Sari la conținut
Forum Roportal
adi_alina

Ce parere aveti despre camerele lumix (panasonic)?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu as vrea sa-mi cumpar un lumix DMC-TZ1 sau DMC-TZ2... Caracteristicile tehnice ma cam multumesc, dar nu stiu ce calitate are sau ofera aceasta marca.

Eventual poate puteti sa-mi recomandati altceva. Caut ceva intre 8 si 12 milioane, cu stabilizator optic de imagine, cu zoom optic cat mai mare, min 5Mp si cu... nu stiu exact cum ii spune... distanta de focalizare macro cat mai mica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu cel mai bun aparat care sa se incadreze in descrierea ta e Canon S3 IS. Am un prieten care are unul (pe langa alte aparate), e pasionat de fotografie si se pricepe, si e foarte multumit. Am vazut si ceva poze facute cu el si erau excelente. Tot in categoria asta e Sony DSC-H2, dar dintre cele doua as merge pe Canon.

 

Problema e ca aparatele de mai sus, desi mai bune ca Lumix-ul, sunt de tip compact, pe cand Lumix-ul e ultra-compact. Cu alte cuvinte Canon-ul respectiv e semnificativ mai mare decat Lumix-ul. Daca nu te incomodeaza asta, eu iti recomand cu toata increderea Canon-ul. Uite-l aici la un pret bunicel:

 

http://www.dm.ro/canon-powershot-s3-is-car...n-2gb-p220.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu eu cel mai bun aparat care sa se incadreze in descrierea ta e Canon S3 IS.

Si eu ma gandeam la un Canon, dar pusesem ochii pe un SX100 IS... Stiu ca aparatele Canon sunt printre cele mai bune, dar la Panasonic ma incanta faptul ca are lentile Leica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumix-ul are intr-adevar o lentila excelenta, insa are un senzor destul de slab, (vezi http://www.dpreview.com/reviews/panasonictz1/). Tot acolo e un review pentru S3 IS care-l considera cel mai bun aparat din clasa lui. SX100 are avantajul ca e ultra-compact, ca si Lumix-ul, e model nou, dar are (ca mai toate ultra-compactele) si niste limitari fata de suratele mai mari (vezi mai jos). :jester:

 

http://www.popphoto.com/cameras/4664/camer...t-sx100-is.html

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as vrea sa-mi cumpar un lumix DMC-TZ1 sau DMC-TZ2... Caracteristicile tehnice ma cam multumesc, dar nu stiu ce calitate are sau ofera aceasta marca.

Eventual poate puteti sa-mi recomandati altceva. Caut ceva intre 8 si 12 milioane, cu stabilizator optic de imagine, cu zoom optic cat mai mare, min 5Mp si cu... nu stiu exact cum ii spune... distanta de focalizare macro cat mai mica.

 

Eu iti recomand Fuji F40, daca doresti ceva compact. Are optica foarte buna si sta excelent la valori ISO mari. Daca nu vrei compact si vrei zooooooooom, recomand Fuji S6500. Sau mai astepata un timp, mai strange ceva si investeste-ntr-un DSLR. Nikon D40 body e la 1500 de lei. Depinde pentru ce vei folosi aparatul...

 

Nu recomand Panasonic. La acelasi prert poti avea optica mult mai bune. Lentile Leica... marketing;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu iti recomand Fuji F40, daca doresti ceva compact. Are optica foarte buna si sta excelent la valori ISO mari. Daca nu vrei compact si vrei zooooooooom, recomand Fuji S6500. Sau mai astepata un timp, mai strange ceva si investeste-ntr-un DSLR. Nikon D40 body e la 1500 de lei. Depinde pentru ce vei folosi aparatul...

 

Nu recomand Panasonic. La acelasi prert poti avea optica mult mai bune. Lentile Leica... marketing;)

 

Nici unul din aparatele pe care le mentionezi nu se incadreaza in ceea ce vrea:

 

F40 - nu e ultra-zoom

S6500 - nu are stabilizator optic

D40 - dincolo de buget

 

Lentilele Leica chiar sunt foarte bune, daca te uiti la rezultatele testelor de pe dpreview.

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici unul din aparatele pe care le mentionezi nu se incadreaza in ceea ce vrea:

 

F40 - nu e ultra-zoom

S6500 - nu are stabilizator optic

D40 - dincolo de buget

 

Lentilele Leica chiar sunt foarte bune, daca te uiti la rezultatele testelor de pe dpreview.

 

Mi-am exprimat parerea. Daca vrea optica cat de cat ok, atunci sa faca compromisuri. Daca vrea zoom, optica cam cade. S6500'le, optic, este un aparat extraordinar la pretul sau. Pacat ca nu are IS si ca e destul de greu de gasit deoarece nu se mai fabrica. Pe dpreview TZ1'le e comparat cu Kodak V610 si FZ7. Normal ca arata bine.

 

Compara:

http://www.dpreview.com/reviews/PanasonicTZ1/page7.asp

cu

http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmF30/page10.asp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-am exprimat parerea. Daca vrea optica cat de cat ok, atunci sa faca compromisuri. Daca vrea zoom, optica cam cade. S6500'le, optic, este un aparat extraordinar la pretul sau. Pacat ca nu are IS si ca e destul de greu de gasit deoarece nu se mai fabrica. Pe dpreview TZ1'le e comparat cu Kodak V610 si FZ7. Normal ca arata bine.

