Sari la conținut
Forum Roportal
sioux

el si ea acelasi loc de munca, salariu, program

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

v-ar placea sau nu sa fiti impreuna la servici?

daca da si daca nu, de ce ?

 

Merge si chiar foarte bine. Program de lucru comun, teme de barfa cat cuprinde si ai cui sa te plangi cand nu-ti merge bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
v-ar placea sau nu sa fiti impreuna la servici?

daca da si daca nu, de ce ?

 

Si acolo ??? As innebuni ... Nu , multumesc . Prefer ca fiecare sa aiba propria lui activitate la munca si colegi care sa-l aprecieze pentru cum este .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem la acelasi loc de munca. Eu am insistat, vazand numai avantaje in asta. Lucram acasa si avem o editura. Problemele care au mai existat intre noi nu au avut drept cauza faptul ca ne aflam impreuna tot timpul. Asta ne-a putut face sa vedem mai clar ca nu avem unde fugi, ca nu exiosta respiro, ca trebuie mereu sa dam pipt cu ce nu emrge intre noi si sa rezolvam. La un moment dat eu m-am mutat dar de fapt ne-am mutat cu biroul in alta parte. Asa am inteles ce fel de toxine "secretam" in relatie si in sfarsit le-am rezolvat. Suntem absolut tot timpul impreuna. Dar mult mai flexibili. De exemplu:

- nu ne obligam unul pe altul sa adormim in acelasi timp - fiecare are tabietul sau inainte de somn: unul citeste si tine lampa aprinsa, altul se uita la tv.

- nu facem o drama daca programul nostru de veghe somn nu este acelasi: putem dormi separat fara sa interpretam asta ca o tradare a dormitorului

- nu ne pedepsim prin suspendarea intimitatii daca nu merge ceva intre noi

- nu ne ascundem unul de altul (unde ne-am putea scunde, de fapt?)

- ne marturisim starile, emotiile, nemultumirile fara sa facem o filosofie din asta (aici eu a trebuit sa-mi reduc cuvintele, crizele, emotiile si sa explic mai detasata si rezonabila ce ma deranjeaza -femeile, deh!)

- am inteles o data pt totdeauna ca ne iubim de fapt foarte mult - viata ne-a demonstrat-o, reactiile noastre spontane au dovedit-o din plin, acum trebuie doar sa nu uitam asta

- am renuntat la reprosuri (care indica o problema inchisa) si am hotarat sa vb despre ce vrem sa se intample intre noi, despre ce ne deranjeaza, fara sa imputam partenerului disfunctionalitatea

-etc.

 

Este posibil sa mearga mai bien relatia daca se lucreaza impreuna. Partenerii nu tb sa se cunaosca fffffff bien sau sa fie fffff siguri unul de altul - asta se obtine pe parcurs. Ci tb sa se iubeasca mult si sa nu uite asta la prima problema. Sa inteleaga ca celalalt poate gresi dar nu pt ca iubeste mai putin ci pt ca inca nu stie ca cel de langa el poate fi ranit de greseala sa.

 

Cuplurile au o experienta mai mare in sistemul acesta, decat cel cu servicii separate-intalnit seara. Inainte sotii isi duceau viata in jurul cortului sau in batatura, ocupandu-se impreuna de toate treburile casei - adevarat ca treburile erau impartite in cele femeiesti si cele barbatesti. Dar isi castigau traiul lucrand impreuna. SI erau obligati s-o faca si sa fie sudati, o echipa, altfel mureau de foame.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
v-ar placea sau nu sa fiti impreuna la servici?

daca da si daca nu, de ce ?

Da si nu. Ar fi bine pe de-o parte ca e timp petrecut impreuna, nu exista riscul sa fie gelos/geloasa pe colegii de munca, ajungeti la aceeasi ora acasa, etc.

Nu pentru ca nu poti respira.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este posibil sa mearga mai bien relatia daca se lucreaza impreuna. Partenerii nu tb sa se cunaosca fffffff bien sau sa fie fffff siguri unul de altul - asta se obtine pe parcurs. Ci tb sa se iubeasca mult si sa nu uite asta la prima problema. Sa inteleaga ca celalalt poate gresi dar nu pt ca iubeste mai putin ci pt ca inca nu stie ca cel de langa el poate fi ranit de greseala sa.

 

Asa este. Noi doi nu numai ca lucram impreuna, dar avem o pregatire similara, eu fiind un subaltern, dar unul care poate lua foarte bine decizii. Totusi, deciziile le luam impreuna si mi-e destul de greu sa lucrez cand sotul meu e plecat: stam permanent pe mess si tot impreuna luam deciziile, ne consultam in orice problema legata de munca noastra dar si de relatia de cuplu. E mai bine sa lucram impreuna. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×