Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Testamentul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine stie cum stau lucrurile in ceea ce priveste testamentul...am inteles ca nu poti sa lasi tot ce deti prin testament...ca testamentul este atacabil...ca nu e valabil...etc...am auzit asta chiar de la notar...dar ma gandesc ca ei prefera sa faca contracte de vanzare-cumparare decat testamente...

 

Stie cineva ce prevede legislatia ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai contractul de vinzare cumparare e batut in cuie .Restul....poate fi atacat . La testament trebuie sa dovedesca ca persoana nu era in deplinatatea facultatiolor mintale cand a facut testamentul daca e atacat. Costa in jur de 40 lei . Actul de vinzare cumparare numai taxa notariala e de 25 milioane + cadastru + valoarea casei ...cam 100 milioane costa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista mostenitori legali, stiu ca acestia au dreptul la o cota parte din mostenire si as ruga pe cineva care este in domeniu sa spuna care este aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Testamentul este o hirtie de sters in dos . Nu are nici o valoare . Legea la noi este a mostenitorului rezervatar adica a rudelor (copii , sotie , etc. ) care au niste cote fixe si batute in cuie .Testamentul este din istoria notariala dar la noi nu are nici o valoare .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Contractul de vanzare-cumparare costa foarte mult...e penibil ca un om nu poate sa decida cui lasa propriile bunuri...este doar o manevra de a face burtile grase la notari...si mai grase decat le au...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Testamentul poate fi facut, doar ca, in cazul in care exista mostenitori rezervatari si automat vor avea o cota stabilita de lege in functie de gradul de mostenitor acestia automat vor avea o cota parte din mostenire...Asta este...dar acest lucru o sa se intample doar in cazul in care mostenitorii respectivi vor initia o actiune in justitie... Si apropo de contractul de vanzare cumparare, cum ca ar fi cel mai sfant, acest lucru poate fi demontat tot in instanta cum ca ar fi de fapt o donatie deghizata, mai ales daca pretul vanzarii o sa fie unul mic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Testamentul este o hirtie de sters in dos . Nu are nici o valoare . Legea la noi este a mostenitorului rezervatar adica a rudelor (copii , sotie , etc. ) care au niste cote fixe si batute in cuie .Testamentul este din istoria notariala dar la noi nu are nici o valoare .

.................

de unde stii tu asta?....mai documenteaza-te..

.................

stii ce este un testament olograf?....stii in ce conditii are valoare juridica?

................

ca ex...eu am primit testamentar o casa de la o matusa...( era verisoara primara a tatalui meu si nu avea descendenti directi----doar alte rude -- 11 veri primari)...

a facut un testament in favoarea mea pentru casa...de fata cu notarul si inca un testament olograf in care erau lasate ca mostenire alte chestii pentru restul...

...............

nu a putut nimeni ataaca testamentul....

si dupa ce am facut succesiunea am certificat de legatar ( actul casei )

...............

testamentele sunt valabile --pot fi atacate sau nu pot fi atacate---depinde de la caz la caz...( eu am avut noroc)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Testamentul se ataca in instanta...sau daca sunt mostenitori (fiu) acestia mostenesc de drept chiar daca testamentul lasa casa sa spunem altui fiu...?

 

Cred ca aici se cere opinia unui avocat... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-a lasat tie prin testament mostenesti tu .Celalat fiu are dreptul numai daca ataca testamentul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine stie cum stau lucrurile in ceea ce priveste testamentul...am inteles ca nu poti sa lasi tot ce deti prin testament...ca testamentul este atacabil...ca nu e valabil...etc...am auzit asta chiar de la notar...dar ma gandesc ca ei prefera sa faca contracte de vanzare-cumparare decat testamente...

 

Stie cineva ce prevede legislatia ?

 

in Dreptul civil romanesc:

Testamentul este un act juridic unilateral, personal si solemn, esentialmente revocabil in timpul vietii testatorului, prin care acesta dispune, pentru timpul incetarii sale din viata,de tot sau o parte din avutul sau.

Rezerva succesorala este acea parte din mostenire care, in puterea legii, se cuvine anumitor mostenitori legali si de care cel care lasa mostenirea (testatorul) NU poate dispune prin acte cu titlu gratuit (ex. testamentul, donatia). Prin aceasta reglementare, legiuitorul apara pe mostenitorii rezervatari (descendentii, parintii si sotul supravietuitor al defunctului) impotriva donatiilor si legatelor testamentare facute de defunct,asigurandu-le primirea cel putin a unei parti din mostenirea ce li se cuvine potrivit legii, chiar impotriva vointei testatorului.

Astfel, in toate cazurile in care o persoana are mostenitori rezervatari, averea acestei persoane se imparte teoretic, in doua parti valorice distincte: rezerva -de care persoana in cauza nu poate dispune cu titlu gratuit in favoarea altor persoane (aceasta parte trebuie sa ramana mostenitorilor rezervatari), si cotitatea disponibila, de care persoana respectiva poate dispune cu titlu gratuit in mod liber, donand-o sau testand-o cui doreste; totusi aceste din urma acte sunt supuse reductiunii, adica pot fi - la cererea mostenitorilor rezervatari -desfiintate in tot sau in parte, consecinta fiind revenirea bunurilor respective in masa succesorala, in masura necesara intregirii rezervei.

Asadar, in Dreptul civil romanesc mostenitorii rezervatari nu pot fi dezmosteniti, nici indirect (prin donatie sau testament) si nici direct (prin dispozitia expresa de inlaturare de la mostenire), iar daca acest lucru totusi se intampla, poate fi atacat in instanta.

In ce priveste contractele de vanzare-cumparare, acestea nu pot fi intocmite intre soti, tocmai pentru motivele enumerate mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×