 

Sure. Si a mea era tot o parere, nu-ti dadeam in cap. ;) :)

 

TZ1 e comparat pe dpreview cu aparatele din clasa lui - ultra-zoom, ultra-compacte. Clasa in care sunt foarte putine aparate si, intr-adevar, TZ1 e cel mai bun. Eu ii spuneam ca merita sa isi ia ceva mai maricel (pentru ca nu precizase ca marimea aparatului ar fi esentiala) si mult mai performant.

 

S6500 nu mai este, dar este S6500fd care e foarte cautat la noi. Un aparat excelent din toate parerile pe care le-am auzit. Insa pentru un ultra-zoom mi se pare o un neajuns substantial sa nu aiba IS.

 

 

Cum spuneam nu e fair sa le compari asa (E si motivul pentru care nici dpreview nu o face). Sunt doua aparate din clase diferite. TZ1 e special pentru ca e un ultra-zoom ultra-compact. Daca asta vrei, nu prea ai altceva de ales. Combinatia implica in mod firesc compromisuri. F30-ul poti sa-l compari cu ultra-compacte cu zoom normal de la Canon fara sa aiba vreun avantaj semnificativ.

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum spuneam nu e fair sa le compari asa (E si motivul pentru care nici dpreview nu o face). Sunt doua aparate din clase diferite. TZ1 e special pentru ca e un ultra-zoom ultra-compact. Daca asta vrei, nu prea ai altceva de ales. Combinatia implica in mod firesc compromisuri. F30-ul poti sa-l compari cu ultra-compacte cu zoom normal de la Canon fara sa aiba vreun avantaj semnificativ.

 

S6500 e tot aia cu S6500fd. fd vine de la face detection. Nu sunt doua versiuni de S6500.

 

De asta am intrebat ce doreste. Daca vrea optica sa mearga pe f20/30/40, daca vrea zoom cu optica decenta sa ia 6500'le, daca vrea doar zoom sa ia orice aparat ultra-zoom.

 

F30'ul are un avantaj semnificativ, deoarece are senzor maricel si bun, deci se poate lucra la ISO mare fara nici o greata. Pentru unii e important, pentru altii nu. Depinde de fiecare pentru ce vrea sa foloseasca aparatul.

 

On topic: daca mai poti pune 4 milioane langa acele 12 pe care le ai gandeste-te serios la DSLR. Asta daca te pasioneaza fotografia... daca nu, nu are rost, dar daca te pasioneaza, dupa o luna, doua o sa te simti limitat/a de un compact sau ultra-zoom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S6500 e tot aia cu S6500fd. fd vine de la face detection. Nu sunt doua versiuni de S6500.

 

Merci, stiu ce e fd. :cheer: Tocmai asta era idea. Spuneai ca S6500 nu se mai fabrica. Se fabrica, e S6500fd, acelasi aparat.

 

De asta am intrebat ce doreste. Daca vrea optica sa mearga pe f20/30/40, daca vrea zoom cu optica decenta sa ia 6500'le, daca vrea doar zoom sa ia orice aparat ultra-zoom.

 

F30'ul are un avantaj semnificativ, deoarece are senzor maricel si bun, deci se poate lucra la ISO mare fara nici o greata. Pentru unii e important, pentru altii nu. Depinde de fiecare pentru ce vrea sa foloseasca aparatul.

 

Tot ce spun eu e ca exista o varietate de obtiuni. Tu esti axat pe Fuji, ceea ce nu e tocmai 100% in acord cu greutatea jucatorilor pe piata. Daca vrea optica, cum spui tu, poate sa mearga pe destule Canon-uri sau Nikon-uri. Daca vrea ultra-zoom poate merge pe S3 IS si pe Sony, amandoua cu stabilizator de imagine (care e important, sa nu ne ascundem dupa deget). Cat de senzor maricel si bun, mai toate aparatele noi din categoria asta de pret lucreaza la ISO mare fara nici o greata.

 

Eu incerc sa fiu obiectiv.Tu pari inclinat spre Fuji, ca o preferinta personala. Preferintele personale nu sunt neaparat si cele mai obiective, si lucrul asta trebuie spus in momentul in care dai un sfat cuiva. In idea asta as putea spune si eu ca Fuji nu sunt fiabile - am avut doua si s-au stricat repejor. Dar cum spuneam, incerc sa judec obiectiv. :phone:

 

On topic: daca mai poti pune 4 milioane langa acele 12 pe care le ai gandeste-te serios la DSLR. Asta daca te pasioneaza fotografia... daca nu, nu are rost, dar daca te pasioneaza, dupa o luna, doua o sa te simti limitat/a de un compact sau ultra-zoom.

 

De acord. Insa diferenta de pret este totusi semnificativa. Isi poate lua un ultra zoom cu card cu tot la 10 milioane. Din moment ce vrea ultra-zoom, i-ar trebui un zoom si pentru SLR. Cu cel mai ieftin SLR + zoom tot nu iese sub 20 de milioane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×