Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Mancare japoneza

Postări Recomandate

Deci, ieri dupa examen am fost cu prietenii mei vietnamezi la un restaurant japonez, si pot sa zic ca a fost foarte buna, nu numai mancarea, ci si atmosfera...

 

A fost f interesant, am comandat un pui, nici nu stiam ce comand, am vazut acolo ca scrie pui si bun, e bun.... ia-l!

Vreau sa zic ca a venit intr-o cutie, f frumoasa, cu parti diferite, pentru fiecare chestie. Puiu era inttre 2 foi de salata, cu un sos foarte lichid si dulce. A fost f bun. In alta patratica a cutiei era o foaie de portocala, cu o rosiuta de aia mica, si cu ceva fruct f bun, care nici io nici vietnamezii nu stiam ce e :) ... In alta particica orez, in alta ceva sos alb cu ceva chestii verzi, asemanatoare cu neste mazare verde care e inca in chestia verde, da nu cred ca erau chiar mazare verde.... in alta neste chestii amestecate, cu un sos asemanator cu cel de pe pui, din care numa neste morcovi am recunoscut, restu erau.... de nerecunoscut :) .

E foarte complexa treaba, pe masa nu era ca la noi sare si piper ci soy sauce, asta a zis vietnamezu ca e, si zahar (probabil pentru cafele) . Vietnamezu a zis ca e prea simplu :kiss: pentru japonezi sa puna sare in mancare, si ca o pun numai cand se gateste si nu dupa ;) .

 

Alta chestie interesanta e ca atunci cand am plecat (bucataria era tot in restaurant, nu ascunsa de lume, dupa tejghea se gatea, toti care erau acolo au zis tare "Thank you" si io am ramas :phiu: ... pur si simplu nu ma asteptam.... la asa ceva...

 

Ce e ciudat e ca si io si vietnamezu am fost de accord ca era prea putin, si era, era f putin, dar ciudat ne-am saturat.... Pur si simplu ne simteam satui, nu mai vroiam, ciudat..........

 

Totu a fost f bun, si trebuia mancat cate "putin din fiecare" ceea ce a fost ciudat pt. mine.... Eu am fost singuru (Am fost 4 in total la masa, care nu era masa, ca am stat ca la cafenea, unu dupa altu) care a cerut si folosit furculita fiindca vietnamezii foloseau betisoarele care erau pe masa.....

Puiu in sos dulce mi s-a parut cel mai bun........

 

Pretu a fost acceptabil (pt UK; pt RO era f piperat).... :x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, ieri dupa examen am fost cu prietenii mei vietnamezi la un restaurant japonez, si pot sa zic ca a fost foarte buna, nu numai mancarea, ci si atmosfera...

 

A fost f interesant, am comandat un pui, nici nu stiam ce comand, am vazut acolo ca scrie pui si bun, e bun.... ia-l!

Vreau sa zic ca a venit intr-o cutie, f frumoasa, cu parti diferite, pentru fiecare chestie. Puiu era inttre 2 foi de salata, cu un sos foarte lichid si dulce. A fost f bun. In alta patratica a cutiei era o foaie de portocala, cu o rosiuta de aia mica, si cu ceva fruct f bun, care nici io nici vietnamezii nu stiam ce e ;) ... In alta particica orez, in alta ceva sos alb cu ceva chestii verzi, asemanatoare cu neste mazare verde care e inca in chestia verde, da nu cred ca erau chiar mazare verde.... in alta neste chestii amestecate, cu un sos asemanator cu cel de pe pui, din care numa neste morcovi am recunoscut, restu erau.... de nerecunoscut :good: .

E foarte complexa treaba, pe masa nu era ca la noi sare si piper ci soy sauce, asta a zis vietnamezu ca e, si zahar (probabil pentru cafele) . Vietnamezu a zis ca e prea simplu :lol2: pentru japonezi sa puna sare in mancare, si ca o pun numai cand se gateste si nu dupa :) .

 

Alta chestie interesanta e ca atunci cand am plecat (bucataria era tot in restaurant, nu ascunsa de lume, dupa tejghea se gatea, toti care erau acolo au zis tare "Thank you" si io am ramas :lol2: ... pur si simplu nu ma asteptam.... la asa ceva...

 

Ce e ciudat e ca si io si vietnamezu am fost de accord ca era prea putin, si era, era f putin, dar ciudat ne-am saturat.... Pur si simplu ne simteam satui, nu mai vroiam, ciudat..........

 

Totu a fost f bun, si trebuia mancat cate "putin din fiecare" ceea ce a fost ciudat pt. mine.... Eu am fost singuru (Am fost 4 in total la masa, care nu era masa, ca am stat ca la cafenea, unu dupa altu) care a cerut si folosit furculita fiindca vietnamezii foloseau betisoarele care erau pe masa.....

Puiu in sos dulce mi s-a parut cel mai bun........

 

Pretu a fost acceptabil (pt UK; pt RO era f piperat).... :lol:

da si sa ii vezi pe baieti cand prepara direct pe plita incinsa eu am mancat aici frigarui si au fost destul de bune dar sosul era dulce asta ma cam deranjat ca mie imi place sosul picant , inceraca taieteii sint foarte buni si sushi nu mai zic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inceraca taieteii sint foarte buni si sushi nu mai zic

Sushi mi-au oferit vietnamezii da nu am avut curaj cand am aflat ca e peste crud :airkiss: ... In schimb taitei vietnamezi mananc destul de des, desi nu stiu cu ce or fi diferiti de aia japonezi. Imi plac cel mai mult aia cu alge....

 

Sosu dulce mie mi-a placut :whack:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sushi mi-au oferit vietnamezii da nu am avut curaj cand am aflat ca e peste crud :airkiss: ... In schimb taitei vietnamezi mananc destul de des, desi nu stiu cu ce or fi diferiti de aia japonezi. Imi plac cel mai mult aia cu alge....

 

Sosu dulce mie mi-a placut :whack:

 

japonezii au mai multe feluri de taietei diferite forme si moduri de preparare . sushi nu contine doar peste crud mai are orez si alge.

eu sint adeptul cea mai buna mancare e picanta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta mancarea japoneza, mai ales asezonata cu putin sake fierbinte.... mai aveam putin si incepeam sa vorbesc fluent japoneza :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Excelenta mancarea japoneza, mai ales asezonata cu putin sake fierbinte.... mai aveam putin si incepeam sa vorbesc fluent japoneza :airkiss:

domo arigato hadaly san

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
domo arigato hadaly san

Cum zici tu, da' stai putin sa pun sake-ul la fiert, ca nu vorbesc japoneza decat dupa cateva paharele....

 

 

 

 

Domo arigato gozaimashita, Vali san! (acu' am ochisorii oblici si un Kimono din matase si vorbesc delicat ca o japoneza... as vrea eu...)

Editat de Hadaly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum zici tu, da' stai putin sa pun sake-ul la fiert, ca nu vorbesc japoneza decat dupa cateva paharele....

 

 

 

 

Domo arigato gozaimashita, Vali san! (acu' am ochisorii oblici si un Kimono din matase si vorbesc delicat ca o japoneza... as vrea eu...)

onegaishimasu hadaly san

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gomen nasai, Vali san...

...daca mai beau mult sake nu imi face bine la accent....

pai da si mie

si incercam si sushi yasuda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×