Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Avantajele tristetii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

considerati ca tristetea va rapeste ceva din viata?

are si parti bune?

 

pt mine e o stare placuta, deoarece imi permite sa intru in legatura cu multe lucruri intime, atat de intime, incat de unele din ele, nici macar nu sunt constient, in mod normal.

nu este o stare prea...ahh...vesela :jester:

dar te poate ajuta sa te cunosti mult mai bine, pt ca atunci cand lumea iti intoarce spatele, beneficiezi de cel mai bun psihanalist, disponibil pe piata, tu.

deci cum e pt voi?va ajuta?va incomodeaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
considerati ca tristetea va rapeste ceva din viata?

are si parti bune?

Daca tristetea ar avea avantaje,n-am ravni atat de mult sa fim fericiti (cu toate ca uneori nici nu stim ce inseamna fericirea).

 

Totusi,din punctul meu de vedere,tristetea are parti bune.Niciodata nu mi-am dorit sa fiu incredibil de fericita.Tristetea m-a umplut,in ea m-am regasit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
considerati ca tristetea va rapeste ceva din viata?

are si parti bune?

 

Tristetea nu ne rapeste nimic din viata,ne "ofera" viata.Face parte din noi;datorita faptului ca suntem tristi uneori, suntem umani.Nu se poate sa nu-ti provoace nimeni si nimic in lumea asta,sentimentul de tristete.

 

"Tristetea nu e altceva decat o stare sufleteasca in declin. " R. Stanca

 

De ce trebuie sa existe un avantaj?Chiar trebuie sa obtinem ceva de pe urma acestei stari sufletesti?La ce te-ai referit cand ai dat numele topicului "Avantajele tristetii"?

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit la ceea ce pot obtine eu din ea.

 

Daca tristetea ar avea avantaje,n-am ravni atat de mult sa fim fericiti (cu toate ca uneori nici nu stim ce inseamna fericirea).

 

Totusi,din punctul meu de vedere,tristetea are parti bune.Niciodata nu mi-am dorit sa fiu incredibil de fericita.Tristetea m-a umplut,in ea m-am regasit.

oamenii nu pot fi fericiti, oamenii pot fi cel mult bucurosi pe moment.

dar tristi pot fi mereu, toata viata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost odata ca-n povesti,

A fost ca niciodata,

Din rude mari imparatesti,

O prea frumoasa fata.

 

Si era una la părinti

Si mindra-n toate cele,

Cum e Fecioara intre sfinti

Si luna intre stele.

 

Din umbra falnicelor bolti

Ea pasul si-l indreapta

Linga fereastra, unde-n colt

Luceafarul asteapta.

 

Privea

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
considerati ca tristetea va rapeste ceva din viata?

are si parti bune?

 

pt mine e o stare placuta, deoarece imi permite sa intru in legatura cu multe lucruri intime, atat de intime, incat de unele din ele, nici macar nu sunt constient, in mod normal.

nu este o stare prea...ahh...vesela :phone:

dar te poate ajuta sa te cunosti mult mai bine, pt ca atunci cand lumea iti intoarce spatele, beneficiezi de cel mai bun psihanalist, disponibil pe piata, tu.

deci cum e pt voi?va ajuta?va incomodeaza?

Cand sunt trista ,am cea mai mare inspiratie:compun poezii,pictez;plang de se face toata perna neagra de la rimelul ce se scurge dar apoi ma simt mai bine in tristetea mea,ma apropiu mai mult de divinitate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tristetea inspira mai mult decat fericirea.

 

nu numai ca inspira dar ne obliga sa plonjam in profunzimea lucrurilor ..e o stare necesara, dar daca se prelungeste poate deveni un pericol pentru echilibrul nostru interior.

Editat de geometricus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu numai ca inspira dar ne obliga sa plonjam in profunzimea lucrurilor ..e o stare necesara, dar daca se prelungeste poate deveni un pericol pentru echilibrul nostru interior.

cred ca bucuria are un sentiment creator care duce creatia spre ceva benefic nu spre ceva care denota a remuscari si amar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
considerati ca tristetea va rapeste ceva din viata?

are si parti bune?

 

pt mine e o stare placuta, deoarece imi permite sa intru in legatura cu multe lucruri intime, atat de intime, incat de unele din ele, nici macar nu sunt constient, in mod normal.

nu este o stare prea...ahh...vesela :)

dar te poate ajuta sa te cunosti mult mai bine, pt ca atunci cand lumea iti intoarce spatele, beneficiezi de cel mai bun psihanalist, disponibil pe piata, tu.

deci cum e pt voi?va ajuta?va incomodeaza?

 

sincer, nimic nu-mi doresc mai mult decat sa ies din starea de tristete,pe care am experimentat-o cred in aproape toate formele, pt ca imi face foarte mult rau-un ochi plange, unul rade. :P chiar azi ma gandeam ca uneori e necesara si suferinta, si tristetea si boala pentru ca sunt feluri in care suntem facuti sa pricepem ca am gresit si unde...iar suferinta si umilinta de multe ori te curata pe dinauntru...cel putin la mine asa s-a intamplat.

de fapt, e o chestiune de alegere: alegi ce sa manifesti.vrei sa fii imbecil in continuare sau sa te faci om de treaba?alegi...and the rest will follow.cred ca "rolul" tristetii e si de a te duce la un astfel de punct.dar, mai exista si tristeti care, prelungite, ucid pe dinauntru...si acolo nu vreau sa ajung.

asa ca...hai sa incercam sa fim si veseli!

un pupic mare si pufos !!! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×