Sari la conținut
Forum Roportal
doruforum

Triumf asupra hepatitei C?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va salut dragi co-forumisti!

 

Din nefercire ma alatur si eu celor "inzestrati" cu virusul hepatitei C. Recent am primit rezultatele viremiei, in jur de 2 mil/ml, genotip 1b. Restul analizelor sunt bune (inclusiv transaminazele). Doctorul mi-a sugerat sa merg la un hepatolog si sub indrumarea lui sa incep tratamentul cu interferon+ribavirina. Am citit insa pe net despre multitudinea de reactii secundare extrem de urate care le are acest tratament (unele din ele ramanand si dupa terminarea tratamentului). Pe langa acest lucru, rata de succes a tratamentului e pe la 50%, asa ca mi-a pierit curajul sa ma apuc de tratament (care nu stiu cand ar incepe, sunt in Franta, nu stiu ce reguli au ei).

 

Tot citind pe net, am gasit si cartea/site-ul lui Lloyd Wright, "Triumph Over Hepatitis C", un american care a avut si el hepatita C si s-a vindecat naturist. De 8 ani zice ca nu mai are virusul in sange. Acestea sunt linkurile pt cei interesati:

Triumph Over Hepatitis C

HepatitisCFree

LloydWright

 

A mai auzit cineva de el? A incercat cineva? Sunt doritor sa aflu detalii, desi tratamentul e fff scump.

 

De asemenea as dori sa-mi spuneti cei care ati inceput (sau chiar ati terminat) tratamentul cu interferon, cum va simtiti.

 

Va multumesc mult pt ajutor.

Doru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Esti in situatia in care am fost eu acum 2 ani si mai bine. Am avut o teama imensa de interferon. Dar toti suntem viteji dupa razboi.

Tot asa am citit pe internet fel de fel de comentarii, am citit si despre Lloyd Wright si Natcell Thymus si m-a tentat nu zic nu. Dar tratamentul era foarte scump.

Dupa ce am aflat ca am C-ul, mi-am facut biopsia si viremia pt a-mi intocmi dosarul pt interferon insa nu am avut curajul sa-l incep imediat asa ca mi-am mai acordat inca 6 luni pt diverse tratamente naturiste autohtone sau nu, care nu au avut efect asupra virusilor. Nu-i vorba, m-am simtit bine dupa ele si mi-au fortificat organismul dar virusul nu l-au eradicat. Ba l-au si dublat. Numai bine am inceput tratamentul cu interferon pe deplin fortificata si... speriata. Nu spun ca a fost usor (nu pt mine) dar m-a negativat si acum la 6 luni dupa tratament am atins SVR. M-a ajutat sa scap de dusman deocamdata.

Efecte secundare in timpul tratamentului am avut din belsug, nu stau sa le insir ca nu vreau sa te sperii si nu de alta dar nici nu are rost pt ca fiecare organism reactioneaza in felul lui. Ceea ce e important acum pt mine este ca m-am recuperat aproape complet. Am ramas doar cu niste dureri de oase si incheieturi, cu parul maciuca si cu abilitatea de a recunoaste o depresie de la kilometri departare.

Ultima viremie inainte de inceperea trat. a fost de 1.350.000UI,genotip 1b,fibroza 1.

Ai dreptate in ceea ce priveste sansele de a avea succes. Eu ma numar printre cei norocosi. Nu stiu cum ti-ar raspunde cineva care nu a raspuns la tratament.

Iti doresc succes si VIRUS NEDETECTABIL!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Doru,

 

In legatura cu tratamentul naturist, ca, te scapa de HCV iti pot spune ca nu este asa.Eu unul nu cred in asa ceva, deoarece aceste tratamente naturiste au ca scop doar protejarea ficatului, nu si distrugerea virusului.

 

1) De ce se cheltuiesc milioane de euro, dolari pentru tratamentele pe baza de Interferon ?

2) Daca ar fi fost eficiente tratamentele naturiste, te asigur ca, nu ar mai fi nici un om infectat cu HCV

 

Eu am terminat un tratament pe baza de interferon si te asigur ca nu am ramas cu urmari.Efectele negative despre care spui ca ai citit, sa stii ca nu apar la orice persoana, ci difera in functie de organismul fiecarei persoane. Un lucru se intampla cam la toti pacientii si acela fiind caderea parului in timpul tratamentului cu HCV, dar dupa incetarea tratamentului, parul isi revine. Eu aveam un par foarte cret inainte sa incep tratamentul, iar pe perioada tratamentului, mi-a cazut, fiind mai rar, si ma intrebam daca o sa mai am parul cret, chiar imi era dor de el, dar sa stii ca mi-am revenit si am acelasi par cret si frumos.

