Sari la conținut
Forum Roportal
realtv

soarta

Postări Recomandate

in viata uneori lucrurile parca sunt impotriva noastra

de multe ori am vrea sa facem ceva si lucrurile parca nu vor sa mearga cineva ne puen piedici

 

cateva exemple nici :blinca:

 

 

 

legile lu' murphi:

 

Daca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi singuri ne punem piedici datorita modului cum gandim.

 

In afara de partea fun, legile lui Murphy nu sunt niste afirmatii care sa reflecte obiectiv realitatea.

 

Ia spune-mi si mie de cate ori te-ai gandit tu ca legile lui Murphy nu sunt decat for fun cand la o situatie descrisa intr-o lege de-a lui tie ti sa-a intamplat altfel.

 

Chestia interesanta este insa ca imediat cand se intampla sa fie ca intr-o lege de-a lui iti amintesti de ce a spus si iti spui in gand: "Eh...avea dreptate Murphy" :good:

 

Cea mai amuzanta "explicatie" a unei legi este cea cu felia de paine care ar trebui sa cada pe partea unsa, insa uneori nu se intampla asa. De ce nu a cazut pe partea unsa ?

Pentru ca.....a fost unsa pe partea gresita. ::):

 

So...ca sa revin la chestia cu modul de a gandi.

Nu stiu in cate situatii in care iti iese ceva iti spui. "Da, asta mi-a fost soarta, sa reusesc" :o:

Insa cand nu-ti iese ceva imediat se face apel la soarta.

 

Este doar legat de cum privesti lucrurile si nu o realitate. (realitate oricum relativa pentru fiecare in parte)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: super gandesti... nu spun ca gandesc asa dar am dat peste aceste legi si am vrut sa le impart cu voi... suntem o familie numeroasa, nu? :good: Editat de realtv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut la toata lumea...eu-sa cam nou..pe-aci...adevaru' e ca sunt pe la munci si nu stiu cum am nimerit aici..ma plictiseam ca am cam terminat ce am avut de facut si...daca am nimerit....aia "ie" ::good::

eu cred ca murphy a fost roman.adica am vazut ca noi suntem cam singura natie care face "haz de necaz" si intr-un fel la asta cred eu ca se refera legile lui M.noi,romanii,cam asa facem.se intampla ceva...asa trebuia sa fie si ne gasim pana la urma o logica pentru ce sa-a intamplat...de ex.:"Te-au ajuns blestemele!" (asta mi-a venit prima in cap si are prioritate) ::o:: e un mod de a te impaca cu anumite situatii...cel putin eu asa fac...

sa nu-mi spuneti ca niciodata nu ati zambit cand ati gasit vreo lege din asta...ca nu va cred...si va promit ca o sa va fac eu rost nu stiu daca de toate...dar de majoritatea...

 

 

 

pe.sa. daca stie cineva de ce nu "vrea" sa mi se incarce si mie un avatar predefinit..i-as fi recunoscator.... :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca la editati setari avatar..sterge daca e vreo imagine selectata si pune alta imagine care vrei tu ...incearca:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad legile lui Murphy ca un mod de a face haz de necaz.

 

Da, ti se intampla ceva rau, dar macar poti sa razi de ce ti sa-a intamplat si sa treci mai usor peste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Murphy a fost un vizionar. :- Se pune raul in fata pentru ca, in momentul in care rezultatul unei actiuni se dovedeste a fi pe o pozitie intermediara intre bine si rau, oricare ar fi el ...pare acceptabil. Eu ii numesc pe acestia "pesimistii realisti"... pentru ca nu fug de realitate, doar o amplifica putin in sens negativ pentru a se pregati pentru urmari. Plecand de la "mai rau de atat nu se poate", oricare ar fi rezultatul... in final este "excelent", "binisor" sau "acceptabil". :cheer:

 

Deci daca citesti legile lui cu zambetul pe buze, ai toate sansele sa fi inteles mesajele. Daca le citesti cu "barba tremuranda", poti sa inchizi cartea... nu ai inteles nimic. ;)

 

Referitor la intrebarea topicului: "soarta (cine isi bate joc de noi?)" :cheer: ... eu cred ca oamenii isi bat joc de ei insisi uneori, prin faptul ca se asteapta ca soarta sa le rezolve problemele, sau ca dau vina pe soarta pentru esecurile lor. O fi existand un "dat"; dar faptul ca avem oricand posibilitatea de a alege, o minte capabila de a face analize critice si mai multe optiuni (cel putin 2), ne da macar motive, daca nu curaj, sa spunem ca noi ne facem soarta. Suntem responsabili pentru rezultatul fiecarei decizii si actiuni personale. E frumos cand spui "soarta", si din asta se intelege ca nu prea iti pasa ( ;) ); dar e grav atunci cand spui "soarta" si "iti pui latul de gat" sau ...lama la vene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soarta ne e data ca sa ne adaptam ei.Eu asa cred.Daca intalnesti iubirea vietii tale un barbat sau o femeie care pe parcursul vietii sau prieteniei ajunge la un moment dat sa-si bata joc de tine,de sentimentele tale,de increderea ta atunci nu soarta e de vina ci complexul de imprejurari la care e supusa relatia de dragoste,de prietenie in care esti angrenat.Eu cred ca e vorba mai mult de legile stupide(in mare parte) ale societatii in care traim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ciudat, dar totdeauna painea cu unt a cazut pe partea care nu era unsa cu unt.si sunt sigura ca am uns-o pe partea corecta ::wub::

multi dau vina pe soarta cand se intampla ceva...dar daca suntem un fel de ...matrix?!adica, noi facem ceea ce ne dicteaza altii sa facem.it sounds weird, but maybe this is an answer.

cred ca ma uit la prea multe filme!

anyway, multe lucruri se intamplam pentru ca asa trebuie sa fie.

nu e corect sa dam vina pe soarta atunci cand ni se intampla ceva.asta e din cauza noastra, pentru ca nu ne gandim la consecinte.sau poate e pur si simplu noroc chior, sau un ghinion al naibii de mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×