Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Nu inteleg

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut si multumesc pentru citire...

 

Nu inteleg de ce preturile si taxele la diverse ... trebuiesc "aliniate" la preturile din Europa si de ce salarile

nu trebuie sa creasca...deoarece zic uni...daca salarile sunt prea mari apare inflatia.

 

Nu inteleg de ce cei care impun taxe si preturi mai mari - aliniabile la Europa de vest - nu se gandesc ca salariul din Romania nu este acelasi ca in EU. Ei incearca un nou model de a intinde mamaliga pana explodeaza sau trebuie sa devenim super saraci si super consumatori?

 

Astept opinia unui economist...

 

Cu multumiri,

FN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt economist dar iti voi spune motivele care mi-au fost explicate mie la intrebarile tale .

In primul rand ca UE este o comunitate economica intai, iar apoi o uniune. Si pentru ca si Romania dorea sa faca parte din aceasta comunitate, intrucat nu mai exista CAER(Consiliul de Ajutor Economic Reciproc) infiintat de URSS, trebuiau gasite alte piete de desfacere.

Iar in conditiile in care la noi erau preturi mai mici la produse principale ex:carburanti ..ar fi fost considerat dumping si puteau deregla anumite economii ale altor state , deoarece Romania a semnat tratate cu privire la libera circulatie a marfurilor, persoanelor, capitalurilor si etc..nu am fi avut voie cu preturi mai mici intrucat este o practica neloiala .

Dar ar mai fi tinut si de capacitatea de productie a noastra, tehnologie si multe altele.

Pe scurt, nu ne primeau in UE..daca nu aliniam preturile cu ale lor. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar in conditiile in care la noi erau preturi mai mici la produse principale ex:carburanti ..ar fi fost considerat dumping

Nu asta

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut si multumesc pentru citire...

 

Nu inteleg de ce preturile si taxele la diverse ... trebuiesc "aliniate" la preturile din Europa si de ce salarile

nu trebuie sa creasca...deoarece zic uni...daca salarile sunt prea mari apare inflatia.

 

Nu inteleg de ce cei care impun taxe si preturi mai mari - aliniabile la Europa de vest - nu se gandesc ca salariul din Romania nu este acelasi ca in EU. Ei incearca un nou model de a intinde mamaliga pana explodeaza sau trebuie sa devenim super saraci si super consumatori?

Au spus ca salariile vor creste. Lent. Ca vor creste pe durata a 7-10 ani.

Preturile au crescut pentru ca asta era principala cerinta a Uniunii pentru a fi acceptati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc last dandy, bad dog si voyeur pentru incercarea de a-mi deschide mintea la tema mea.

 

Probabil ca reprezentantii nostri care au semnat aderararea la UE au stiut ce fac...privind la diurna din portofel si la statul de plata lunar.

 

Insist:

Dar vine patronatul producatorilor din panificatie si invoca secete, pret grau pe piata internationala si pret paine pe piata UE si se vaita ca avem cel mai mic pret la paine din UE....deci majoreaza preturile la paine ca sa se alinieze la UE. Stiti ce am obsevat la comerciantii din cartier - vand paine tot la 70 bani.

 

Bad dog - este adevarat ca cei din administrea statului nu produc plusvaloare - si traiesc din cele 9+ (NOUAZECI+) taxe si impozite platite de contribuabilul roman (p.p. ca sti ca suntem pe locul 4 in lume la numarul de taxe si impozite).

Plusvaloarea ne_produsa de cei din administratie se imparte in doua - o parte merge la "bugetarii de rand" si o parte merge la "bugetarii VIP" care sunt stratificati in functie de unde lucraza: primari, consilieri primarie, deputati, ministri, secretari de stat, senatori....fara casa fara masina fara sofer...

 

Astia (VIP) consuma resurse enorme si voteaza in plen 100% majorarea salarilor/alte beneficii/ lor si a altora.

Sa vedem dupa vacanta de iarna cu cat isi majoreaza salariul.

 

De exemplu, astazi am vazut la televizor un cetatean chemat la Parchet sa dea cu subsemnatul.

Ce nu am inteles: cand cetateanul a iesit din Parchet s-a urcat intr-o masina neagra si cu girofar albastru pe ea. Cetateanul se numea Ion Iliescu si nu inteleg de ce a folosit o masina platita de contribuabili pentru rezolvarea problemelor personale.

Probabil ca o sa zici ca el este senator...da, dar a fost chemat acolo ca cetatean...metroul functioneaza ok.

 

FN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bad dog - este adevarat ca cei din administrea statului nu produc plusvaloare - si traiesc din cele 9+ (NOUAZECI+) taxe si impozite platite de contribuabilul roman (p.p. ca sti ca suntem pe locul 4 in lume la numarul de taxe si impozite).

Plusvaloarea ne_produsa de cei din administratie se imparte in doua - o parte merge la "bugetarii de rand" si o parte merge la "bugetarii VIP" care sunt stratificati in functie de unde lucraza: primari, consilieri primarie, deputati, ministri, secretari de stat, senatori....fara casa fara masina fara sofer...

 

Astia (VIP) consuma resurse enorme si voteaza in plen 100% majorarea salarilor/alte beneficii/ lor si a altora.

Sa vedem dupa vacanta de iarna cu cat isi majoreaza salariul.

Hai să fim mercantili şi să recunoaştem că bugetarii de r

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa zici ca Adrian Severin a fost de buna credinta, sau Dan Ioan Popoescu, sau austro-ungureanu si tariceanu? Fugi de aici, toti sunt niste pungasi.

Eu nu am făcut nominalizări, discutăm o chestiune de principiu (*). Nu te raporta la atitudinile lor personale. Nu trebuie neapărat să fii un om bun, ca să faci lucruri bune. Pentru orizontul de timp previzibil (următorii 30 de ani, să zicem) aderarea Rom

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am făcut nominalizări, discutăm o chestiune de principiu (*). Nu te raporta la atitudinile lor personale. Nu trebuie neapărat să fii un om bun, ca să faci lucruri bune. Pentru orizontul de timp previzibil (următorii 30 de ani, să zicem) aderarea Rom
Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut si multumesc pentru citire...

 

Nu inteleg de ce preturile si taxele la diverse ... trebuiesc "aliniate" la preturile din Europa si de ce salarile

nu trebuie sa creasca...deoarece zic uni...daca salarile sunt prea mari apare inflatia.

 

Nu inteleg de ce cei care impun taxe si preturi mai mari - aliniabile la Europa de vest - nu se gandesc ca salariul din Romania nu este acelasi ca in EU. Ei incearca un nou model de a intinde mamaliga pana explodeaza sau trebuie sa devenim super saraci si super consumatori?

 

Astept opinia unui economist...

 

Cu multumiri,

FN

 

cum sa creasca salariile?

daca s-ar planta si uda cu apa ar creste!

 

cu taxele si impozitele asta-i alta gasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×