Sari la conținut
Forum Roportal
midniterose

Mentinerea culorii parului

Postări Recomandate

As vrea si eu niste sfaturi despre cum sa-mi mentin culoarea castanie a parului. De la o vreme au inceput sa-mi apara fire deschise la culoare in parti. Nu par sa fie albe pentru ca am avut cateva si nu se aseamana deloc. Mai degraba blond inchis. Posibil sa se fi decolorat de la soare? Deasemenea am firul foarte subtire si mi-am dat de cateva ori cu usturoi pe cap mai demult (la sfatul bunicii :o: ). Posibil ca usturoiul sa decoloreze parul? Sau imi cresc fire noi mai deschise?

Am auzit ca ceai din frunza de nuc inchide culoarea parului, mai stie cineva si de alte optiuni?

 

Mersi mult,

 

Ana :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea si eu niste sfaturi despre cum sa-mi mentin culoarea castanie a parului. De la o vreme au inceput sa-mi apara fire deschise la culoare in parti. Nu par sa fie albe pentru ca am avut cateva si nu se aseamana deloc. Mai degraba blond inchis. Posibil sa se fi decolorat de la soare? Deasemenea am firul foarte subtire si mi-am dat de cateva ori cu usturoi pe cap mai demult (la sfatul bunicii  :doh: ). Posibil ca usturoiul sa decoloreze parul? Sau imi cresc fire noi mai deschise?

Am auzit ca ceai din frunza de nuc inchide culoarea parului, mai stie cineva si de alte optiuni?

 

Mersi mult,

 

Ana  :)

 

 

poti folosii un balsam nuantator de la londa sau intr-adevar frunzele de nuc mai inchid culoarea :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi s`a intamplat sa imi apara suvite de alta culoare... in general, de culoarea in care fusesem vopsita inainte...

si asta din cauza proastei calitatii a vopselei. proasta aia de la coafor nujt cu ce tip de vopsea m`a facut, eu doar am ales nuanta shi mi`a si ars parul...

ai grija , sper sa`ti rezolvi problema :( eu dak as fi in locul tau, m`as mai vopsi inca o data shi as avea grija sa folosesc sampon&balsam corespunzator. bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut,

eu cam astea am gasit:

Daca aveti parul saten inchis, folositi rozmarin, urzica, ghimbir, nuca, cuisoare, salvie, feriga tanara, cafea, castane, coaja de artar, Sassafras. Infuzia trebuie lasata sa actioneze 30 de minute, dupa care puteti clati.

Pentru un par negru, se va folosi lavanda pudra de indigo sau black malva; infuzia se lasa sa actioneze 30 de minute, dupa care se clateste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea si eu niste sfaturi despre cum sa-mi mentin culoarea castanie a parului. De la o vreme au inceput sa-mi apara fire deschise la culoare in parti. Nu par sa fie albe pentru ca am avut cateva si nu se aseamana deloc. Mai degraba blond inchis. Posibil sa se fi decolorat de la soare? Deasemenea am firul foarte subtire si mi-am dat de cateva ori cu usturoi pe cap mai demult (la sfatul bunicii :( ). Posibil ca usturoiul sa decoloreze parul? Sau imi cresc fire noi mai deschise?

Am auzit ca ceai din frunza de nuc inchide culoarea parului, mai stie cineva si de alte optiuni?

 

Mersi mult,

 

Ana :D

 

 

Eu mi-am mentinut culoarea la castaniu prin spalari cu apa in care a fiert frunza de ceapa...aia de nuc eu stiu ca inchide spre negru nu iti da nuanta de castaniu...mie mi-a mers..daca vrei sa incerci...Good luck!!! :smartass:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu mi-am mentinut culoarea la castaniu prin spalari cu apa in care a fiert frunza de ceapa...aia de nuc eu stiu ca inchide spre negru nu iti da nuanta de castaniu...mie mi-a mers..daca vrei sa incerci...Good luck!!! :yes:

 

Buna.

 

Intrebare: nuanteaza parul sau ai folosit infuzia pe post de sampon colorant?

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×