Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Divesificarea hranei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu personal sunt de acord ca diversificarea sa se faca dupa 5-6 luni. Am auzit si alte pareri, parinti care la 3 luni dadeau copiilor iaurt :soc:

Alaptatul cand l-ati oprit? Cum ati inceput sa introduceti mancarica?

 

De citit am tot citit, vreau sa aflu parerile mamicilor practic :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alaptatul l-am redus treptat....pana pe la 1an si 3 luni... sa nu faci ca mine, daca poti.

 

Diversificarea la mine a fost asa: pe la 3 luni am inceput cu piure de legume fierte (in nici un caz numai morcovi ca se constipa) si in completare lapte de mama. Apoi piure de fructe (mar, piersica, nu ami stiu, dar nu gbanana, capsuni, pepene). Dar toate astea in cantitati mici ca nu se satura si papa lapte in completare. Sucuri din fructe intre mese, dar asa, 3 - 4 lingurite. Ai grija de burtica la diversificare sa nu-l scapi la o diaree ca e periculos la varstele astea. Mai bine mai constipat. Pe la 1 an aveam o masa completa fara lapte. Dar asta nu in fiecare zi. Depinde si de dispozitia ta, a bebelui, etc.

 

Si nu te stresa, cum am facut eu, si nu te tine de program strict....La inceput el trebuie sa se obisnuiasca cu gusturi si consistene nu sa se sature.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe la 6 luni se incepe diversificare cu suc de fructe. Daca incepeti mai repede creste riscul de alergii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la alex am inceput sa-i dau suc de fructe pe la 3,5 luni. ii dadeam doar de mar. cu portocalele nu s-a inteles iar de morcov nu i-am dat ca nu aveam storcator :soc: si nu am avut si nu am nici un fel de probleme de tipul alergiilor. la 4,5 luni deja manca piureuri de legume, branza de vaca cu banana, la 5 luni manca carnita fiarta pasata e.t.c. sa nu mai zic de cereale. l-am intarcat la 5 luni din motive personale si dupa biberon nu a mai vrut san.

 

mai nou nu se mai practica suc de fructe administrat inainte de 5-6 luni. am incercat sa-i dau lui pitica amestec de suc de mar si morcov si a avut crampe asa ca am renuntat. dupa 4 luni o sa incep sa-i dau ori piure ori cereale, inca nu m-am decis.

dar asta pentru ca o alimentez artificial, nu la san. copii alaptati la san e bine sa nu li se diversifice alimentatia pana la 6 luni. dar totul este in functie de copil. atata timp cat ia in greutate si nu cere lapte mai des decat in mod normal, mai devreme de 4 luni (la alimentatie artificiala) si 6 luni la cei alaptati nu vad de ce sa li se schimbe alimentatia.

 

noi mai avem putin pana la 4 luni :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IN general medicii zic asa: daca alimentezi exclusiv de la san, de la 6 luni incepe diversificarea. Daca ii dai si lapte praf in completare, de pe la 4 luni. Eu de la 3-4 luni am inceput sa ii dau sucuri de mar, morcovi, portocala, apoi supica de legume doar zeama, cereale de bebelusi, banana, mar, piersici, caise la blender, branzica calcica, apoi si piure de legume din supa, apoi iaurt, carnita piept de pui si galbenus de ou. Le introduci treptat, un aliment nou pe saptamana, dar eu nu prea am respectat asta. Cel mic al meu are acum 7 luni jumate si le mananca pe toate astea de mai sus, mai mananca spanac... De alaptat l-am alaptat pana la aproape 5 luni ca nu am mai avut lapte. Pe fetita cea mare (vorba vine mare, 1 an si 8 luni :soc: ) am alaptat-o pana la 6 luni, dupa aia nu a mai vrut ea, probabil nu i-a mai placut laptele, si-o fi schimbat gustul ? eu eram deja insarcinata cu cel mic. E bine sa ii alaptezi cat mai mult, dar nici chiar pana dupa doi ani cum am mai intalnit cazuri.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana la 4 luni doar lapte ( san)...nici macar apa sau ceai.

de la 4 luni am inceput si cu lapte praf pana la 5.

la 5 luni i-am dat mar pasat si morcov (pe care nu l-a suportat)..apoi incet incet...de la 6 luni i-am dat asa:

 

dimineata lapte

la 10-11 fructe pasate

la 13 masa de baza...legume cu pui pasate (sau peste etc)

la 17-18 iaurt

seara lapte

 

(eu nu i-am pus biscuiti sau cereale pt ca era grasuta)

 

acum are 3 ani si ii merge bine :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fetele.... sa cresteti mari. :soc:

 

la fel si voi, sar'na :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum are 3 ani si ii merge bine :doh:

Oho..bine ai venit in clubul mamicilor :fool:

Sa-ti traiasca mare si frumoasa pitica :blink:

 

 

Citisem intr-o carticica ca e bine ca bebelusul sa stea in fundulet cand i se incepe diversificarea, e bine sa isi tina canita in mana, sa se evite sa i se dea biberonul pentru un timp indelungat.

 

Acum..nici nu stiu ce sa mai cred. Iarasi,citisem ca nu e bine sa ii dai bebelusului miere de albine si zeama de lamaie.

Cand fiu-miu era constipat ii dadeam ceai de musetel indulcit cu miere de albine ca asa mi-a zis doctorita iar cand sughita 2 picaturi de lamaie, tot la sfatul medicului.

 

Difera atat de mult si parerile medicilor ... :fool:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fi-mea a inceput sa fie mai maraita dupa amiezile, seara. acum 2 zile i-am facut baie, a mancat 200 ml lapte si la 1,5 ore urla de foame si i-am mai dat 150 ml. apoi s-a linistit. ca urmare ieri la pranz i-am facut supita. pana sa diluez pireul de legume i-am dat sa linga de pe lingurita din piureul de legume. fratilor, mai mai ca urla daca ii luam lingurita de la gura. normal, inca nu stie sa inghita dar se chinuia saraca sa inghita ce prindea de pe lingurita. a papat vreo 3-4 lingurite de piure de legume si apoi a baut si un pic de supita. ar fi baut ea si mai mult dar am neinspirata sa nu maresc orificiul de la tetina. in 3 minute a adormit profund. aseara i-am facut baie. a papat si tot maraita. am iesit ne-am plimbat pe racoare si i-am luat cereale fara gluten. inainte de culcare i-am pus in portia de lapte si niscaiva cereale. o picatura n-a dat pe jos. si a adormit imediat :flowers:

 

am citit pe un forum ca exista mamici care au inceput diversificarea la 2,5-3 luni :flowers: mi se pare mult prea devreme.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×