Sari la conținut
Forum Roportal
Phoenix_1st_one

Chitara

Cine are chitara....  

17 membri au votat

  1. 1. Ai chitara,stii sa 'o folosesti',daca da,ce fel de chitara?

    • chitara acustica
      12
    • chitara double six
      2
    • chitara electrica
      9
    • chitara electrica cu semirezonanta
      2
    • chitara bass acustica
      1
    • chitara bass electrica
      1
    • chitara bass cu semirezonanta
      1
    • am chitara dar nu stiu sa cant
      1
    • nu am chitara
      3


Postări Recomandate

eu am una acustica si de ieri si una electrica.

 

...si eu am una acustica si una electrica :) ...cea acustica o am demult iar cea electrica o am de aproape doi ani,am avut si un bass cu semirezonanta dar l-am dat.... :pardon:

Editat de Phoenix_1st_one

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mica observatie... chitara cu semirezonanta e de fapt chitara semi-acustica (fie ca e bas, fie ca e solo). Semirezonanta e un termen confuz si (strict din punct de vedere fizic) gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O mica observatie... chitara cu semirezonanta e de fapt chitara semi-acustica (fie ca e bas, fie ca e solo). Semirezonanta e un termen confuz si (strict din punct de vedere fizic) gresit.

e adevarat,cuvantul semirezonanta e mai putin uzual dar este totusi folosit ca si sinonim pt semi-acustica...daca e sa analizam putin : o chitara acustica nu are nevoie de ajutor (amplificare a sunetului) pt a se auzi in mod normal,pt ca ea are o 'rezonanta' sau 'acustica' ...de acolo vine numele de chitara acustica...atunci cea semi-acustica sau cu semirezonanta (cum i se mai spune) e pe jumatate acustica (semi) dar are avantajul ca are si doze ....e practic un hibrid intre cea acustica si cea electrica....cu specificatia ca rezoneaza mai slab decat una acustica folosind-o 'la rece' , dar avand avantajul ca poate fi folosita si ca o chitara electrica..... :crazy:

deci,fie ca-i spunem chitara semi-acustica sau cu semirezonanta ne referim la acelasi lucru...ceea ce e mai important.... 8)

ca tot veni vorba....tu ce tip de chitara ai ? ....ca din sondaj nu pot sa-mi dau seama.....eventual si modelul :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e adevarat,cuvantul semirezonanta e mai putin uzual dar este totusi folosit ca si sinonim pt semi-acustica...daca e sa analizam putin : o chitara acustica nu are nevoie de ajutor (amplificare a sunetului) pt a se auzi in mod normal,pt ca ea are o 'rezonanta' sau 'acustica' ...de acolo vine numele de chitara acustica...atunci cea semi-acustica sau cu semirezonanta (cum i se mai spune) e pe jumatate acustica (semi) dar are avantajul ca are si doze ....e practic un hibrid intre cea acustica si cea electrica....cu specificatia ca rezoneaza mai slab decat una acustica folosind-o 'la rece' , dar avand avantajul ca poate fi folosita si ca o chitara electrica..... :P

deci,fie ca-i spunem chitara semi-acustica sau cu semirezonanta ne referim la acelasi lucru...ceea ce e mai important.... :crazy:

ca tot veni vorba....tu ce tip de chitara ai ? ....ca din sondaj nu pot sa-mi dau seama.....eventual si modelul :P

 

Nu e chiar asa.

 

Rezonanta au toate tipurile de chitara, indiferent ca vorbim de una electrica, acustica sau semi-acustica. Denumirea de chitara "semi-acustica" nu e legata de sensul notiunii "acustica", asa cum e el utilizat in fizica. E pur si simplu o conventie - se refera in primul rand la sursa sunetului final (respectiv contributia amplificarii) si in al doilea rand la structura chitarii (de la chitara acustica la cea semi-acustica si pana la cea electrica - adica o restrangere treptata a volumului de aer din interioriul chitarii care contribuie la generarea sunetului). De asta se mai spune chitarii semi-acustice "semi-hollow" guitar. E o conventie buna, si te vei face mult mai usor inteles folosind-o :D

 

Cat despre chitarile mele, am schimbat multe, in 18 ani de cantat la chitara :tease: In prezent am un Fender Stratocaster '62 reissue cu doze Texas Special, un Washburn HB-30 semi-acustic, si un Epiphone Les Paul Standard, la care am sa-i schimb dozele cu niste Seymour Duncan '59. Chitari acustice... am un Hohner HWB-400, un model vechi si rar, in intregime din mahon, pe care o ador (dar care e din pacate in Anglia acum, ca si Fender-ul), si o acustica de Reghin pe care o chinui cat timp sunt in tara, in lipsa de altceva mai bun. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce intelegeti voi prin chitara "semi-acustica", eu am intalnit prin denumirea de chitara "electro-acustica". Ce ziceti este buna aceata notiune? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce intelegeti voi prin chitara "semi-acustica", eu am intalnit prin denumirea de chitara "electro-acustica". Ce ziceti este buna aceata notiune? :blink:

 

Credeam ca am clarificat problema asta chiar in ultimul post (inainte de al tau). :hi: Ambele notiuni sunt bune si se refera fiecare la altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×