Sari la conținut
Forum Roportal
ALX

DVD-RW nu misca nimic

Postări Recomandate

Mi-am cumparat recent un DVD-RW si anume Samsung TS-H552. E nou-nout, acum 2 zile la-am instalat (nici macar eu ci am apelat la ajutor profesional) si nu citeste absolut NICI UN CD. DVD-urile inca nu le-am incercat sa vad daca le citeste, dar banuiesc ca ceva nu e in ordine ?

 

Astept idei/sugestii/propuneri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa fie de la cablu ide??

alta solutie nu stiu, daca e inca in garantie, cheama-i pe baieti.poate o fi el stricat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil unitatea e defecta, si atunci trebuie sa mergi inapoi cu ea la magazinul de unde ai cumparat-o ... chiar daca va citi dvd-urile , faptul ca nu recunoaste nici un disc arata faptul ca dvd-rw e defect. Banuiesc ca ai incercat respectivele discuri pe alte unitati si au mers perfect. In alta ordine de idei, de ce ai apelat la ...samsung? Era mult mai indicat un Plextor zic eu sau macar un LG (excelent raport pret-calitate)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o problema asemanatoare cu dvdrom-ul. Nu vroia sa citeasca nimic. Dupa cateva zile a inceput sa citeasca. Nu stiu exact ce i-am facut: am instalat driverele, am facut update-urile la windows.

 

Deci sa-ar putea ca DVD-ul sa fie bun dar sa ai ceva probleme cu Win.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, am auzit de LG...faza e ca la-am primit cadou..si cine la-a cumparat nu avea cunostiinte in domeniu.

Reinstalez Windows-ul acuma in weecaend si deschid si unitatea sa vad conexiunile cum sunt. Ma uit si la cabluri sa verific conexiunile.

 

Postez pe luni rezultatul...oricum..Samsung SUCcaS !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis frumusel unitatea, am verificat cablurile...rezultatul ? Unul surprinzator zic eu:

 

Am reusit sa bootez de pe el CD-ul cu cait-ul de Windows, iar tot procesul de copiere a mers. In schimb, cand am intrat iarasi in Windows...NIMIC ! A avut ceva tentativa, dar tot nu-mi reda CD-urile. :-

De incercat DVD-uri nu cred ca mai are rost sa incerc...

Probabil ca trebuie sa-la duc la depanat. Culmea e ca era nou-nout. Asa ceva nu se poate! Chiar nimic sa nu mearga ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce e posibil, de aceea cred ca e mai bine sa il duci la reparat - nu uita insa sa ne spui la ce concluzie au ajuns cei de acolo... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am pierdut 4 ore pe tot felul de forumuri cautand o rezolvare la problema asta. Si din cate am citit chiar nu stiu ce sa inteleg.

 

Se pare ca DVD-RW nu reda CD-uri cu jocuri/programe/mp3-uri, dar reda CD-uri audio si DVD-uri.

Ieri am incercat cu un CD audio dar mi-a redat doar unele melodii, iar la restul pur si simplu sa-a blocat.

Tot de pe forumuri am citi ca acest Samsung TS-H552U este cel mai ieftin DVD-RW de pe piata (din acest motiv cred ca deriva multimea de probleme pe care le are).

 

In alta ordine de idei, am gasit un driver al copro. Samsung scos pentru acest DVD-RW. Problema este ca, are extensia *.bin, iar fisierele de drivere au extensia *.inf in general.

Am incercat sa instalez driverul prin Device Manager -> DVD-RW -> update driver dar nu a mers.

 

:-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal am si eu o problema cu DVD-RW este un LG si nu vrea sa citeasca DVD-urile decat CD-urile normale.

 

Ce pot sa fac si eu sa citeasca DVD-urile??? Am fost cu el de unde lam cumparat miau facut baietii proba si la ei mergea sa citeasca DVD-uri si cand am ajuns acasa lam instalat si tot nu citeste DVD-urie (aia de acolo miau zis ca probabil nu sunt bune setarile) pls HELP ME!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×