Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Importanţa educaţiei religioase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca nu se poate vorbi decat despre NECONSTITUTIONALITATEA Religiei !

 

In primul rand ca prin efectele ei da dependenta psihica ... abereaza masele rupandu-le de realitate !

 

Fie si numai aceste doua aspecte ...vedem ca religia este un instrument prin care se incalca drtepturile cele mai elementare si fundamentale ale omului ...Libertatea ....mai ales cea de a gandi liber!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pro: o buna moralitate, respect pentru cei din jur, dragoste, mila...multe calitati (pe care le poate cultiva un crestin adevarat).

Contra: Risc de fanatism unde toate lucrurile citate mai sus nu prea mai apar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pro: o buna moralitate, respect pentru cei din jur, dragoste, mila...multe calitati (pe care le poate cultiva un crestin adevarat).

Acestea se pot cultiva si prin alte metode decat prin amenintari si minciuni (armele religiei) ...ba chiar din contra ...o educatie bazata pe minciuni SF si moralitate impusa prin minciuna ... este in final sortita esecului ...ca tot ce se bazeaza pe mincina!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru timpul de acum este foarte greu de dat niste raspunsuri categorice.Subscriu la ce a spus Marinaru'.Personal,daca as avea un copil l-as indemna doar la studiu.Atat religios cat si laic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acestea se pot cultiva si prin alte metode decat prin amenintari si minciuni (armele religiei) ...ba chiar din contra ...o educatie bazata pe minciuni SF si moralitate impusa prin minciuna ... este in final sortita esecului ...ca tot ce se bazeaza pe mincina!

 

Sa inteleg ca tu nu ti-ai minti copilul tau ca "aragazul face buba ca frige" chiar daca el atunci este stins ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai de unde stii tu cand a gresit ? Cum judeci tu cine si cand greseste ?

Avem raţiune şi ştim să deosebim binele de rău, nu ?

 

Toleranta inseamna a accepta faptele omului, indiferent care ar fi acelea . :o:

Eu de exemplu sunt intolerant cu violul, alcoolismul, jaful....

 

Dacă tu le accepţi, eu, nu o fac !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×