Sari la conținut
Forum Roportal
a.t

sfaturi sistem

Postări Recomandate

Salutare de la departare,

As dori si eu niste sfaturi legate de componentele urmatoare pentru. un sistem nou (compatibilitate, conflicte etc.etc... ),daca se poate....

 

1.Placa de baza MB ASUS NFORCE3-250GB/ Sca754/ 3xDDR400 ECC/ AGP8x/ ALC850 6ch/ LAN/ 2xSATA/ ATA133/ HT800/ ATX

2.Procesor - AMD ATHLON64 2800+ 1800MHz Sca754 BOX

3.DVD-/ +RW ASUS 16XDVD-R, 6XDVD-RW, 16XDVD+R, 8XDVD+RW, 40XCD-R, 24XCD-RW, 2MB BUFFER, 6X DOUBLE LAYER

4.HDD WESTERN DIGITAL 80 GB 7200RPM/ SATA/ 8MB

5.DDR (184) 512MB PC3200 400MHZ CL2.5 TWINMOS, CHIPSET TWINMOS

6.Video ASUS ATI RADEON 9550GE/ TD-8x 128 MB DDR, 250/ 400MHZ, 128BIT, TV-OUT+DVI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mare arata bine...desi eu la placi video recomand seria GeForce de la NVIDIA.

In rest, toate bune si frumoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

arata bine, cu toate ca eu as recomanda un procesor celeron (acum depinde ce vrei sa faci cu el, pentru jocuri e super, pentru anumite parti de programare recomand celeron,are o arhitectura diferita fata de AMD si se comporta f bine in anumite limbaje de programare,dar repet daca nu te ocupi de aceasta parte a informaticii, e f bun) si ca si ALX recomand o placa video GeForce de la Nvidia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pentru jocuri as recomanda un Barton 2500 Mhz (vestea proasta este ca nu prea se mai gasesc) (se potriveste la placa de baza, functioneaza perfect cu Asus) din cate am vazut in configuratie mai mult ca sigur il iei pentru jocuri. Daca il iei pentru aplicatii sa stii ca un P4 ar fi mai de ajutor.

Placa video e exceptionala, am si stiu foarte bine cum se comporta.

Nu prea imi place hardul. Sunt sensibile la mufe. Ai grija cu el daca il scoti, sa-ar putea sa ai neplaceri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru jocuri as recomanda un Barton 2500 Mhz (vestea proasta este ca nu prea se mai gasesc)
Semptron ar fi o alternativa la Barton (deia nu se mai fabrica pentru ca a inceput aceasta serie )
Nu prea imi place hardul. Sunt sensibile la mufe. Ai grija cu el daca il scoti, sa-ar putea sa ai neplaceri

 

Alta alternativa nu vad decat cu inima in Dinti un Samsung la 16 mb buffer , dar pentru mine Tot Wd sunt cei mai adevarati (si Texas Instruments )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in loc de atiul ala mai bine pui unul : Placa video Gecube ATi RadeOn 9550 GU 128MB TV-out..din asta are colegu meu de servici..si nu prea a gasit joc care sa nu ii mearga...,si fatza de alti producatori...ii si mai ieftin si de aceasi calitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu precum musca in lapte...

 

recomandare : cand mai ceri ajutor refera-te la modelul componentei, nu la ce stie sa faca... uneori este iluzoriu (da, stiu, e culmea)

 

Dupa descrierea placii de baza cel mai probabil este Asus K8N sau derivat... foarte buna placa... Acuma insa nu stiu pt ce vrei compul si cati lei ai... pt ca NU iti recomand Socket 754... mergi pe 939... 754 sta sa dispara si ramai cu buza umflata.

 

Hdd WD sunt sensibile la socuri mecanice. Cele mai sensibile la asa ceva. Iti recomand Maxtor , DAR !!! Asta numai daca dai si 2 mil pe o sursa buna... (Akasa, Chieftec... nu zic de Enermax pt ca alea sunt cam 5 mil :evil: ) Mai precis pt compul tau iti recomand un Maxtor din seria Diamond Max 10. WD nu sunt native Serial ATA. Sunt IDE cu adaptor... Seagate a inventat Serial ATA si ele au fost primele native... apoi au aparut Maxtorurile de care ti-am zis mai sus care au si NCQ... WD nu a schimbat seria de HDD-uri S-ATA de la inceput.

 

Placa video... pai GeCube 9550 GU e cam cu 1 mil si ceva mai scump decat orice alt 9550... dar isi face banii.. pt ca sub capota lui este de fapt un 9600... Asus 9550 de exemplu are 400 Mhz memorie / 400 Mhz core. GeCube 9550 GU Extreme (atentie, GU !) are 500 Mhz memorie si 400 Mhz core + memorii de laente mai mici in funcitie de revizie...).Atentie ! GeCube 9550 GU Infinite OD (Overclocker's Dream) desi e mult mai puternica (675 Mhz memorie si 470 Mhz core) s-ar putea sa faca figuri in anumite jocuri... Eu in locul tau mi-as lua totusi un FX 6200 de la Leadtek, mai precis Leadtek WinFast A6200TD... si asta din cauza ca anumite jocuri sunt facute cu participarea nVidia si atunci poti sa sufli cu Ati pe ele ca nu prea merg bine... chiar daca un Ati e mai puternic decat un nVidia din aceeasi generatie luat tact cu tact.

 

 

 

 

Acuma... partea delicata...

