Sari la conținut
Forum Roportal
Inger Sedat

Relatii cu probleme

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai sa va cer si eu o parere ;) Nu :D

Situatie:

 

El si ea, relatie la distanta, uptime 1 an.

Certuri dese, iubire multa (cica), orgoliu cat cuprinde.

 

Pe net vorbesc in fiecare zi, destul de mult. Cand el nu poate, ea nu zice nimic, in schimb, daca ea e mai ocupata, imediat ii scoate ochii. Ea incearca sa'i fie tot timpul alaturi, il intelege si il sprijina cat poate. In cazul in care aceasta are perioade mai proaste si se simte rau, isi doreste putina intelegere sau o vorba buna, el cauta sa'i reproseze cate ceva. Daca incearca sa'i explice ca are nevoie de el, nu o ia in seama, zice ca de fapt ea e cea orgolioasa si ca face numai ce'i convine sau ca vede numai ce vrea. De obicei ea nu ii reproseaza cand face ceva cu care nu este de acord. Vrea sa evite certurile, cand greseste fata de ea, incearca sa'i explice si...iese cu scantei pana la urma pentru ca el se enerveaza si ii aminteste ca a facut la fel sau ceva asemanator acum nu'sh cat timp, desi ar fi vorba de prezent. Pe scurt: el pur si simplu nu accepta si nu vrea sa inteleaga cand i se spune ca de fapt nu e chiar asa cum crede.

 

Exemplu:

 

Inceput de discutie

 

Ea: M-ai dezamagit complet. Atat am vrut sa zic.Te rog nu incepe cu reprosuri sau alte chestii.

 

El: E bun daca eu te`am dezamagit, tu vb cu mine ca cu c**u, imi zici ca vii dupa o ora si vii dupa 2, de vreo 3-4 zile pleci in fiecare seara si vii cand tre sa ies si cu draci. A, si mersi de mail, acum l`am citit, e chiar interesant.Conceptia ta de fapt cad ca e de`a dreptul exceptionala. Se pare ca, cauti un mod de incheiere.

 

Ea: Nu caut nimic, Problema e ca acum vezi si cum e sa-ti faca cineva ce faci tu. Nu e placut. Daca a trebuit sa plec, ce vrei? Tu nu ai fost deloc ocupat? Te-ai obisnuit ca eu sa fiu la dispozitia ta si acum cand nu sunt, te oftici. Asa ma simteam si eu cand vedeam ca nu mai vii, dar tac ca proasta ca sa evit cearta. P**** m**** de orgoliu. Nu renunti nici batut si eu m-am saturat. Cand ma simt rau te doare'n cot.

 

El: "P**** m****" daca am fost la tata la munca gata, ti`a sarit dracii. Am vrut sa evit sa ies in oras ca daca ma mai dau la una etc. Daca ma doare`n cot cand ti`e rau, rau incontinuu numai cand intru eu...crezi ca eu n`am nimic nici o durere? am facut rau ca m`am plans cand am racit, trebuia sa ma internez 2-3 saptamani, sa`mi inchid telu sa nu mai stii nimic de mine, sa vezi atunci daca iti convenea. Vezi ce patesti tu si cand vine vorba de mine, gata iti sar dracii ca`s eu orgolios.

 

Ea: "p**** m****" ca de atacat nu m-am atacat cand ai fost la taica-tu la munca, si nici cand ai fost bolnav. de stiut n'am stiut de tine nik vreo 2 zile ca nu'mi raspundeai deloc, nici la sms nici la apeluri. vad ca incepi cu reprosuri iar, la fel ca de obicei, de acum o luna 2, cand eu iti prezint o situatie actuala. daca ma simt rau cand intri tu pe mess, nu te'ai intrebat de ce oare?

 

El: Te simti rau de 1 luna si numai cand intri pe mess, ca dupa pleci , uiti de mine si`ti e mai bine.

 

Ea: bun raspuns. ai un 10 de la mine.

 

El: tu ai mai multi de la mesaje

 

Ea: eu am zis ce aveam de zis.

 

El: si eu la fel

 

Ea: total diferit de subiect.

