Sari la conținut
Forum Roportal
Lilith@home

Ce este blasfemia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am trecut rapid prin cateva topicuri si mi-au tot aparut in drum fel de fel de opinii despre blasfemie. Dar oare ce este ea? Cum se manifesta? Ce ar trebui considerat blasfemie si ce nu? Oare este abaterea de la sensul strict al Bibliei? Este blasfemie sa spunem ca poate unele lucruri nu s-au intamplat asa cum au descris apostolii? Pana la urma urmei care este linia despartitoare dintre logica si blasfemie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am trecut rapid prin cateva topicuri si mi-au tot aparut in drum fel de fel de opinii despre blasfemie. Dar oare ce este ea? Cum se manifesta? Ce ar trebui considerat blasfemie si ce nu? Oare este abaterea de la sensul strict al Bibliei? Este blasfemie sa spunem ca poate unele lucruri nu s-au intamplat asa cum au descris apostolii? Pana la urma urmei care este linia despartitoare dintre logica si blasfemie?

 

Blasfemia e o abatere de la o regulă creată de preoţi. C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
despre blasfemie.

Dar oare ce este ea? Cum se manifesta? Ce ar trebui considerat blasfemie si ce nu?

Oare este abaterea de la sensul strict al Bibliei?

Este blasfemie sa spunem ca poate unele lucruri nu s-au intamplat asa cum au descris apostolii?

Pana la urma urmei care este linia despartitoare dintre logica si blasfemie?

blasfemie este, asa cum scrie si in DEX, o atitudine defaimatoare

 

daca, vorbind cu bunica mea, ii spun "Mamaie, ce ciorba buna ia facut!" e ok

dar daca spun unei batrane care coboara mai greu din tramvai "Da-te la o parte mamaie!", asta este atitudine jignitoare

 

atitudinea de a jigni pe credinciosi si credinta lor este atitudine defaimatoare

iar blasfemie este atunci cand, credincios fiind, te revolti si vorbesti de rau propria credinta sau credintele altora

 

in plus, Biblia nu are un inteles "strict" - aceasta NUMAI pentru ca omul nu este capabil sa inteleaga vreun sens strict...

iar apostolii (probabil vrei sa spui evenghelistii) au descris ei insisi unele aspecte in mod diferit, tocmai pentru a nu ingropa posteritatea intr-o gramada de cuvinte, ei avand datoria de a transmite un mesaj, nu o insiruire de litere de pus margele la grumazul credinciosilor

 

crestinii numesc blasfemie atitudinea jignitoare a unui fost credincios la adresa Duhului Sfant, atitudine prin care nu doar ca il jigneste pe Dumnezeu, dar ii intorce spatele si denigreaza in fata celorlalti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiam ca potrivit religiei crestine singura blasfemie care nu este iertata este impotriva Duhului Sfant,si postasera pe internet cativa zeci de persoane celebra fraza "I deny the Holy Spirit" :o:

 

Blasfemia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum aşa, domnule lupini? Pe de o parte, poţi să vorbeşti calomniator, dar dacă de fapt nu ai intenţionat să faci vreun rău nu e blasfemie? Iar pe de altă parte, poţi fi un blasfemiator mut? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum aşa, domnule lupini? Pe de o parte, poţi să vorbeşti calomniator, dar dacă de fapt nu ai intenţionat să faci vreun rău nu e blasfemie? Iar pe de altă parte, poţi fi un blasfemiator mut?

 

Ce sunt sau, au ce au fost...martirii ? Acei oameni care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

matei 12 :31. De aceea vă zic: Orice păcat şi orice hulă se va ierta oamenilor, dar hula

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×