 

arata bine, cu toate ca io as recomanda un procesor celeron

 

a... procesoarele AMD socket 754 / 939 sunt pe 64 biti... adica papa cu o lingura de 2x mai mare decat procesoarele Intel. Procesoarele Intel care suporta EMT64 nu sunt procesoare pe 64 de biti ci sunt "compatibile 64 biti" ... (AMD pregateste lansarea proacelor pe 64 de biti de 3 ani, Intel s-a pomenit deodata codas si s-a scremut sa scoata repede si el ceva...)

 

 

Pentru jocuri as recomanda un Barton 2500 Mhz

 

2500+, nu 2500 Mhz.

Ce vrea el sa isi ia este "the next generation" fatza de Barton.

 

se potriveste la placa de baza, functioneaza perfect cu Asus

 

NU se potriveste la placa de baza descrisa de el.

Orice placa de baza functioneaza bine cu procesorul... dar Barton pe placa descrisa mai sus... niet.

 

[qoute]n P4 ar fi mai de ajutor

 

Fals... si eu eram fan Intel cand existau pe socket 478, core Northwood. Prescott este o prostie. Un Pentium 3 la putere tact pe tact ar bate un Intel P4 core Prescott.. pacat ca nu se pot aduce la aceleasi tacturi... Ideea e ca el isi ia un procesor cu adevarate pe 64 de biti... nici un Intel nu stie cu ce se mananca aia 64 de biti... decat cele cu EMT 64... dar alea fac indigestie...

 

Sempronurile pe socket A sunt mega proaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A... uitasem... memorii... iti recomand din toate inimile sa iti iei Geil... nu am vazut nici macar un Geil cu bube... am avut chiar si un caz miraculos in care un client beat fiind si-a indoit ramii (un Geil Value de 512) CU RADIATOR cu tot... a crapat placutza... dupa ce i-am indreptat cu mare grija (nu se acorda garantie pt faptele facute la betie...) i-am tinut 2 zile in memtest... NICI O EROARE ! Clientul foloseste fericit memoriile alea si azi :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A... uitasem... memorii... iti recomand din toate inimile sa iti iei Geil... nu am vazut nici macar un Geil cu bube... am avut chiar si un caz miraculos in care un client beat fiind si-a indoit ramii (un Geil Value de 512) CU RADIATOR cu tot... a crapat placutza... dupa ce i-am indreptat cu mare grija (nu se acorda garantie pt faptele facute la betie...) i-am tinut 2 zile in memtest... NICI O EROARE ! Clientul foloseste fericit memoriile alea si azi ... ciudat, ce noroc pe "betic"

 

Da sunt bune, dar mai sunt Kingstone :biggrin:))) Twinmax....Sycron...sa nu uit de Hynix...primii care au crest ddr3 --sus de tot...:)))

 

Intrebare...caci pari foarte ok...ce ai alege intre: MSI K8 N-SLI Platinium si EPOX EP-9NPAJ SLi ???

 

MSI -am mai avut...in familie sa zic...fratele meu - un KT400-AV -sau nu mai tin minte..exact -fsb max 333 - a mers si a crapat...cu un proc cu tot...noroc ca ea mai era in garantie..returul functioneaza si in ziua de azi :D) cu un amarat de Sempron 2200+

 

-mai am un MSI -cel actual un KT400-4M - sau mai exact un MSI - 6596 -oldies...caci un Epox 8RDI3 - a ramas la randul ei fara procesor...un Barton 2600 + ce m-a slujit eroic in 2497 - maxim...pana s-a intors la destinatar -era de test....asa vreo 8 luni -a mers super..., a mai mers cu un Sempron 2200+ ce pergea strasnic pe la 23xx si ceva,.....dar i-a venit si lui randul...am mai avut si un Barton de 2500+ ce merea toaat ziua la 25xx si ceva...si a murit la o pana de la Renel toaat instalatia...a sacpat memori-le, Placa Video, SB Liv-ul...DVD-RW-ul, TV-Tuner-ul fara partea de remote :biggrin:))) si acum stau sa ma gandesc la viitor ---un Venice 3200+ si una din cele 2 placi...ehhh sa nu uit de DFI si Solteck-ul - pe vremea K6 - super - overcklock si pe AMD la 333 cu DFI --la 485 MHZ :biggrin:)) ---dragi mi-au fost si astia...si IWILL....idem cu un celeron la 666 -dus in 733 si unori 766 ... ce vremuri....

 

Am renuntat de atunci la Intel-fiind primul proc ce mi-a cazut cand aveam nevoie de el :biggrin:))) si la mom. cu pricina nu scoteam "untul" din el......

 

Apoi ammai avut ceva de genul Gigabyte -kt133 -ceva cu ZA in coaad - o placa super-daca nu facea mofturi cu mai toate placile mele pe agp -care le vroiam la vremea aceea mai ales Nvidia...a mers ok numai cu un Voodo 3000 - multa vreme si cu mai batrana BAnshee - ---

 

 

Ce propuneti:

 

-Placa de baza - nuami AMD - m-am gandit la una din celle 2 d emai sus - chiar si un DFI -ULRTA imi mi "sta" in minte....

-Placa Video (m-am gandit la un 1600XT de la Gecube)

-Memorie -am Twinmos - 3200 - DDR 400 -ce propuneti ?

 

-restul este---si surt=sa Antec de 420W ---si alte acareturi -un HDD -Segate d e160 gb -ttrebuie sa se intoarca din service :biggrin:))

teoretic o s amai amnevoie d einca unul, dar mai incolo...

 

deci?!!!

 

 

 

Ce apreri aveti ?!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×