 

El: eu am zis ca vezi numai ce`ti convine

 

Ea: nu, asa vezi tu. nici macar nu te deranjezi sa asculti ce am de zis. cauti motive, sau un mod in care sa iesi tu "invingator" si ma calci in picioare pur si simplu. da, mie' rau de o luna, sufleteste sunt varza, am o stare de ***** si am impresia ca viata nu mai are nici un sens.

 

El: E varza pentru ca ai u chef de tot ce`ti convine sa faci , da nu stai sa si vezi si sa intelegi ca si eu`s ca tine si nu ma simt nici eu bine ca sa`mi zici lucruri pe care le vezi ca fiind adevarate din puctu tau de vedere

 

Ea: mda, ai zis'o. "evident te doare'n...." de cate mii de ori ti-am spus sa-mi spui daca ai ceva pe suflet?? acum pentru ce-mi scoti ochii? eu habar n-am ce ai tu de fapt. ca de criticat stii sa ma critici bine. cand incerc sa-ti zic cate ceva...sa ma descarc, incepi cu reprosuri. imi aduci aminte ca am facut nush ce acum o luna 2 3, pur si simplu nu asculti, o continui pe-a ta

 

Ea: stii ce m-am gandit? sa vorbesc si cu altcineva, sa vad si alte pareri, ca pur si simplu nu mai inteleg unde si cum gresesc.

 

El: Alte pareri la ce?

El:: Vorbeste

 

Ea: la ceea ce se intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e adevarat ce zice ea...si din discutie asa reiese, cred ca El se gandeste doar la El si deloc la Ea si la sentimentele Ei....parca vrea sa o controleze, sa fie la dispozitia lui...ceea ce e ingrijorator avand in vedere ca vorbim de o relatie la distanta! Nu vreau sa stiu cum ar fi aceasta relatie daca ar fi in acelasi oras sau ar sta impreuna... :D

 

Parerea mea : daca acest tip de certuri sunt dese...si el nu termina cu ele, nu ar trebui sa mai stea impreuna...nu vad rostul unei relatii daca aduce suferinta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Permite-mi sa rad, da' ma simt ca un voyeurist citindu-ti conversatia!

Amandoi aveti grave probleme de comunicare, nu e doar el cel care reproseaza!

 

"Ea: M-ai dezamagit complet. Atat am vrut sa zic.Te rog nu incepe cu reprosuri sau alte chestii".

In contextu-n care Tu incepi prima cu reprosul, nu te astepta ca el sa-ti aduca manunchiuri de albastrele, cirese coapte si bomboane de ciocolata.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Permite-mi sa rad, da' ma simt ca un voyeurist citindu-ti conversatia!

Amandoi aveti grave probleme de comunicare, nu e doar el cel care reproseaza!

 

"Ea: M-ai dezamagit complet. Atat am vrut sa zic.Te rog nu incepe cu reprosuri sau alte chestii".

In contextu-n care Tu incepi prima cu reprosul, nu te astepta ca el sa-ti aduca manunchiuri de albastrele, cirese coapte si bomboane de ciocolata.

 

Discutia a fost mai lunga, nu de acolo incepe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amandoi aveti grave probleme de comunicare, nu e doar el cel care reproseaza!

Asta e clar.Unde mai pui ca astfel de discutii nu se pot termina decat mai rau decat au inceput atunci cand au loc prin mail/messenger etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e clar.Unde mai pui ca astfel de discutii nu se pot termina decat mai rau decat au inceput atunci cand au loc prin mail/messenger etc.

 

Da, asa este. Probleme au amandoi :D Si totusi nu prea cred ca ar fi o diferenta intre messenger si realitate. Aceleasi lucruri le zici. Numa' ca unu incearca sa explice ceva si celalalt zice altceva.

 

Sigur nu esti tu?

 

Vezi ca esti off topic. Nu sunt eu, doar am prezentat o situatie careia eu nu i'am putut face fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur nu esti tu?

wow ..ce perspicace esti !! are importanta daca e ea sau nu?

Ideea e ca intre parteneri messengerul/mailul nu ar trebui sa fie decat un inlocuitor al telefonului . Cum nu poti purta discutii de genul asta prin telefon -eu la concluzia asta am ajuns;se termina intotdeauna prost ,usor de inteles motivul- la fel ar trebui sa se intample si cu netu'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×