Sari la conținut
Forum Roportal
Mirella86

Pot sa conectez un mp3 player la boxe?

Postări Recomandate

Buna. Am si eu o intrebare. Vreau sa merg intr-un loc unde nu am calculator si as vrea sa pot asculta muzica. Am un mp4 player si ma gandesc sa-mi cumpar un set de boxe mici si ieftine pe care sa le conectez la player. Intrebarea mea este daca curentul care trece prin boxe nu poate strica mp4 playerul, care evident nu suporta tensiunea de la priza? Please help somebody

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

merge ... eu am facut asta de multe ori ...si nu a patit nimic ....mai ales la boxe mici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curentul de care amintesti e dat de playerul tau. Vei avea volum doar cat debiteaza el, daca nu are amplificare separata. Playerul nu va pati nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Curentul de care amintesti e dat de playerul tau. Vei avea volum doar cat debiteaza el, daca nu are amplificare separata. Playerul nu va pati nimic

 

 

ma refeream la niste boxe din alea care se pun si la calculator. deci sigur nu o sa se intample nimic da? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ceva foarte comun, multa lume isi conecteaza mp3 playerul la boxe de desktop cu amplificare (adica genul de boxe la care te referi tu). Nu se va "intampla" nimic rau. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Boxele de la calc nu sunt simple boxe ci au un amplificator incorporat intr-na din ele deci semnalul de la MP 3 player este prelua printr-un condensator deci nu se va intampla nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna. Am si eu o intrebare. Vreau sa merg intr-un loc unde nu am calculator si as vrea sa pot asculta muzica. Am un mp4 player si ma gandesc sa-mi cumpar un set de boxe mici si ieftine pe care sa le conectez la player. Intrebarea mea este daca curentul care trece prin boxe nu poate strica mp4 playerul, care evident nu suporta tensiunea de la priza? Please help somebody

Boxele sunt alimentate la 220 v .Care acest 220v se duce intr-un transformator si acesta in face intre 9 si 18 volti (in fuctie de marca si consumul boxeleor).Mufa jack care o vei baga in player vine dint-un preamplificator daci are o tensiune mica si nu iti va afecta playerul Singura problema este ca nu va tine bateria mult.Tensiunea pe iesire a playerului este sub 0.6 v si sub tensiunea unde preamplificator va fi excitat la minimum volume per intrare.Deci vei ramane fara baterie foarte repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boxele sunt alimentate la 220 v .Care acest 220v se duce intr-un transformator si acesta in face intre 9 si 18 volti (in fuctie de marca si consumul boxeleor).Mufa jack care o vei baga in player vine dint-un preamplificator daci are o tensiune mica si nu iti va afecta playerul Singura problema este ca nu va tine bateria mult.Tensiunea pe iesire a playerului este sub 0.6 v si sub tensiunea unde preamplificator va fi excitat la minimum volume per intrare.Deci vei ramane fara baterie foarte repede.

Mufa jack nu are nici o tensiune. Impedanta de intrare a unui amplificator este mai mare decat a castilor din dotarea unui mp3 player, asa ca cel putin teoretic, un mp3 player care reda printr-un alt amplificator va consuma bateriile mai incet decat un mp3 care reda la castile din dotare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mufa jack nu are nici o tensiune. Impedanta de intrare a unui amplificator este mai mare decat a castilor din dotarea unui mp3 player, asa ca cel putin teoretic, un mp3 player care reda printr-un alt amplificator va consuma bateriile mai incet decat un mp3 care reda la castile din dotare.

 

 

LOL

 

Un amplificator ae tensiune de intrare si tensiune de iesire anumite valori care se masoara in gol.Tocmai ca are o impedanta foarte mare finalul playerului este intr-un fel de scurt.Castile au 2.66 ohm fata de 10 k intrarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×