Sari la conținut
Forum Roportal
Award

Cum se poate manipula prin media

Postări Recomandate

Am gasit o stire extrem de importanta : pe un site este descrisa vizita Basescului in Spania unde zice-se "l-au intampinat si au venit sa-l vada " 500.000 de romani !!!

Cand fapt au fost probabil 200-300 . Cum se poate asa ceva in Romania anului 2007 ? Asta este ca si recentele sondaje de opinie referitoatoare la euroalegeri si referendum .

post-125052-1196495009_thumb.jpg

post-125052-1196495042_thumb.jpg

Editat de Award

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asemeni lui ceausescu, sufera de cultul personalitatii. Asta nu e nimic, inainte de referendum spuneau ca sunt 18 milioane de romani cu drept de vot :yes:. Se pare ca "uita" sa faca unele specificari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asemeni lui ceausescu, sufera de cultul personalitatii. Asta nu e nimic, inainte de referendum spuneau ca sunt 18 milioane de romani cu drept de vot :yes:. Se pare ca "uita" sa faca unele specificari.

Ohooo, si cu voturile e o mare poveste !

Sau mai bine spus o mare minciuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asemeni lui ceausescu, sufera de cultul personalitatii. Asta nu e nimic, inainte de referendum spuneau ca sunt 18 milioane de romani cu drept de vot :doh: . Se pare ca "uita" sa faca unele specificari.

 

Pai atatia sunt cu drept de vot. Cu chef de vot, vreo 3 milioane si ceva.

 

Cat despre manipularea prin mass-media, nu e de azi de ieri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai atatia sunt cu drept de vot. Cu chef de vot, vreo 3 milioane si ceva.

 

Cat despre manipularea prin mass-media, nu e de azi de ieri.

nu este de ieri , dar se incalca niste limite care erau doar pe vremurile de aur

Editat de Award

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu este de ieri , dar se incalca niste limite care erau doar pe vremurile de aur

 

Stim cu toti asta, si ce sa facem? In afara faptului ca avem posibilitatea, din ce in ce mai rara intr-adevar, sa luam stirea bruta si sa prelucram informatiile fara a mai pleca urechea la tot felul de moderatori, unii de-a dreptul pe din afara, altii cu scopuri bine cunoscute. Cu toate sunt cazuri cand nici asta nu poti sa mai faci. Noi dam putere mass mediei, putere de a se lasa folosita de politicieni in scopuri personale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit ca americanii au testat un tip de reclama , in care se introduceau mai multe cadre/secunda decat poate procesa creierul uman........si astfel oamenii erau oarecum hipnotizati in urma vizionarii reclamei......iar apoi cumparau fara sa vrea produsul la care s-a facut reclama.......parca la coca-cola era acea reclama.......pe un panou tip monitor undeva intr-o piata in New York.......daca bine imi amintesc.......deci reclamele si televiziunea au cele mai mari sanse sa manipuleze mintea umana...........din pacate.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am auzit ca americanii au testat un tip de reclama , in care se introduceau mai multe cadre/secunda decat poate procesa creierul uman........si astfel oamenii erau oarecum hipnotizati in urma vizionarii reclamei......iar apoi cumparau fara sa vrea produsul la care s-a facut reclama.......parca la coca-cola era acea reclama.......pe un panou tip monitor undeva intr-o piata in New York.......daca bine imi amintesc.......deci reclamele si televiziunea au cele mai mari sanse sa manipuleze mintea umana...........din pacate.......

 

Da, mai ales daca esti dus cu pluta, vezi manipulare peste tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mai grav cand nu vezi manipularea.........si crezi ca totul in lume e numai lapte si miere........suntem la ani lumina de asa ceva........oricum nu are rost sa ma contrazic ca nu rezolv nimik.........eu am auzit stirea din surse sigure.......si am vrut sa o impartasesc........nu sa conving pe nimeni........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×