Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Documentare.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cateva documentare ce merita vazute:

 

What the bleep do we know.

Down the rabbit hole.

The secret.

Zeitgeist.

 

Va astept cu alte documentare la fel de interesante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, cateva titluri, din oricare domeniul ar fi el, se pot da?

 

on:

An inconvenient truth.

Editat de ramian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Planet Earth- by far cel mai bun documentar despre lumea naturala.

 

De curand am vazut un documentar foarte foarte bun, pe care il recomand. Se numeste "The Century of the Self". Cateva cuvinte cheie: psihologie, psihanaliza, dezvoltare personala, manipulare, consumerism... Foarte bine realizat.

 

Ar mai fi cele ale lui Michael Moore:

Fahrenheit 9/11

Sicko (despre sistemul sanitar din America- cutremurator)

Bowling for Columbine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Planet Earth- by far cel mai bun documentar despre lumea naturala.

 

De acord, e superb. :aranjare: Daca nu l-ai vazut, sa vezi neaparat si Le peuple migrateur, e la fel de special.

 

De curand am vazut un documentar foarte foarte bun, pe care il recomand. Se numeste "The Century of the Self". Cateva cuvinte cheie: psihologie, psihanaliza, dezvoltare personala, manipulare, consumerism... Foarte bine realizat.

 

Din nou de acord.

 

Ar mai fi cele ale lui Michael Moore:

Fahrenheit 9/11

Sicko (despre sistemul sanitar din America- cutremurator)

Bowling for Columbine

 

Nu stiu daca filmele lui Moore se incadreaza la documentare. Desi se bazeaza pe multe date reale, e evident ca Moore nu e genul unui cercetator obiectiv, iar filmele sale (care-mi plac, de altfel), reflecta din plin o optica personala.

 

 

Dar ca sa recomand si eu un film care are macar... iz de documentar (desi e doar o colectie de instantanee), dar care i-a miscat pe toti cei de care stiu ca l-au vazut - Baraka.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord, e superb. :aranjare: Daca nu l-ai vazut, sa vezi neaparat si Le peuple migrateur, e la fel de special.

 

 

 

Din nou de acord.

 

 

 

Nu stiu daca filmele lui Moore se incadreaza la documentare. Desi se bazeaza pe multe date reale, e evident ca Moore nu e genul unui cercetator obiectiv, iar filmele sale (care-mi plac, de altfel), reflecta din plin o optica personala.

 

 

Dar ca sa recomand si eu un film care are macar... iz de documentar (desi e doar o colectie de instantanee), dar care i-a miscat pe toti cei de care stiu ca l-au vazut - Baraka.

 

Mi-ai adus aminte de un film-documentar cu totul special: Le marche de L'Empereur, despre pinguini... Are si o coloana sonora foarte frumoasa, semnata Emilie Simon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine Baraka e la preferate...foarte bine realizat...

 

recomand Nostradamus - His Life and Prophecies (titlu cu care poate fi gasit pe odc) cred ca titlul propiu zis ar fi Prophesy & Prediction - Threat or Warning? e mai vechi de prin '98, '99 dar cu atat mai mult merita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
What the bleep do we know.

Down the rabbit hole.

 

..un documentar bunicel..spus pe intelesul tuturor..cel mai mult mi-a placut partea cu testul facut cu apa de Masaru Emoto si ca materia se rezuma la Gand :lol2:

..ce pacat ca cei mai multi asteapta stiinta sa le demonstreze in loc sa caute singuri sensu..

 

De curand am vazut un documentar foarte foarte bun, pe care il recomand. Se numeste "The Century of the Self". Cateva cuvinte cheie: psihologie, psihanaliza, dezvoltare personala, manipulare, consumerism... Foarte bine realizat.

 

..cateodata ma mir ca mai fac si d'astea..desi o varianta romantica a stupiditatii sistemului si urmasilor lui, macar au expus nasterea stilui actual de viata si motivatia existentei lui.."imi place" in mod special folosirea expresiei "masinaria fericirii" care este atat de graitoare..masinarie care a devenit atat de populara peste orice tara "civilizata" intr-un timp record..

..ce bine ca romanii sunt o natie de oameni treji si plini de caracter..ce bine ca noua nu ni se intampla sa fim manipulati de altii sau de noi insine :(

 

 

..am sa postez si eu un fel de documentar..e mai degraba un set de vorbe simple si intelepte..e destul de scurt si placut..

 

Editat de Shadow and Light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×