Sari la conținut
Forum Roportal
Tina'

Societatea civila si politica

Postări Recomandate

Tot acuzam, aratam cu degetul, ne plangem...etc.. dar oare avem idee cine e in masura sa si faca ceva? Sau daca vrem sa ne implicam in vreun fel stim unde sa apelam...cine raspunde si pentru noi? In conditiile in care legile sunt destul de favorabile din punctul asta de vedere. Nu ca s-ar fi aplicat vreodata. Ca tot omu`..avem si noi o societate civila..ce ironie..nu e nici societate, nici civlia..mai bine nu o aveam. ONG-uri, sindicate, uniuni patronale, etc. Eh, aici e baiul...in ce relatii ar trebui sa fie cu politica?

Daca devine prea blanda cu puterea, risca sa piarda din credibilitate, din notorietate si chiar din finantari. Iar efectele negative nu s-ar opri aici. Ministri, consilieri prezidentiali, parlamentari. Acestea sunt functiile in care au ajuns, dupa ultimele alegeri, numerosi membri ai societatii civile.

Pana unde pot merge mana in mana? Iti mai poti pastra atitudinea critica din moment ce ei de fapt ajung in functii politice? Atitudine critica pe care, din punctul meu de vedere nu a avut-o niciodata. E un fel de scena politica cu alt nume, aceleasi interese, aceleasi cumetrii...aceeasi mancare de peste.

Alt risc, de asta data pentru ONG-uri, sindicate ori uniuni patronale, este pierderea credibilitatii. In fata membrilor, a publicului ori a sponsorilor. Pana la urma cum e mai bine? De ce nu le unificam atunci? De ce nu se poate ca fiecare sa-si vada de treaba lui? Societatea civila exista doar cu numele? Da.

 

Deci, ce se poate face? Ce putem face? Nimic...stiu :doh:

Editat de Khristine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care societate civila si care politica?

Vorbim despre lucruri inexistente in romanica!

Ar trebui sa invatam mai intai ce semnifica "societate civila" si "politica", apoi sa incepem sa experimentam, cu timpul prindem experienta, dar vom muri inainte de a dovedi practic ca ceea ce am invatat este aplicabil si in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta e ca luam teorii brute de la altii fara sa tinem cont de factorii de aici. Romania inca nu e pregatita pentru multe...si s-a dovedit ca experimentele nu sunt deloc benefice. Nu tot ce merge in alta parte se poate aplica si la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai asta e ca luam teorii brute de la altii fara sa tinem cont de factorii de aici. Romania inca nu e pregatita pentru multe...si s-a dovedit ca experimentele nu sunt deloc benefice. Nu tot ce merge in alta parte se poate aplica si la noi.

Si ce crezi ca nu merge in acest import de cultura occidentala?

 

Eu spun de mai mult timp ca romanii avem o cultura orientala, respectiv metalitatea este ca "seful d'ai sef" ca sa ia decizii, si noi sa le suportam daca l-am ales, ca seful este un fel de "bulibasa".

 

In occident, conducatorii politici organizeaza dezbateri pentru adoptarea unor decizii ce prviesc comunitatea si multe se termina prin votari sau sondaje de opinie prin care se obtine feed-back-ul.

In Romanina in sfanta tratidie, amplificata de comunism, sefii decid pentru ca "stiu ei mai bine ca noi", "au mai multe informatii".

De la acest sistem de decizie unipersonala, netransparent, fara responsabilitate, subiectiv, pleaca tot necazul, subiectivismul, nepotismul,autoritarismul, fudulia si in general toata coruptia.

 

Si ONG-urile societatii civile functioneaza in acelasi fel, liderii lor vorbesc in numele membrilor fara sa-i consulte.

S-au importat din democratie doar institutile, nu s-au adoptat si procedurile si responsabilitatile.

Institutile lui Jhon sunt conduse dupa obiceiul si cultura manageriala a lui Ion.

 

Daca managerii ar fi obligati ca decizile importante sa le ia doar in urma dezbaterilor cu membrii organizatiei/colectivitatii care este afectata, si daca decizile ar fi colective, luate dupa criterii stabilite, transparente, argumentate etc.., societatea ar functiona mult mai bine si mai stabil, coruptia nu ar mai fi posibila la dimensiunile actuale.

 

Avem un sistem ce se bazeaza pe indivizi autoritari, energici, luptatori, nu avem un sistem care sa se sprijine pe proceduri pe criterii de apreciere si pe participarea colectiva la decizie.

Se pare ca mitul acestor "luptatori energici", este promovat de mass-media de unde si situarea in sondajele de opinie a personajelor fara scrupule, care au "succes" pe cont propriu, dupa conceptia succesul si averea dau masura valorii.

Problema este ca intr-o societate democrata averea da masura valorii, dar in Romania da masura coruptiei.

 

-----

Caracterul fara intelepciune poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. Nimic nu e mare daca nu e onest. (Cicero)

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-au importat din democratie doar institutile, nu s-au adoptat si procedurile si responsabilitatile.

Procedurile şi responsabilităţile nu pot fi adoptate prin lege, ele trebuie asumate de fiecare individ. Dacă doreşte.

Dacă nu, liderul autoritar continuă să conducă, "pentru că de-aia e şef", exact cum spui. Pe mine mă exasperează c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Procedurile şi responsabilităţile nu pot fi adoptate prin lege, ele trebuie asumate de fiecare individ. Dacă doreşte.

Dacă nu, liderul autoritar continuă să conducă, "pentru că de-aia e şef", exact cum spui. Pe mine mă exasperează c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Procedurile şi responsabilităţile nu pot fi adoptate prin lege, ele trebuie asumate de fiecare individ. Dacă doreşte.

Dacă nu, liderul autoritar continuă să conducă, "pentru că de-aia e şef", exact cum spui.

Cum sa respecte ceva care nu-i reglementat in scris?

Nu toate reglementarile sunt stipulate prin legale, unele sunt stabilite prin regulamente interne sau proceduri de calitate (AQ).

 

numai ca la un moment dat ar trebui sa fim capabili sa facem diferenta intre valorile mass-mediei si valorile de drept. E ca si cand am recunoaste cat de usor de manipulat suntem. Si suntem. Recunosc. Avem tendinta sa acceptam tot ce ni se ofera, si sa mai si fim de acord, probabil din comoditate.

E si manipularea o problema, dar mai grav este ca strada promoveaza niste valori in mintea copiilor, pe care televiziunea le intareste/certifica si ca parinte innoti impotriva curentului.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e una din marile noastre probleme... nimeni nu intelege ca nu omul ii da putere unei institutii, ci invers. De-aia scapam si atat de greu de unii din ei, indiferent de domeniu, politic, sindical, etc... pentru ca, printr-o minune greu de explicat, cel putin pentru mine... in mmomentul asta dispare cu totul democratia noastra. E ca si cand nu am avea institutii si doar lideri.

P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este că la noi, oamenii nu se comportă ca nişte cetăţeni, conştienţi de drepturile lor. Ci se comportă ca nişte supuşi, aşa că primesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Comportamentul se schimba prin constrangeri ale sistemului introduse de management.

Aşa e, dar uneori aceste constr

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×