Sari la conținut
Forum Roportal
mirela b

Discutii diverse

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intrebare: sa zicem ca o tipa a fost violata. La proces acuzarea tre' sa aleaga juratii care sa decida. Asa e in Sua, se fixeaza o zi in care sunt alesi juratii de catre acuzare si aparare de comun acord. Ce credeti, acuzarea ar prefera jurati barbati sau femei?

 

Nu va zic raspunsul decat dupa ce-mi ziceti parerea voastra. Merci. :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare: sa zicem ca o tipa a fost violata. La proces acuzarea tre' sa aleaga juratii care sa decida. Asa e in Sua, se fixeaza o zi in care sunt alesi juratii de catre acuzare si aparare de comun acord. Ce credeti, acuzarea ar prefera jurati barbati sau femei?

 

Nu va zic raspunsul decat dupa ce-mi ziceti parerea voastra. Merci. :lol2:

 

Probabil numarul barbatilor va fi predominant ??? :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

firesc ar fi (pentru ca sunt o tara cu radacini adanci in democratie) sa existe o paritate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Firesc nu e nimic. Gandeste-te la rezultat. Musai ca violatorul sa fie condamnat din punctul de vedere al acuzarii (care simpatizeaza cu victima).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil numarul barbatilor va fi predominant ??? :huh:

 

As zice ca barbatii vor fi majoritari .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Firesc nu e nimic. Gandeste-te la rezultat. Musai ca violatorul sa fie condamnat din punctul de vedere al acuzarii (care simpatizeaza cu victima).

 

Acesta este un gand partinitor.

Daca s-ar fi pus problema in contextul romanesc, as fi de acord ca primeaza emotiile in locul dreptatii. Te rog, da-mi voie sa mai cred in naiva idee ca exista corectitudine.

:huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As zice ca barbatii vor fi majoritari .

Bingo!!! De ce? Fiindca femeile daca ar fi in juriu ar gandi in felul urmator: Cum era tipa imbracata cand a fost acostata? Ah...avea fusta mai scurta? Eu nu as fi purtat niciodata o fusta asa scurta. Cu cine era asa de tarziu? Singura? Ah...eu nu as fi umbla niciodata singura la ora aia. Bause un paharel intr-un bar cu amicii/amicele? Ah...eu nu as fi baut la ora aia nimic si m-as fi dus acasa. Etc. etc. Femeile au tendinta sa judece din punctul lor de vedere si-si proiecteaza gandurile asupra victimei. Ajunge ca victima sa fie judecata si nu agresorul.

 

Barbatii din natura lor de a proteja femeia, de a o ocroti...au tendinta puternica sa o apere de animalul din alti barbati. Marea majoritate a barbatilor din juriu s-ar gandi la mamele lor, sotiile lor, iubitele lor, fiicele lor etc. D-aia acuzatorii aleg jurati barbati in procese de genul asta si se bat la sange pentru asta. Apararea vrea femei ca stie gandirea lor imbarligata. :huh:

 

O sa ziceti ...da' de unde stiu asta? De la procurori americani. Am avut un curs de speech la facultate aici si proful nostru preda si actorie. Pusese in scena o piesa cu un subiect de genul asta (una care a fost violata etc. etc.). A invitat niste procurori la piesa in prima seara si dupa aia a facut un fel de discutie libera cu studentii, procurorii etc. A fost foarte interesant.

 

Pareri? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×