Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Instalatie casnica pentru distilarea apei

Postări Recomandate

Vreau sa urmez o cura cu apa distilata. :)

Cum apa distilata existenta in comert nu stiu daca este buna pentru baut,daca nu contine cumva si substante periculoase dar mai ales,daca este intr'adevar distilata si nu inbuteliata de la robinet,vreau sa o produc eu,in casa;asa,stiu ce ingurgitez. :D

Problema este ca nu stiu sa-mi construiesc o instalatie de distilat apa. :fool:

E realizabila dorinta mea? ;) Ma puteti ajuta,imi puteti da sfaturi despre cum sa-mi construiesc o instalatie de obtinut apa distilata in casa?

Nu ma trimiteti la "search"-uit pe "tata Google" ca am cautat deja si nu am gasit nimic ... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa urmez o cura cu apa distilata. :)

Cum apa distilata existenta in comert nu stiu daca este buna pentru baut,daca nu contine cumva si substante periculoase dar mai ales,daca este intr'adevar distilata si nu inbuteliata de la robinet,vreau sa o produc eu,in casa;asa,stiu ce ingurgitez. :doh:

Problema este ca nu stiu sa-mi construiesc o instalatie de distilat apa. :D

E realizabila dorinta mea? :lol2: Ma puteti ajuta,imi puteti da sfaturi despre cum sa-mi construiesc o instalatie de obtinut apa distilata in casa?

Nu ma trimiteti la "search"-uit pe "tata Google" ca am cautat deja si nu am gasit nimic ... :fool:

..ia apa de ploaie ..ca e mai buna .. :P

..cam greu de facut una in casa

dar eu zic sa folosesti un cazan de tuica ..e acelasi lucru .. ;) dar o sa ai de fiert la apa .. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fierbi apa si o lasi sa se raceasca.

Sau e un sistem de distilare a apei tot pe baza de fierbere dar are un cazan unde se fierbe, aburul iese si se depune intr-un alt cazan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neea...fiarta si racita nu inseamna distilata. :doh:

Varianta cealalta e buna dar ...greu de gasit vasele. :fool:

Am gasit distilatoare de vinzare,pe net dar cel mai ieftin e 150

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neea...fiarta si racita nu inseamna distilata. :P

Varianta cealalta e buna dar ...greu de gasit vasele. :doh:

Am gasit distilatoare de vinzare,pe net dar cel mai ieftin e 150

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa urmez o cura cu apa distilata. :)

Cum apa distilata existenta in comert nu stiu daca este buna pentru baut,daca nu contine cumva si substante periculoase dar mai ales,daca este intr'adevar distilata si nu inbuteliata de la robinet,vreau sa o produc eu,in casa;asa,stiu ce ingurgitez. :D

Problema este ca nu stiu sa-mi construiesc o instalatie de distilat apa. :fool:

E realizabila dorinta mea? ;) Ma puteti ajuta,imi puteti da sfaturi despre cum sa-mi construiesc o instalatie de obtinut apa distilata in casa?

Nu ma trimiteti la "search"-uit pe "tata Google" ca am cautat deja si nu am gasit nimic ... :lol2:

 

Deci vrei sa faci o cura cu apa chioara? Care-i interesul? Nu-i mai buna aia de izvor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa urmez o cura cu apa distilata. :)

Cum apa distilata existenta in comert nu stiu daca este buna pentru baut,daca nu contine cumva si substante periculoase dar mai ales,daca este intr'adevar distilata si nu inbuteliata de la robinet,vreau sa o produc eu,in casa;asa,stiu ce ingurgitez. :D

Problema este ca nu stiu sa-mi construiesc o instalatie de distilat apa. :fool:

E realizabila dorinta mea? ;) Ma puteti ajuta,imi puteti da sfaturi despre cum sa-mi construiesc o instalatie de obtinut apa distilata in casa?

Nu ma trimiteti la "search"-uit pe "tata Google" ca am cautat deja si nu am gasit nimic ... :lol2:

 

 

Iti ofer sfatul de a reconsidera aceasta idee - apa distilata nu e numai aiurea pentru organism, e chiar daunatoare.

Cum nu sunt medic - macar discuta cu unul inainte de a pune in aplicare

 

Doar o parere ....ia-o cu un pic de sare :doh:

E ca in viatza - pur pur nu inseamna necesar si cea mai buna alegere

Apa distilata e o apa MOARTA - nu ofera nici un suport organismului, dimpotriva - poate distruge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce vrei sa o distilezi/filtrezi?

Eu beau apa de la robinet fara nici o problema si n-am nimic. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de ce vrei sa o distilezi/filtrezi?

Eu beau apa de la robinet fara nici o problema si n-am nimic. :)

 

tu nu, eu cu apa de aici am avut pb cu rinichii, prea mult calcar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×