Sari la conținut
Forum Roportal
Ciumpy

Ce inseamna sa fii independent?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Subiect considerat deja fumat sau nu, ne lovim de el zi de zi,fara a putea face ceva.

 

Toti vrem sa fim cat mai independenti,sa fim lasati in pace,sa facem tot ceea de vrem- dar ne face asta mai liberi?oare nu fuga de responsabilitate ne pune pune pe buze acest cuvant, cand de fapt responsabilitatea este masura maxima a cuvantului independenta.

Cat de responsabil pentru faptele tale esti?

Oare daca ne-am gandi mai mult la urmari si la responsabilitatea pe care o avem fata de actiunile noastre, n-am putea schimba lumea in mai bine?

Cat de mult il implici pe Dumnezeu in independenta ta?

 

 

Astept cu drag parerile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt independent. Sunt dependent de sentimente . . .

Referitor la fapte, sa faci tot ce vrei, fara sa te gandesti la urmari e prostie si un risc mult prea mare!

Suntem in totalitate responsabili pt ceea ce facem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord! dar cum poti fii independent atata timp cand esti dependent de sentimente?

cred ca majoritatea dintre noi suntem dependenti de sentimente,este natura noastra.Controland mediul si activitatile pe care le practicam putem sa prevenim starea pe care o vom avea,dar la impactul cu ceilalti nu mai ai atata de mare control.

Si pana la urma de ce suntem toti atat de obsedati sa simtim ca suntem in controlul lucrurilor?

 

pentru tine unde are loc Dumnezeu in toate astea?...daca l-ai implica si pe el.te-ai speria de lipsa de control absolut?

 

(stiu,prea multe intrebari...raspunde la cele la care te simti confortabil :blink: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Independenta inseamna asumarea responsabilitatilor pe care stii ca le poti duce la indeplinire si nu a celor pe care crezi ca le poti indeplini.

Oricare dintre responsabilitatile asumate si neduse la indeplinire iti adauga doar alte dependente.

 

Independenta emotionala este poate cea mai importanta.

Este cea care nu iti permite sa te complaci in situatii ambigue. Este filtrul care da la o parte acele relatii in care respectul nu este prezent.

Si nu, absenta respectului nu are nici o legatura cu iubirea.

 

Independenta este starea unor dependenti care prefera sa isi foloseasca resursele in alt fel decat dupa masura majoritatii. Este cea pe care nu o ai ca si garantie dar o dobandesti cu fiecare alegere.

Este o activitate permanenta daca preferi sa oferi fara sa astepti favoruri la schimb.

 

Si este cea mai minunata stare, pentru ca iti ofera ocazia sa ramai stiind ca in fiecare clipa esti liber sa poti pleca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe Dumnezeu nu l-as implica! pentru mine, insusi cuvantul e doar un reper, o necunoscuta, ceva care sa-mi dea alinare uneori!

 

Tu cum te-ai simti, cand in jurul tau, toti ti-ar sopti pe la spate, cand ai vedea ca nu ti se mai potrivesc cheile la usa, cand nu ti-ai mai gasi masina in parcare, cand nu ai stii de e zi sau noapte? Dorinta de a sti tot ce contopenste cu siguranta . . .

 

Doar in iubire trebuie sa ai grija, caci controlul te poate duce la pierzanie. Aici siguranta e doar in privirea partenerului si in sarutul ei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu cum te-ai simti, cand in jurul tau, toti ti-ar sopti pe la spate, cand ai vedea ca nu ti se mai potrivesc cheile la usa, cand nu ti-ai mai gasi masina in parcare, cand nu ai stii de e zi sau noapte? Dorinta de a sti tot ce contopenste cu siguranta . . .

 

Ti s-a intamplat vre-odata sa stii totul?Siguranta oricum nu o vei avea niciodata,si daca ai stii totul ai innebuni-pentru ca asta este pe lume-o nebunie.

Iti pui nadejdea intr-o slujba buna care sa iti ofere toti banii necesari, pentru a avea un camin sigur, o paine zilnic pe masa si apoi vin alte dorinte in functie de fiecare.Cautand acea siguranta uiti de tine si devi cu totul dependent de tot ceea ce inseamna supravietuire,iar libertatea pe care o cauta fiecare dintre noi nu mai apare;ea nu are nici o legatura cu munca si sau cu sacrificiile pe care trebuie sa le facem ca sa fim siguri de siguranta...si nici macar asa ea nu vine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in visele mele?daca ma consider independenta?

 

poti sa reformulezi?ca sa stiu in ce directie bat intrebarile.

 

Exista undeva in lumea asta unde te simti independenta, din punctul tau de vedere?(Daca da, unde si de ce?)

Ca tot vorbeam despre independenta :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista undeva in lumea asta unde te simti independenta, din punctul tau de vedere?(Daca da, unde si de ce?)

Ca tot vorbeam despre independenta :blink:

Nu este vorba de loc ci de momente.Ma simt total independenta atunci cand reusesc sa-mi las toata viata in mana lui Dumnezeu,cand sunt destul de puternica sa constientizez lupta in care ne aflam si cand nu ma las ''linistita'' de reclamele si de comercialitatea in care traim.Este ciudat cum poti sa te simti independent atunci cand alegi sa-ti traiesti viata asa cum iti spune Altcineva.Dar atunci cand stiu ca eu nu m-am creat si ca nimic din ceea ce am nu-mi apartine mie personal,imi vine mult mai usor sa trec prin toate testele si greutatile la care sunt supusa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×