Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Cartea caii si virtutii - Tao Te King

Postări Recomandate

toti cautam calea adevarului, secretele universului si ... universul e darnic si ni le face cunoscute prin anumiti oameni care au ales calea cea buna...ni i-a lasat pe apostoli care au scris Biblia, ne-a lasat alti iluminati care au lasat adevaruri scrise.Iata cateva scrieri despre adevar adunate in cartea dupa care multi orientali s-au ghidat si-au avut succes in munca lor.

Voi posta cate un capitol ca sa le putem parcurge incet si bine :P Eu am primit-o ca indrumare de la sifu meu si n-am citit-o integral din comoditate si lene dar ce am citit din ea... a fost adevarat.

 

 

"TAOTEKING - CARTEA CAII SI VIRTUTII

By LaoZi

sau (alta varianta a traducerii textului)

CARTEA CĂRĂRII SUPREMULUI ADEVĂR

 

INTRODUCERE

TAO TE KING

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cumva, inteleg ca Tao este calea de mijloc, intre Cer si Pamant, intre emotii si minte. Calea echilibrului, a luciditatii, a prezentei permanente in a fi. O curgere inc are accepti si intelegi realitatea, fara sa te opui ei, gasind culoarul de curgere pt viata ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tao e Dumnezeul asta care nu ni-l putem explica noi prea mult, universul ,Tot ce este ... orientalii l-au numit Tao :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca niciodata n-am asociat Tao cu Principiul suprem ci cu o filosofie de viata, cu o atitudine de viata.

Tao=Dumnezeu?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu chiar ca nu poate fi definit dar ... filosofia Tao vorbeste despre rotitele universului ceva de genul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atata incredere acordati dictionarului si lui www.wiki... :cry:

 

chinezii observa si experimenteaza...apoi noteaza

 

un chinez iluminat a scris cartea...

 

Tao e conceptul de univers cu felul in care el se manifesta

 

universul se explica f bine prin artele martiale...(fizica, biomecanica, metafizica) ... deci poate fi o cale dar dac te uiti bine si observi dincolo de cuvinte sunt aceleasi principi ca in crestinism sau esoterism puse in alta forma...numai cai n careta asta eu am gasit explicatii adevarate si elaborate in cuvinte putine dar bine scrise

 

3. Nu preaslăviţi dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
atata incredere acordati dictionarului si lui www.wiki... :cry:

Ei, am deschis prima pagina care s-a deschis. Mai caut, sa ma lamuresc cum e cu Tao.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×