Sari la conținut
Forum Roportal
smile1110

Nevoie de ajutor...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum poti face un om batran care pare sa fi uitat ca viata este frumoasa..sa isi revina..sa se poate bucura de viata chiar daca a ajuns la batranete? Unii batrani incep sa vada doar partea urata a lucrurilor si incearca sa se refugieze undeva...(de exemplu incearca sa fuga de probleme prin a se imbata sau prin a face alte chestii de genul asta)...va multumesc pt orice sfat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poti face un om batran care pare sa fi uitat ca viata este frumoasa..sa isi revina..sa se poate bucura de viata chiar daca a ajuns la batranete? Unii batrani incep sa vada doar partea urata a lucrurilor si incearca sa se refugieze undeva...(de exemplu incearca sa fuga de probleme prin a se imbata sau prin a face alte chestii de genul asta)...va multumesc pt orice sfat

Aualeu... e mai greu decat sa convingi un sinucigas cu bomba langa el sa se converteasca la budism.... :tease:

 

Am observat ca in RO multi batrani sunt asa...

 

Incearca sa il studiezi... sa vezi ce ii place si sa ii faci viata mai usoara... Lui bunica ii placea Trinitas Radio si il asculta pe un radio f vechi si distrus... si asculta si neste casete sau ceva.... Sa vedeti ce s-a bucurat de radio-casetofonu nou :roll:

 

Asta pe partea materiala... neste vizite de la nepoti ar ajuta...

 

Sunt multe care pot fi incercate, dar nu cred ca isi au locul la coltul trist.... ar trebui mutat....

 

Oricum, astept si io sugestii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit sa ii scriu persoanei respective un fel de scrisoare....prin care s-o fac sa se simta mai bine...si sa inteleaga ca desi a ajuns la batranete viata poate fi frumoasa...daca aveti sugestii in legatura cu ce as putea scrie va rog sa-mi spuneti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am gandit sa ii scriu persoanei respective un fel de scrisoare....prin care s-o fac sa se simta mai bine...si sa inteleaga ca desi a ajuns la batranete viata poate fi frumoasa...daca aveti sugestii in legatura cu ce as putea scrie va rog sa-mi spuneti.

cel mai bine e sa vorbesti fata in fata cu persoana respectiva...de multe ori recurg la asemenea gesturi pt ca se simt f singuri...si probabil vor sa grabeasca sfarsitul. eu am stat vreo cateva sapatmani cu o batrana de 77 de ani si...ma innebunea cate imi povestea, se insufletea cand incepea sa povesteasca despre tineretea ei...cred ca asta ii macina-siguratatea,frica de a nu avea o persoana care sa ii ajute in caz ca se simt rau...sa le aprinda lumanarea in ultimul ceas...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice ai face, persoana respectiva nu trebuie sa simta MILA din partea ta, ci compasiune.

Mi se pare OK tot ce ti s-a sugerat mai putin chestia cu scrisoarea...pare distant, nu stiu daca va percepe corect mesajul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am stiut ca e concurs "cine da ideea cea mai buna"...

 

Oricum, amanuntele oferite sunt prea putine. Nu stim daca este vorba despre o persoana din familie, mai apropiata sau mai indepartata, o cunostinta sau pur si simplu o pers. necunoscuta, un homeless, etc, o femeie sau un barbat. In functie de aceste detalii poti incerca sa construiesti un plan de bataie...Scuza-ma daca ideea romanului epistolar mi s-a parut neadecvata!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×