Sari la conținut
Forum Roportal
stillchild

Atentie, concentrare, memorie, ordine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog pe cei pasionati de psihologie, psihologi sau psihoterapeuti, persoane cu experiente asemanatoare sa ma ajutati cu sfaturi, pentru ca sunt efectiv disperata. Daca veti citi in tema "Anxietate" veti gasi niste posturi luuuungi cat o zi de post, care descriu suficient de bine starea in care m-am aflat, ma aflu si de care nu pot trece. In disperarea mea si hotararea de a face ceva in sensul asta am tot incercat sa-mi fac ordine in ganduri, in lucruri, sa ma organizez insa totul e ravasit, ca si sistemul meu de valori, de logica de gandire care n-a fost niciodata prea stabil sau organizat. As vrea sa stiu daca exista tehnici, exercitii care sa dezvolte atentia, puterea de concentrare, memoria, ordinea. Cum as putea sa scap de limitele dincolo de care nu pot gandi si actiona, care au fost cladite din copilarie, din primii 7. Cum as putea sa-mi formez pareri si sa apreciez situatii fara sa ma mai leg de situatia mea, fara sa mai raportez totul la mine? Pentru cei care nu mi-au citit "romanele" din "Anxietate" am fost o fricoasa toata viata, mi-am invins fricile, insa usor usor m-am izolat, si mi-am restrans cercul de probleme, prieteni, cunoscuti, etc la cateva persoane pentru ca tot ce depaseste anumite limite care in loc sa creasca pe masura ce te maturizezi, la mine s-au restrans, din lipsa posibilitatii de a gandi logic, pe structuri matematice, ordonat, lipsa de atentie si concentrare atunci cand citesc si a memoriei, a confuziilor, de care imi este frica, a lipsei de orientare, a lipsei de capacitate de a invata teoretic si a aplica practic... deja vorbesc aiurea.

Sunt o persoana foarte sensibila, simt nevoie de afectiune dezinteresata, insa nu ma pot apropia de nimeni, pentru ca am nu pot purta nicio discutie pe nicio tema, pentru ca nu am cunostinte desi despre unele lucruri am citit insa nu imi pot aminti nimic, iar daca ma interesez nu raman cu o idee principala, cu un rezumat... ci cu o idee despre care nu pot vorbi, pentru ca sunt lucruri vagi. Fac confuzii intre informatiile pe care le am, recente chiar si incep deja sa incurc ceea ce stiu. Am uitat multi termeni pe care ii stiam, confund amintiri,

Deocamdata nu pot vorbi mai mult despre starea mea, pentru ca ma doare capul si nu ma mai pot concentra.

starea mea s-a agravat cu o viteza uimitoare, am mai trecut odata prin asta, insa acum chiar nu mai stiu cum sa ies, pentru ca nu am pe nimeni macar la serviciu pe care sa ma pot baza. trebuie sa ma descurc singura si stiu ca recuperarea va fi lenta si sunt dispusa sa fac eforturi, numai sa stiu ca va merita. Deja dupa un an si jumatate de psihoterapie se adauga psihiatria si chiar vreau sa imi revin. Imi ajung cele doua tentative care mi-au omorat destui neuroni. Imi doresc putin echilibru ca sa pot merge mai departe. Vreau sa fiu un om normal care se exprima liber, care sa poate glumi si intelege glume, care sa poata vorbi, care sa poata retine, sa poata tine minte, sa poata sa se intretina singur, asa cum e normal la 25 de ani.

Daca vreti sa-mi intindeti o mana de ajutor, astept raspunsul vostru si va multumesc inca de pe acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce fel de ajutor astepti?

Sfaturi, poate stie cineva niste exercitii care sa puna atentia la munca, experiente asemanatoare, orice poate ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stillchild,si eu am o problema asemanatoare cu a ta: lipsa de concentrare,lipsa memoriei.. Desi citesc destul de mult,diferite carti, nu pot sa retin nimic. Parca imi impun sa nu retin nimic,de parca mi-ar fi frica sa nu mi se "supraincalzeasca neuronul" :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stillchild,si eu am o problema asemanatoare cu a ta: lipsa de concentrare,lipsa memoriei.. Desi citesc destul de mult,diferite carti, nu pot sa retin nimic. Parca imi impun sa nu retin nimic,de parca mi-ar fi frica sa nu mi se "supraincalzeasca neuronul" :bye:

macar te poti concentra pe ceea ce citesti, este cursiv, sau iti fuge mintea in alta parte. si inca ceva... ti se intampla sa faci paralele intre tine si ceea ce citesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu problema asta ma confrunt si eu . Defapt gandirea haotica e ceva tipic anxiosilor , depresivilor . Eu cred ca o cauza principala e lipsa de activitate si comunicare cu ceilalti !

Dupa o zi intreaga de stat in casa in care te-ai gandit la tot ce era posibil nu te astepta sa gandesti prea limpede !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu problema asta ma confrunt si eu . Defapt gandirea haotica e ceva tipic anxiosilor , depresivilor . Eu cred ca o cauza principala e lipsa de activitate si comunicare cu ceilalti !

Dupa o zi intreaga de stat in casa in care te-ai gandit la tot ce era posibil nu te astepta sa gandesti prea limpede !

Aici ai perfecta dreptate, nu te contrazic pentru ca am vazut pe pielea mea asta. Insa mi se intampla asta oricat de putin timp petrec singura. Mai ales acasa. Probabil si datorita faptului ca asta imi aminteste de toate lucrurile neplacute din lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
macar te poti concentra pe ceea ce citesti, este cursiv, sau iti fuge mintea in alta parte. si inca ceva... ti se intampla sa faci paralele intre tine si ceea ce citesti?

eu unul de multe ori sunt transpus in actiunea cartii... imersat cu totul... uneori ma opresc din citit pentru a trasa mental propriile linii de actiune pe baza cartii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu unul de multe ori sunt transpus in actiunea cartii... imersat cu totul... uneori ma opresc din citit pentru a trasa mental propriile linii de actiune pe baza cartii...

mi se pare absolut normal. tu ai ajuns la un nivel foarte ridicat. ai mintea deschisa si libera, spiritul liber, siguranta pe fortele proprii. nu pot decat sa ma bucur pentru tine si sa sper ca intr-o buna zi am sa reusesc si eu si cei care mai scriu pe forumul asta sa reuseasca asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
macar te poti concentra pe ceea ce citesti, este cursiv, sau iti fuge mintea in alta parte.

de multe ori mi se intampla sa citesc cateva pagini si apoi sa ma trezesc ca dintr-o transa si sa nu stiu ce am citit.e foarte ciudat..si apoi mai e chestia aia cu atentia si concentrarea,citesc cateva randuri atenta iar apoi mintea mea o ia in alta directie,citesc in continuare,dar ma gandesc la altceva.credeam ca is singura care are problema asta...gandirea haotica,de care vorbea freakkk,cred ca ma caracterizeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×