Sari la conținut
Forum Roportal
dede2004

To GIVE or not to GIVE

Dati de pomana ?Daca Da...CE?  

28 membri au votat

  1. 1. Dati de pomana ?Daca Da...CE?

    • Haine
      3
    • Mancare
      2
    • Bani multi
      0
    • Maruntisul din buzunar
      11
    • Mobilier vechi
      0
    • Nu dau....ma everveaza cersetorii
      1
    • Mai bine dau...decat sa mi se fure din buzunar/geanta/etc
      1
    • As da tot ce am...in schimbul unui gram de fericire/sanatate
      0
    • Da (imi place sa-i fac pe altii fericiti)
      8
    • Nu (cum pot sa muncesc eu...ar putea s-o faca si ei)
      2


Postări Recomandate

cel mai mult dau oameniilor care vad ca nu pot sa munceasca pentru a`si castiga un ban; sincer, cand vad cate o femeie de vreo 30-40 de ani, sanatoasa tun, care ar putea sa munceasca daca ar vrea, (ceva ceva tot ar gasii), nu prea imi vine sa`i dau de pomana...

dar oricum, cred ca daca vrei sa ajuti, dar de exemplu banii pe care ii dai nu`sa folositi cum ai vrea tu, tot e primit. Gestul conteaza..

era o vorba, nu mai stiu exact: daca la saraci dati, pe Dumnezeu imprumutati good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai dam ( eu sau familia mea) haine celor nevoiasi! Mai dau bani (nu prea multi) celor in dificultate! Ultima oara (cand eram in Ro) am dat mancare unei femei ce muncea (facea curat in scara blocului) si a primit cu bucurie pentru ca era saraca chiar daca muncea!

In general ma simt bine cand dau cate ceva(atat cat pot) celor care nu au...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dai de pomana celor care sunt in imposibilitatea de a munci dar nu unui om (barbat,femeie,copil)care sta la colt de strada si cerseste ca sa-si cumpere de baut/autolac/tigari.Dai unuia caruia i-a ars casa sau a ramas pe drumuri din cauza copiilor care au girat cu casa ....cazuri sunt nenumarate!

Vezi prin trolee zeci de copii care cersesc bani sau mancare....copii care ajung acasa si iau o mama de bataie din partea celui mai baut dintre parinti....pentru ca nu au adunat destul pentru bautura lor de a doua zi. Bine mai sunt si exceptii.NEAJUNSURILE ...problema nr 1 in tara asta !!!

Sincera sa fiu,dau de pomana (DA SI TI SE VA DA ).....haine,bani,mancare....insa mai aplic din cand in cand si tactica "vino la mine...sapa-mi gradina,tunde gazonul...uda florile...si iti dau bani" ...asta la cei tineri care pur si simplu nu au gasit alta metoda de a face bani ,decat cersind. Ma credeti ca de multe ori nu tine faza? De ce sa munceasca ...cand au ocazia sa se vaite ...MOCCCAAA. :o:

Editat de dede2004

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, imi place sa dau pomana. In general dau mancare. De ce? Pentru ca asta inseamna pomana cel mai mult.

 

Intr-o zi mi-a cerut o batrana bani, pe strada. Eram in fata unei brutarii, vizavi de o carciumioara mica. Mi-a cerut sa-si cumpere paine. Cum i-am dat banii, a traversat strada si a intrat in carciuma... Atunci mi-a parut rau.

 

In alta zi mi-a cerut un copilas bani, mi-a zis ca ii este foame. Am fost sceptica si i-am dat cateva mii. M-am uitat dupa el sa vad ce face. sa-a dus la o consignatie si si-a cumparat o napolitana; nu ii dadusem prea multi. Mi-a parut rau ca am fost sceptica si i-am dat putin, la-am chemat si la-am dus intr-un fast-food sa-i cumpar mancare si suc. Daca n-as fi stiut deloc ce inseamna fericirea, probabil ca as fi aflat-o in momentul in care sa-a uitat in ochii mei si mi-a spus: "bogdaprosti".

 

Pentru alti copii, fericirea inseamna cateva substante din farmacii ...pe cat de ciudate pe atat de nocive. Probabil dandu-le bani pentru asta ei zic ca le dai fericire. Oricat de greu stiu ca se obtine fericirea, nu sunt de acord sa le-o ofer asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place sa dau celor care nu cer insistent si pe care ii simt ca sunt chiar jenati de situatia in care se afla.Dau pentru sufletul puiului meu Andrei la baietei de aproape aceeasi varsta cu el.

La metrou in Piata Unirii la trecerea dintre Unirii1-Unirii2 este o tanara in carut,cu handicap locomotor care canta ingereste la o orga electronica.Cand trec pe acolo si o gasesc ii pun in palarie cat pot si eu.Odata a ridicat ochii la mine si m-a frapat sinceritatea ei,i-am zambit cu dragoste si ea mi-a zambit la fel parca mai putin jenata.Oricum nu avea de ce!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dau de pomana, insa nu foarte des. Si daca dau, dau unui om care simt ca are nevoie de pomana mea. Si ca sa ma asigur ca banii mei nu se transforma in 100ml de vodca, prefer sa ii cumpar nevoiasului o paine.

Astazi am fost in deplasare la Focsani. La intoarcere, pe cand asteptam sa plece maxi-taxi-ul in care ma aflam, se urca un pusti de 15-16 ani cu niste iconite pe care le vindea in schimbul a 10.000. Avea un text de genul "Ajutati-ma cu 10.000! N-am decat mama, sunt si eu mai amarat...etc. Nu fur sau dau in cap. Ajutati-ma si pe mine!". Numai ca, lasand la o parte elementul de sensibilizare - icoana "sfintita", cand m-am uitat la el am observat ca era foarte bine imbracat: cu blugi noi, un tricou la moda, pantofi noi de asemenea. Nu m-am lasat sensibilizat de icoana - nu stiu daca am facut rau sau bine. Insa trei sferturi din cei aflati in masina au muscat. Poate eu gresesc... nu ei au muscat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un lucru care ma enerveaza la unii cersetori: ei zic :"da`mi si mie o mie de lei", si tu te cauti in buzunar si gasesti ceva maruntsis sa`i dai, insa daca nu`i pui in mana mai mult de 10 mii te si injura... am patit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu locuiesc langa o biserica si acolo aduna lumea tot felul de pachete pe care preotul le da oamenilor amarati , e o chestie organizata la care familia mea participa de cativa ani buni ... in rest ma lasa rece cersetorii de prin autobuze si de pe strada ... ii vad pe toti niste hoti , nu stiu de ce dar asta e impresia pe care mi-o lasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi sa-a intamplat sa intalnesc cersetori care spuneau: "da-mi si mie 1.000 lei sa imi iau o paine". Am vrut sa ii dau o paine si nu a luat-o. Vroia bani. De atunci, cand am la mine, dau ceva de mancare si daca accepta, e oca, daca nu... asta e.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×