Sari la conținut
Forum Roportal
diana.diana

deceptionata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua lume! am cautat acest forum special pentru a-mi spune off-ul....ca am si eu un off....si sincera sa fiu nu prea am cu cine sa vorbesc si asa e omu' simte nevoia sa spuna cuiva ce are pe suflet. sunt noua aici deci nu prea stiu cum functioneaza forum-ul dar as vrea tare mult sa aud de la voi, cei necunoscuti, un sfat sau o idee, ce si cum ar trebui sa fac

si acum sa incep povestea mea: sunt casatorita de 4 ani cu un om pe care-l iubesc, si care am crezut ca ma iubeste pana nu de mult, dar totul s-a schimbat in viata noastra cand s-a mutat la nici doi pasi de noi sora lui cu barbatul ei si copilul lor. si de aici se trage totul, de atunci am inceput sa ne certam zilnic. de ce? pentru ca sora lui si multe persoane din neamul lui nu ma agreaza, nu ma plac si ar face tot ce le sta in putinta sa ma desparta de sotul meu. si cand ne-am casatorit in biserica preotul a zis "si ceea ce D-zeu a legat, Omul sa nu desfaca" si desi au fost prezenti la nunta si au ascultat aceste vorbe nu tin cont de ele si continua sa bage strambe si sa imi influentelze sotul negativ pentru a ne desparti. nu e doar o idee de-a mea, mi-au spus-o in fata ca vor sa ma desparta de el. noi ne iubim, nu ne-am luat cu nici un motiv ascuns, nu suntem bogati, si nici n-am ramas gravida ca sa-l prind cu asta, deci stam impreuna doar pentru ca vrem noi si ne tine iubirea. si sa revin, problema e ca de la un timp el a inceput sa gandeasca ca ei, sa-i viziteze zilnic, si sa ma uite, de exemplu, duminica in loc s-o petrecem impreuna el ma lasa singura acasa si se duce la ei...nu stiu ce sa fac, sa-mi aduc sotul inapoi si sa fim fericiti ca inainte....ajutati-ma cu un sfat sau o idee ca sufar mult si nu mai stiu cum sa reactionez.....va multumesc anticipat pentru raspunsuri :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e ca familia lui nu te place, ci faptul ca pe al tau sot nu-l duce... sufletul sa gestioneze in favoarea voastra aceasta situatie.

Daca te iubeste cu adevarat, asta o sa se vada si-n bunul curs al relatiei voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate fi si doar simplul fapt ca e usor de influientat..mai ales de cei care ii cunosc cel mai bine slabiciunile si il gadile in orgoliul..poate daca ii dai cateva palme , se trezeste..

iesi seara in oras..uite-te la filme fara el..vorbeste mult la telefon..fereste-i sarutul si daca va sari in sus provoaca-l la o discutie serioasa

ce sa nu faci!! : nu fa pe victima!

 

succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca daca o sa faci pe indiferenta cu el nu o sa fie bine..rudele vor spune "uite-o cum se distreaza fara tine, te insala, ti-ai luat o poama, in loc sa stea acasa sa aiba grija de tine, ea a iesit in oras sa se distreze"..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ajutati-ma cu un sfat sau o idee ca sufar mult si nu mai stiu cum sa reactionez.....va multumesc anticipat pentru raspunsuri :P

vorbeste cu sotul tau. Fa-te inteleasa de el.

Sfatul meu este sa te gandesti bine cum sa formulezi cele ce trebuie spuse, eventual sa repeti anumite fraze pe care trebuie sa le auda. Ideea e sa nu te atingi de nici o persoana, sa nu te atingi de ei si sa nu te atingi de el. Vorbeste cat de general poti si mai ales vorbeste despre actiuni, nu despre oameni, despre comportamente nu despre persoane.

 

Explica-i cat de mult te doare sa-l doresti langa tine si sa vezi ca ramai singura...

 

Spune-i si lui ca il simti indepartandu-se si, asa cum am zis mai devreme, nu te lega de rudele lui, incearca sa programati activitati petrecute impreuna, incearca sa-l furi :cheer: (nu poate fi in 2 locuri in acelasi timp)

 

Cand vorbesti cu el.... NU CRITICA NIMIC!!! Exprima-ti sentimentele DAR nu critica. Sa nu te legi de el sau de rudele lui. Mai degraba vorbeste despre tine, despre impactul activitatilor lui asupra ta, si despre dorintele tale. Foloseste un ton intelegator.

