Sari la conținut
Forum Roportal
cosmik

Receptie imobil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua

am contractat un apartament intr-un bloc nou. in cateva zile se va face receptia. problema este ca exista cateva non conformitati intre proiectul prezentat la semnarea contractului si realizarea finala. sa semnez procesul verbal de receptie in care voi voi insera aceste nonconformitati ca obiectii sau sa nu semnez deloc?

firma de constructii zice ca pot sa semnez, iar nonconformitatile vor fi remediate la o data ce-mi va fi comunicata.

asept raspunsul dvs. va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

procesul verbal de receptie se semneaza cu obiectii daca sunt si acestea se mentioneaza clar in procesul verbal. totodata se mentioneaza si termenul privind remedierile. din cate imi aduc aminte si daca nu s-a schimbat, termenul legal pentru remedieri este de 90 de zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
procesul verbal de receptie se semneaza cu obiectii daca sunt si acestea se mentioneaza clar in procesul verbal. totodata se mentioneaza si termenul privind remedierile. din cate imi aduc aminte si daca nu s-a schimbat, termenul legal pentru remedieri este de 90 de zile.

 

 

multumesc pentru raspuns. problema e ca unele nonconformitati nu se mai pot remedia, iar eu am de gand sa cer despagubiri. (ex: suprafata utila e mai mica cu 1 m2, iar balustrada terasei care initial era cu din zidarie e acum din profil metalic, care mie personal nu-mi place). in acest sens as vrea sa stiu daca sa semnez procesul verbal sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vei vedea ca in procesul verbal exista spatii cu obiectiuni/constatari care se completeaza

solicita un exemplar din procesul verbal in alb sa-l studiezi.

pe urma ai grija sa fie completat corespunzator situatiei de fapt.

daca contine tot ceea e trebuie il poti semna

semnatura ta nu atesta faptul ca s-a executat toata lucrarea conform cerintelor, este o semnare cu obiectiuni.

numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc pentru raspuns. problema e ca unele nonconformitati nu se mai pot remedia, iar eu am de gand sa cer despagubiri. (ex: suprafata utila e mai mica cu 1 m2, iar balustrada terasei care initial era cu din zidarie e acum din profil metalic, care mie personal nu-mi place). in acest sens as vrea sa stiu daca sa semnez procesul verbal sau nu.

la obiectiuni poti solicita executarea balustradei asa dupa cum era in proiect (banuiesc) din zidarie. in ceea ce priveste suprafata utila ... ma depaseste. nici nu as putea sa-ti spun exact ce departament din cadrul primariei se ocupa de asa ceva. dar faptul ca vrei despagubiri mi se pare normal. si ar trebui sa fie de minim costul/mp al constructiei.

intereseaza-te totusi la primarie undeva despre aceste aspecte.

dar restul cladirii s-a dat in folosinta? s-a facut receptia la termninarea lucrarii in prezenta unui reprezentant al primariei, cum se face conform legii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vei vedea ca in procesul verbal exista spatii cu obiectiuni/constatari care se completeaza

solicita un exemplar din procesul verbal in alb sa-l studiezi.

pe urma ai grija sa fie completat corespunzator situatiei de fapt.

daca contine tot ceea e trebuie il poti semna

semnatura ta nu atesta faptul ca s-a executat toata lucrarea conform cerintelor, este o semnare cu obiectiuni.

numai bine!

 

multumesc. am cerut deja o copie in alb a procesului verbal. dar ca de obicei o sa intarzie sa mi-o trimita pe mail.

o zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi poate gasesti cu google legea privind receptia unei constructii la terminarea lucrarilor. are si procesul verbal.

 

restul imobilului s-a receptionat? in mod normal la terminarea lucrarilor de construire a unui imobil receptia se face in prezenta unui reprezentant al primariei. din cate imi aduc aminte participa si cineva de la pompieri.

 

uite ce am gasit :

"Terminarea lucrărilor de construcţie

l Pregătirea, organizarea şi realizarea recepţiei

 

Două etape deosebit de importante pentru

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vezi poate gasesti cu google legea privind receptia unei constructii la terminarea lucrarilor. are si procesul verbal.

Este vorba despre Regulamentul 273 privind receptia lucrarilor publicat in MOf 193/1994 dar acest regulament se refera la receptia constructiilor si lucrarilor complexe care necesita etapele de receptie la terminarea lucrarii si receptia finala: o cladire, o casa, sistem de incalzire centralizat etc.

Fiind vorba despre un apartament intr-un bloc nu cred ca este necesara parcurgerea ambelor etape. Banuiesc ca este vorba despre modernizarea, amenajarea interioara a acelui apartament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiind vorba despre un apartament intr-un bloc nu cred ca este necesara parcurgerea ambelor etape. Banuiesc ca este vorba despre modernizarea, amenajarea interioara a acelui apartament.

initiatorul topicului a spus clar "am contractat un apartament intr-un bloc nou. in cateva zile se va face receptia." si chiar daca receptia constructiei este facuta e bine sa stie ce si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspuns. este vorba de receptia unui apartament intr-un bloc nou. predarea apt este la rosu conform contractului.(geamuri, usi exterioare, inst. electrica, inst pt centrala, pereti tencuiti).

receptia pe apartamente se va face cu beneficiarul in prezenta unui jurist si un inginer din partea firmei de constructii.

de receptia intregului imobil intre firma de constructii si primarie nu stiu, dar cred ca se face dupa receptia individuala pe apartamente. lucrarile nu sunt terminate in totalitate, dar cred ca vor sa respecte termenul de predare.

procesul verbal de receptie gasit pe net pe siturile primariilor in special nu cred ca va fi cel ce imi va fi prezentat.

cel de pe net se adreseaza primarului dupa cum am vazut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×