La ora actuala, singurul tratament impotriva HCV este tratamentul pe baza de Interferon, si crede-ma ca, nu ai de ce sa-ti faci griji.Asa ca te rog sa te interesezi cum ai putea intra mai repede in posesia lui in Franta

Rata tratamentului cu Interferon este undeva intre 50 - 60 % fata de 0 % la tratamentul naturist, dar aceste cifre pot depinde de gravitatea si stadiul in care se afla virusul.

 

Eu unul nu am mai auzit de "Triumph Over Hepatitis C",dar te rog sa-mi spui la ce pret ar ajunge acest tratament pe luna ??? Te intreb deoarece vad ca, spui ca este foarte foarte scump.

Tratamentul pe care l-am facut eu, si era in studiu, costa cam 3000 de Euro pe luna, iar tratamentul pe baza de interferon se invarte si el undeva intre 2000 - 3000 de euro pe luna, in functie de doza pe care o administrezi. Asa ca nu as crede ca e mai scump decat tratamentul pe baza de interferon

Ai spus ca nu ai incepe trt pe baza de interferon, din cauza reactiilor adverse care ar putea aparea, dar vreau sa intelegi ca acesta e singurul tratament care te poate scapa de virus, si crede-ma ca, sunt persoane care au reusit.Daca ar fi asa rele efectele adverse, crezi ca noi, cei care nu am reusit din prima, am mai incepe inca odata un tratament pe baza de interferon ??? Mai ales ca am facut unul deja, si stim ce efecte adverse are, vreau sa stii ca, sunt dispus sa incep alt tratement tot pe baza de Interferon.

In cel mai rau caz, daca ar fi sa ai efecte adverse foarte "periculoase" pentru organism, doctorii ar intrerupe la timp tratamentul, pentru ati fi bine.

 

Iti doresc multa sanatate si vezi cum poti sa intri in posesia trt pe baza de Interferon

 

Va doresc la toti VIREMIE NEDETECTABILA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul nu am mai auzit de "Triumph Over Hepatitis C",dar te rog sa-mi spui la ce pret ar ajunge acest tratament pe luna ??? Te intreb deoarece vad ca, spui ca este foarte foarte scump.

Tratamentul pe care l-am facut eu, si era in studiu, costa cam 3000 de Euro pe luna, iar tratamentul pe baza de interferon se invarte si el undeva intre 2000 - 3000 de euro pe luna, in functie de doza pe care o administrezi. Asa ca nu as crede ca e mai scump decat tratamentul pe baza de interferon

 

Tratamentul acela naturist e 1600$/luna, pachetul full. Sunt si ceva pachete mai mici, incepand de la 110$, insa nu stiu ce rezultate dau... Plus ca inca nu stiu cat dureaza tratamentul.

Stiu ca si tratamentul cu interferon e la fel de scump, insa din cate stiu ti-l acopera asigurarea medicala, pe cand cel naturist nu.

 

PS: Tocmai am primit raspuns la un email care i l-am trimis americanului, il postez aici sa va faceto o idee:

 

Hi Doru,

You can read most of my book on line at www.hepatitiscfree.com, most of the chapters in part two.

The viral load is not all that important. First of all, you must avoid amoxicillin, an anti biotic often prescribed by

dentists. Anti depressants related to Prozac. Nexium, a purple pill prescribed for acid reflux disease, Lunesta, a

sleeping pill. These are all drugs often prescribed that will cause the viral load to go up millions of points.

The hepatitis A & B vaccine will also make your viral load and ast and alt go up. The B vaccine will make your viral load go up many millions of points. If you lived in the US I would advise you not to get these vaccines. Also do not take the flu shot.

Do you know your ast and alt, platelets, albumin, and Alfa feto protein numbers?They should be part of the standard blood tests.

Do not use interferon, it will damage you for the rest of your life, you are too young to do that to your self, anyone is too young for interferon damage.

You can try my program one, it is the minimum but it helps allot, some people have gotten well with just that.

