Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Dumnezeu colaboreaza cu Satana?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oare Binele si raul nu se mai inteleg din cand in cand? Poate ca sunt chiar mana'n mana.. :beee: Ma refer mai ales la situatiile in care Dzeu vrea sa-i puna pe oameni la incercare. Stravechile lupte dintre bine si rau sa fie doar de suprafata? Exemple in Biblie putem gasi mai ales in Cartea lui Iov. Pt mai multe detalii, click:

 

http://www.evenimentul.ro/articol/duhurile-rele-vin-tot.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai,chiar acceptand Biblia,Satan era extrem de folositor oamenilor.Daca nu am fi avut libertatea de a putea incalca "legile" divine,am fi fost doar niste robotei,nu am mai fi avut niciun merit personal,astazi nu am putea sa spunem despre un om ca a fost un mare erou,un om moral,etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai,chiar acceptand Biblia,Satan era extrem de folositor oamenilor.Daca nu am fi avut libertatea de a putea incalca "legile" divine,am fi fost doar niste robotei,nu am mai fi avut niciun merit personal,astazi nu am putea sa spunem despre un om ca a fost un mare erou,un om moral,etc

 

 

DUMNEZEU a lasat omul cu gandire libera. ;) :P :P

 

SI ACEA GANDIRE LIBERA I-A ADUS MOARTEA. 8) :jester: :good:

 

TARE FOLOSITOR A FOST SATAN :beee: 8) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,mie imi place ca am libertatea absoluta de a decide eu daca vreau sa fiu o persoana altruista sau egoista,daca vreau sa iert sau sa urasc toata viata pe cineva,sa raman sau sa parasesc pe cineva,etc,etc.Si sunt de accord chiar cu moartea ptr aceasta libertate

 

 

Multumesc,Satan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare Binele si raul nu se mai inteleg din cand in cand? Poate ca sunt chiar mana'n mana.. :beee: Ma refer mai ales la situatiile in care Dzeu vrea sa-i puna pe oameni la incercare. Stravechile lupte dintre bine si rau sa fie doar de suprafata? Exemple in Biblie putem gasi mai ales in Cartea lui Iov. Pt mai multe detalii, click:

 

http://www.evenimentul.ro/articol/duhurile-rele-vin-tot.html

Ia adu-ti aminte si de filmul ala Pact cu diavolita, in care arata clar ca binele si raul sunt 2 fete ale aceleiasi monede ca sa experimentam noi ce ne-am propus si sa ne invatam lectiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate fi vorba despre colaborare intre Dumnezeu si satan cum nu poate fi vorba de colaborare intre un parinte si calaul copiilor lui. Dar incercarile sunt ingaduite pentru ca altfel nu s'ar cali vointa omului de a alege singur binele si de a se departa de tot ceea ce inseamna pacat. Tocmai pentru ca avem vointa si gandire libera e nevoie de aceasta intarire si desavarsire in a cauta si face binele, iar aceasta nu apare din senin, nici nu se dobandeste stand cu mainile in san. Nu poti avea pretentia ca daca te uiti la filme de razboi esti general. Gandirea libera nu a fost lasata pentru a'l arunca pe om in pacat. Din contra, alegerea benevola a ascultarii de Dumnezeu l'ar fi indumnezeit pe Adam, caci asta se cere de la om. Pentru asta e sacrificiul Mantuitorului. Iar suferinta si mizeria din aceasta viata nu sunt decat urmari ale neascultarii umane, urmari care vor persista atat cat insasi lumea aceasta va exista. Caci, la drept vorbind, nu ascultarea de Dumnezeu a dus la starea aceasta de suferinta a omului contemporan ci tocmai neascultarea. Pentru cei care insa cred, e o intarire faptul ca Insusi Cel Care nu a facut nici un rau nimanui, a suferit si a fost batjocorit si ucis. Si daca El a primit acestea, eu la ce sa ma astept de la aceasta lume? Daca Dumnezeu si satan, comploteaza dimpreuna la pierzania omului, pentru ce sacrificiul Fiului Lui Dumnezeu? Ce'i omul asa fiinta importanta de'ar complota si Binele si raul impotriva lui? Dumnezeu nu'I rau, dar ne place sa'L vedem asa ca sa ne credem noi mai buni... cata amagire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e........D-zeu nu e rau,nici bun......e doar inexistent.

 

 

Si de unde stii ca Satan e rau?Ti-a spus El personal?sunt atatia satanisti care spun ca a acceptat sa isi piarda puterile ptr om.Ce pui la indoiala revelatia lor? :beee: 8) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia adu-ti aminte si de filmul ala Pact cu diavolita, in care arata clar ca binele si raul sunt 2 fete ale aceleiasi monede ca sa experimentam noi ce ne-am propus si sa ne invatam lectiile.

Din pacate n-am vazut filmul. Oricum, e interesanta comparatia. Dzeu e moneda, asa ca aveti grija cum dati cu banul. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce tot vorbiti de moarte? Omul e nemuritor, cum sa aduca Satan moartea ca extinctie? Pai pe cine mai chinuie in iad , in vecii vecilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare Binele si raul nu se mai inteleg din cand in cand? Poate ca sunt chiar mana'n mana.. :P Ma refer mai ales la situatiile in care Dzeu vrea sa-i puna pe oameni la incercare. Stravechile lupte dintre bine si rau sa fie doar de suprafata? Exemple in Biblie putem gasi mai ales in Cartea lui Iov. Pt mai multe detalii, click:

 

http://www.evenimentul.ro/articol/duhurile-rele-vin-tot.html

 

:cry: :(

Dap, e o conspiratie teribila intre ei doi!

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×