Sari la conținut
Forum Roportal
liliak

Curentul hippie

Postări Recomandate

:lol2:

Salut prieteni! Am intrat in acest forum cautand parerea romanilor despre curentul hippie si nu am gasit mai nimic. Desi majoritatea utilizatorilor de Internet sunt oameni tineri m-ar interesa si povestile celor mai in varsta, care chiar au trait perioadele acelea. Sunt convinsa ca si printre tineri sunt destui care iubesc acesta idee. Va astept sa discutam pe acest subiect pe toti cei care iubesc viata, libertatea, natura! Despre muzica hippie, despre modul de viata, despre orice altceva ce v-a atras atentia. Peace my friends!

Have fun!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curentul-cultura Hippie, a insemnat inainte de toate o intoarcere la "radacini" ma rog . Adica adeptii curentului paraseau marile aglomerari urbane, stabilinduse mai mult sau mai putin pe "pustii". Se intorceau in natura. Incercand sa-si duca existenta, traiul zilnic, cu ce le dadea mama-natura.

Mesajul este de puritate, de curatenie(morala- evident), de iubire.

Sloganuri ca Flower Power, Make love not war, Freedom beauty and love, acum se fac auzite.

Sigur, inainte de toate a fost un vot de blam dat intregii societati americane de catre (nu-i asa?!) tinara generatie .

America tocmai trecuse printr-o fasta perioada economica, boom economic care cam calca in picioare multe din valorile etice si morale pe care tinerii le invata in scoala-acasa, dar pe care le vad nerespectate de catre societatea matura.

Desi contemporana(cultura adica), cu marile convulsii sociale de la sfarsitul anilor 60 inceputul anilor 70, miscari care DEFINESC ce inseamna societate civila(si in speta ce inseamna lupta pentru drepturi civile-civice) , nu as da mare credit culturii-miscarii-modei in sine.

Cultura hippie a fost-dupa parerea mea dimpotriva-un non combat.

Ca si pe celelalte culturi, jazz, swing boogie woggie, rock`n roll, si pe aceasta americanii o exporta cu brio.

La noi..habar n-am.

Mie Dan Andrei Aldea imi aduce mai mult a "flower power".

A.

Si fetele.

Anda cu Aura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..... Va astept sa discutam pe acest subiect pe toti cei care iubesc viata, libertatea, natura! Despre muzica hippie, despre modul de viata, despre orice altceva ce v-a atras atentia.Peace my friends!

 

peace sister !

 

să discutăm dară...pe mulţi am auzit descriind cultura (

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o:

Un cald salut tuturor!

Multumesc celor care au raspuns mesajului meu de prietenie!

Cred ca inainte tocmai v-am trimis un mesaj gol! SORRY! ;)

Am sa raspund pe rand tuturor:

NIGHTWISH draga cu o simpla intrebare ai redeschis o fila dulce din viata mea. Ce inseamna pentru mine curentul hippie? N-o sa ma apuc acum sa-ti dau definitii impersonale, lucruri arhicunoscute sau teorii. Iti voi spune decat atat: eu sunt "un pui de rocker", urmez- din convingeri proprii-pe tata care a trait si traieste in continuare cu aceste idei. Eu am crescut ascultand muzica anilor '60, '70, folk ul romanesc, monstrii sacrii precum Phoenix, Pasarea Colibri, Iris, etc., mai tarziu au aparut Cargo pe care i-am iubit din tot sufletul...Hippie te nasti, cu dorinta de libertate, de iubire, de tot ce e mai frumos si mai uman in tine. Depinde doar de tine sa privesti in interiorul tau si sa realizezi daca acest cuvant inseamna ceva sau nu ceva pentru sufletul tau. Nu are rost sa incerc sa-ti descriu prea mult-pentru mine hippie e un sentiment, o stare de fapt, ce nu poate fi descris asa cum nu poate fi perfect descrisa dragostea. Astept sa-mi spui si despre tine ceva...Auzi in sufletul tau ecoul? Sunt convinsa ca da , mai ales daca asculti Nightwish(si mie imi place enorm).Peace...

ARANA ai facut un om fericit! Ma bucur ca mai exista oameni care gandesc ca si mine...Ce mi-ai scris tu acolo imi suna foarte cunoscut...si eu ascult cam acelasi gen de muzica, sunt rebela de cand ma stiu, am facut intotdeauna tot ce am vrut, iubesc natura, drumurile, muntele, marea, toate zonele astea superbe din tara noastra de care foarte putini stiu sa profite. Melodia m-a uns pe suflet... Te mai streseaza cineva pe Mess? I.D. ul meu e liliak21. Te astept sa vorbim, poate punem de o drumetie la munte. Pup u... :D peace and love... :crazy:

Editat de liliak

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o zi buna si tie, hippiotule!..:0

pentru ca tabloul descris mai sus sa fie complet, nu trebuie uitat contextul politic, razboiul din Vienam ce l-a urmat pe cel din Coreea, in care prea multi americani au pierit, din pacate tineri

apoi la baza hippie-smului a stat revolta impotriva unui sistem ce trebuia revizuit, si nu potea sa fie purificat fara un Woodstock, fara dorinta de libertate

curentul hippie e fost scanteia dezvoltarii unei culturi deja incremenite, rigide ce se vroia libera

cine nu a gustat din savoarea acelor clipe, acum ii va fi dificil sa inteleaga pe de-ntregul explozia de bucurie

...un batran hippiot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×