Sari la conținut
Forum Roportal
dede2004

Fie roata si patrata ...tot se-nvarte ea o data

Postări Recomandate

In tot ceea ce fac ...pun inainte de toate aceasta vorba ....

In viata ...de fiecare data cand am fost dezamagita ....m-am gandit la replica asta

Cand greseam eu ....de asemenea ....si chiar are un sambure de adevar....

 

Cand vezi cate se intampla in viata...cand suferi ...cand esti desiluzionat....cand persoana iubita iti distriuge toate sperantele ....in loc sa te razbuni ....nu preferi sa-ti spui replica asta in gand ?

 

FIE ROATA SI PATRATA TOT SE-NVARTE EA O DATA !

 

Voi ce parere aveti ...e adevarat sau fals? Vi sa-a intors vreodata roata ? ...sau celor care v-au ranit ???

Editat de dede2004

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cateodata e placut sa crezi asta; de ex daca cineva iti face ceva rau , zici "lasa ca i se intoarce lui" :Pe

 

cand eram mica, tati ma invata ceva de genu, dar el zicea :"binele pe care il faci, tie ti`la faci, iar raul pe care il faci, tie ti`la faci"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da de multe ori si in situatii extreme pentru viata lor.E bine sa te feresti intotdeauna sa blestemi sau sa vorbesti de rau pe cineva ca totul se intoarce mai devreme sau mai tarziu ca un bumerang impotriva ta,cand ti-e viata mai draga si ramai... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice bine sau rau pe care le facem mai devreme sau mai tarziu se intorc asupra noastra. Nimic nu ramane neplatit. Atat doar ca nu trebuie sa ne gandim la asta. De multe ori nici nu luam in seama rasplata faptelor nostre, ci spunem doar ca asa a fost sa fie... bine sau rau :blinca:

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta avem tendinta sa spunem cand ( sau ca sa) ne resemnam: "lasa ca se intoarce roata!" . Deoarece nu sunt razbunatoare asa gandesc aproape de fiecare data cand cineva face un rau sau cand nu-mi merge bine!!! I se mai spune si "justitie divina"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta avem tendinta sa spunem cand ( sau ca sa) ne resemnam: "lasa ca se intoarce roata!" . Deoarece nu sunt razbunatoare asa gandesc aproape de fiecare data cand cineva face un rau sau cand nu-mi merge bine!!! I se mai spune si "justitie divina"...

[snapbacca]46933[/snapbacca]

mi-a placut mesajul tau.frumos spus....dar cateodata te intrebi:de ce e lumea asa rea,de ce ceilalti sunt atenti la tine si nu la ei,de ce iti poarta tie de grija. eu cred ca ei au de pierdut si ca pierd,de fapt,timp pretios,timp pe care trebuie sa si-la acorde lor,timp care trebuie pretuit.si trebuie pretuit de ei,cei care le poarta de grija altora.eu nu inteleg astfel de persoane si mi se par a fi oameni care nu se respecta pe ei,nu se apreciaza,nu au incredere in fortele proprii si au complexe foarte multe.adica, daca nu se vad pe ei si sunt atat de atenti la ce fac ceilalti.....nu stiu cand mai au timp de ei.am un exemplu destul de bun:eu sunt studenta in ultimul an si am avut exam.azi.un coleg a comentat dupa ce am iesit de la exam. ca trebuie sa fii nebun si ai nevoie de doctor daca se poate copia la exam. si nu copiezi.cea care a incercat sa nu copieze eram eu.am scris un subiect pe care la-am stiut si la urmatoarele 2 nu mi-am mai amintit si m-am uitat pe cursuri,ca sa-mi amintesc despre ce era vb. in subiect,ce trebuia scris.pe mine una m-a lasat masca acest comentariu si sunt curioasa ce va ajunge acest coleg peste vreo 10 ani.ce va face el in viata.va avea oare, tot asa,grija de altii?!?!?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roata se invarte doar daca o invarti tu. Daca esti -predispus' la esecuri printr-o atitudine compatimitoare... atunci fiecare primeste ce merita :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×