Sari la conținut
Forum Roportal
Zax

Schimbarea numelui tarii !

ati fi de acord la un referendum national sa votati in favoarea schimbarii numelui tarii?  

17 membri au votat

  1. 1. ati fi de acord la un referendum national sa votati in favoarea schimbarii numelui tarii?

    • Da
      3
    • Nu
      14


Postări Recomandate

ati fi de acord la un referendum national sa votati in favoarea schimbarii numelui tarii?

 

Variantele ar fi :

 

1. Wallachia (Valahia) cum s-a numit Tara Romaneasca pana in anii 1800

2. Rum

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consideri prost. Cum naiba sa iti schimbi numele doar pentru simplul fapt, ca unii idioti nu pot face diferenta intre un ou si o gaina. Ei stiu diferenta numai ca prefera sa nu o mai faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consideri prost. Cum naiba sa iti schimbi numele doar pentru simplul fapt, ca unii idioti nu pot face diferenta intre un ou si o gaina. Ei stiu diferenta numai ca prefera sa nu o mai faca.

 

 

nu doar prostii fac aceasta confuzie....extrem de multa lume din Vest face aceasta confuzie si nu cred ca-s toti prosti. ! Pt a evita impregnarea in subconstiientul strainilor acest stereotip trebuie actionat urgent !

 

uite-te si tu in Italia nici macar presa nu face diferenta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu doar prostii fac aceasta confuzie....extrem de multa lume din Vest face aceasta confuzie si nu cred ca-s toti prosti. ! Pt a evita impregnarea in subconstiientul strainilor acest stereotip trebuie actionat urgent !

 

uite-te si tu in Italia nici macar presa nu face diferenta !

 

Este o diferenta intre a nu putea si a nu vrea. Crede-ma ca in momentul in care ani de zile, vezi tigani, tigani si iar tigani facand tot felul de magarii si vezi ca au acelasi loc de provenienta ca si romanii, ajungi la un grad de saturatie care nu iti mai permite sa mai faci diferenta. Sunt sute de mii de romani care isi castiga existenta cinstit acolo, si vrei sa spui ca presa nu cunoaste difrenta? Sa fim seriosi. Italienii sunt niste lenesi si imputiti la nivel de masa, daca expulzeaza toti romanii de acolo numai bine nu o sa le fie. Acum Germania ce sa faca, sa isi schimbe numele tarii pentru ca au pe constiinta 2 razboaie mondiale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o diferenta intre a nu putea si a nu vrea. Crede-ma ca in momentul in care ani de zile, vezi tigani, tigani si iar tigani facand tot felul de magarii si vezi ca au acelasi loc de provenienta ca si romanii, ajungi la un grad de saturatie care nu iti mai permite sa mai faci diferenta. Sunt sute de mii de romani care isi castiga existenta cinstit acolo, si vrei sa spui ca presa nu cunoaste difrenta? Sa fim seriosi. Italienii sunt niste lenesi si imputiti la nivel de masa, daca expulzeaza toti romanii de acolo numai bine nu o sa le fie. Acum Germania ce sa faca, sa isi schimbe numele tarii pentru ca au pe constiinta 2 razboaie mondiale?

 

nu doar italienii cred asta..aproape toti vesticii inafara de Francezi cu care am avut relatii mai apropiate !

 

Germania are numele asta de 2000 ani...noi de vre-o 60 ....nu propun ceva nou ! Rumania si Wallachia au fost numele tarii dpv oficial intr-un trecut nu foarte indepartat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord.

1. ar minimaliza importanta celorlalte provincii istorice

2. Ruman inseamna serb, iobag, iar ca invectiv inseamna prost, deci dint tara romanilor vom deveni tara prostilor sau iobagilor, ai dat din lac in put.

http://dictionare.edu.ro/search.php?lexemId=49714

3. o asemenea schimbare ar produce un cataclism legal pt ca toate tratatele si conventiile semnate trebuiesc amendate cu aceasta schimbare. Schimbarea unui nume de tara nu este atat de simpla precum schimbarea unei perechi de ciorapi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu doar prostii fac aceasta confuzie....extrem de multa lume din Vest face aceasta confuzie si nu cred ca-s toti prosti. ! Pt a evita impregnarea in subconstiientul strainilor acest stereotip trebuie actionat urgent !

 

uite-te si tu in Italia nici macar presa nu face diferenta !

 

e normal sa le zica romani ca asta este cetatenia lor. nu exista tara tigania nici rromia ca sa ii incadreze la cetatenia tarii respective.

de ce nu propui retragerea cetateniei celor care produc prejudicii tarii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i mai simplu de numit rromii, tigani?

Atentie, nu propun asta ca o jignire adusa rasei, ci mai degraba gandindu-ma la gypsies.

In felul acesta romanii, vor fi mai usor de separat de tigani, ca perceptie in ochii vesticilor.

 

Mai e un aspect interesant, tiganii au foarte multe valori cu care se pot mandri si care le face cinste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-i mai simplu de numit rromii, tigani?

Atentie, nu propun asta ca o jignire adusa rasei, ci mai degraba gandindu-ma la gypsies.

In felul acesta romanii, vor fi mai usor de separat de tigani, ca perceptie in ochii vesticilor.

 

Mai e un aspect interesant, tiganii au foarte multe valori cu care se pot mandri si care le face cinste.

 

Cine le face cinste ? ValorilE ?

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×