Next time you get lab work be sure and get a Ferritin test, it is important in hep c and most doctors will not offer to test for it.

One follows the program until they are happy with the results. At 29 I am assuming that you are not experiencing any noticeable symptoms, are you? If so, what are they?

 

Hope to hear from you soon.

Lloyd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Do not use interferon, it will damage you for the rest of your life, you are too young to do that to your self, anyone is too young for interferon damage.

You can try my program one, it is the minimum but it helps allot, some people have gotten well with just that.

 

 

Mi se pare o afirmatie, daca nu tendentioasa, atunci, cu siguranta iresponsabila, atata timp cat acest tratament e singurul considerat de medicina actuala ca avand sanse de reusita.

Nu zic ca nu ar fi bun. Cu siguranta este daca a dat rezultate. Dar sa zici ca al tau e bun si restul sunt rele.... nu-mi suna bine. Imi suna comercial.

Oricum, nu strica sa incerci. Nimica nu strica sa incerci. Ai grija insa ca produsele sa nu fie pe baza de alcool (tincturi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut Doru,

eu sunt azi la jumatatea tratamentului, adica la a 24-a injectie.

Efectele nu sunt asa de greu de suportat cum se spune, si eu am fost f speriata de ce citisem si auzisem.

nu-ti pot spune cum e dupa, inca nu stiu, dar medicii spun ca-mi voi reveni completamente!

 

si mie imi suna comercial afirmatia domnului Lloyd, insa daca sunt mai multe persoane care s-au vindecat si nu numai una, atunci poate merita sa incerci.Dar de ce e atat de scump?? Doar e din plante nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mie imi suna comercial afirmatia domnului Lloyd, insa daca sunt mai multe persoane care s-au vindecat si nu numai una, atunci poate merita sa incerci.Dar de ce e atat de scump?? Doar e din plante nu?

 

Nu prea inteleg ce motive ar avea sa faca publicitate, deoarece produsele nu sunt preparate de el... Multe cred ca sunt disponibile la magazinele naturiste din Romania: pastile din radacina de papadie, seleniu, vitamine B si C, aloe vera, acid lipoic, etc. Unele cred ca ar fi mai greu, intr-adevar (Natcell Thymus-ul sau Natcell Liver - astea sunt si cele mai scumpe cred).

Intreaga lista e aici. Insa programul 1 care mi l-ar recomanda cica, nu contine nimic special.

 

Pe de alta parte vad ca sunt printre voi persoane care nu se plang asa tare de interferon. Depinde de la un caz la altul se pare. Oricum inca nu sunt hotarat in nici o parte. Probabil voi incerca in prima faza cu ceva naturist, insa intre timp pregatesc terenul si pt interferon...

 

Va doresc multa sanatate si mai astept feed-backuri de la voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum inca nu sunt hotarat in nici o parte. Probabil voi incerca in prima faza cu ceva naturist, insa intre timp pregatesc terenul si pt interferon...

 

Va doresc multa sanatate si mai astept feed-backuri de la voi.

 

 

Pregateste terenul pentru interferon+ribavirina cu mai multa hotarare. Intereseaza-te si din alte surse, dar acest tratament e singurul care a dat rezultate in majoritatea cazurilor. Nu mi se pare o atitudine potrivita aceea de a fi nehotarat in urmarea tratamentului devenit "clasic". Sigur, e foarte bine sa incerci variantele naturiste. Din cate stiu eu, preparate antivirale nu s-au descoperit pana acum. Doar din cele care imbunatatesc starea de sanatate a ficatului, care, desigur, e un lucru f. bun. Dar nu esential. Sanatate maxima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As mai avea o intrebare pt cei care au facut/fac interferon: in timpul tratamentului ati mers la munca in mod normal? Adica nu v-au impiedicat efectele interferonului asa mult incat sa trebuiasca sa stati acasa?

 

Multumesc tuturor pt pareri si informatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers la serviciu chiar daca uneori imi era greu, cu toate astea colegii mei nu stiu nici acum ce probleme am eu.

acum sunt 6 luni de cand fac tratamentul...mi-e tot mai greu sa merg la serviciu, insa nu imosibil.

desigur, depinde si ce fel de serviciu ai.eu stau mai mult la birou iar medicul curant imi mai da din cand incand si concediu medical.

sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×