 

Tinta e sa petreaca el mai mult timp cu tine pentru ca daca o sa petreaca mai mult timp cu ei iti GARANTEZ un divort. Oamenii sunt fiinte programabile, fiinte super influentate de mediu. Daca mediul in care sotul tau va sta e barfa rudelor... atunci, incetul cu incetul, se va indeparta de tine. Daca in schimb mediul lui va fi dragostea ta manifestata... barfa lor va ajune la o minte care se gandeste la cu totul altceva.

 

Cauta lucruri pe care le poti face ca sotul tau sa se simta iubit (spune-i cat mai des "Te iubesc" tacut, prin fapte). Nu trebuie sa fie lucruri marete pentru ca lucrurile care functioneaza sunt cele marunte.... "marunte si cu multa iubire", cum spunea o tanti desteapta. Un zambet, o urare de zi frumoasa dimineata, sau poate o cafea proaspata... o imbratisare putin mai lunga cand se intoarce acasa. Te descurci tu.... daca vrei cu adevarat.

 

Tine minte, ai un atu, tu ai acces la inima lui, ei au acces doar la urechi. Foloseste acest atu!

 

O relatie poate fi usor ucisa de mii de intepaturi dar ea poate fi si salvata de mii de atingeri ale iubirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua tuturor! va multumesc pentru raspunsuri. unii dintre voi aveti dreptate, ca sotul meu e destul de influentabil. nu stiu cum se face ca e influentabil din exterior si nu si de mine.....ma pregatesc sa plec la serviciu. va mai scriu diseara cum s-au petrecut lucrurile...caci am avut o discutie cu el aseara pe tema asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vorbeste cu sotul tau. Fa-te inteleasa de el.

Sfatul meu este sa te gandesti bine cum sa formulezi cele ce trebuie spuse, eventual sa repeti anumite fraze pe care trebuie sa le auda. Ideea e sa nu te atingi de nici o persoana, sa nu te atingi de ei si sa nu te atingi de el. Vorbeste cat de general poti si mai ales vorbeste despre actiuni, nu despre oameni, despre comportamente nu despre persoane.

Explica-i cat de mult te doare sa-l doresti langa tine si sa vezi ca ramai singura...

Jedi, e usor sa zici "comunicati, fa-te inteleasa", bla bla... ce sa comunici cu un om care are urechile astupate? Ce sa comunici cu un om care stie dinainte ce concluzii sa traga? Poti sa ii spui orice, el nu va asculta, nici macar nu va auzi. E bun sfatul sa nu se lege de cumnata ei si de familia lui, dar sa incerce sa discute cu el, cand el asculta de altii? :P

Deci un dialog nu e solutia cea mai buna. E o solutie cum ai zis tu mai jos, sa ii fure din timp pentru activitati impreuna, sa actioneze direct, nu sa stea in povesti si dialoguri, mai ales ca astea risca sa degenereze in certuri si reprosuri:

Spune-i si lui ca il simti indepartandu-se si, asa cum am zis mai devreme, nu te lega de rudele lui, incearca sa programati activitati petrecute impreuna, incearca sa-l furi :cheer: (nu poate fi in 2 locuri in acelasi timp)

 

Cand vorbesti cu el.... NU CRITICA NIMIC!!! Exprima-ti sentimentele DAR nu critica. Sa nu te legi de el sau de rudele lui. Mai degraba vorbeste despre tine, despre impactul activitatilor lui asupra ta, si despre dorintele tale. Foloseste un ton intelegator.

 

Tinta e sa petreaca el mai mult timp cu tine pentru ca daca o sa petreaca mai mult timp cu ei iti GARANTEZ un divort. Oamenii sunt fiinte programabile, fiinte super influentate de mediu. Daca mediul in care sotul tau va sta e barfa rudelor... atunci, incetul cu incetul, se va indeparta de tine. Daca in schimb mediul lui va fi dragostea ta manifestata... barfa lor va ajune la o minte care se gandeste la cu totul altceva.

 

Cauta lucruri pe care le poti face ca sotul tau sa se simta iubit (spune-i cat mai des "Te iubesc" tacut, prin fapte). Nu trebuie sa fie lucruri marete pentru ca lucrurile care functioneaza sunt cele marunte.... "marunte si cu multa iubire", cum spunea o tanti desteapta. Un zambet, o urare de zi frumoasa dimineata, sau poate o cafea proaspata... o imbratisare putin mai lunga cand se intoarce acasa. Te descurci tu.... daca vrei cu adevarat.

 

Tine minte, ai un atu, tu ai acces la inima lui, ei au acces doar la urechi. Foloseste acest atu!

 

O relatie poate fi usor ucisa de mii de intepaturi dar ea poate fi si salvata de mii de atingeri ale iubirii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×