Sari la conținut
Forum Roportal
blueone

Cartea - teren pierdut in favoarea televiziunii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ultimul timp cartea pierde din ce in ce mai mult teren in fata unor atractii ca televiziunea si internetul.

Reprezinta acest lucru o victorie a tehnologiei moderne in fata culturii?

Se doreste indobitocirea (aici ma refer la tv-manisti) la nivel global prin promovarea unei generatii lipsita de cultura muzicala, literara etc.?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ultimul timp cartea pierde din ce in ce mai mult teren in fata unor atractii ca televiziunea si internetul.

Reprezinta acest lucru o victorie a tehnologiei moderne in fata culturii?

Se doreste indobitocirea (aici ma refer la tv-manisti) la nivel global prin promovarea unei generatii lipsita de cultura muzicala, literara etc.?

[snapbacca]41346[/snapbacca]

 

blueone, in 1. rand bun venit pe roportal! :)

 

Din pacate, studiile dovedesc ca aceste noi mijloace media acapareaza tot mai mult interesul oamenilor. Problema e in ce scop sunt folosite, altfel le putem considera mai mult "lazi de gunoi" decat "tezaure" de si cu informatii utile.

 

Mie, in schimb, imi place la nebunie mirosul hartiei, asa ca, eu raman un fel de dinozaur :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca a cam pierdut cartea, dar nu numai in favoarea televizorului sau a internetului. Omul a devenit "prea ocupat sa mai citeasca". :) Si e pacat ca se intmpla asta. Intr-un curs am citit ca in curand tehnologia va ajunge atat de departe, incat "va capata amprenta hartiei si mirosul pielii"... adica lucruri minunate dar cu sau fara rost.

 

Raman si eu la ideea ca a citi o carte echivaleaza cu a sta 2 ani in fata televizorului si poate chiar mai mult. Am putea discuta aici si despre ecranizari... de ce unele par fade. Dar... omul a devenit comod, ii place doar ceea ce e prea facil si mai putin solicitant.

 

Nu cred ca televiziunile doresc indobitocirea, ci imbogatirea... restul tine de optiuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reprezinta acest lucru o victorie a tehnologiei moderne in fata culturii?

Se doreste indobitocirea (aici ma refer la tv-manisti) la nivel global prin promovarea unei generatii lipsita de cultura muzicala, literara etc.?

Tehnologia nu neaparat infrange cultura ci poate sa o promoveze

 

Raman si eu la ideea ca a citi o carte echivaleaza cu a sta 2 ani in fata televizorului si poate chiar mai mult. Am putea discuta aici si despre ecranizari... de ce unele par fade. Dar... omul a devenit comod, ii place doar ceea ce e prea facil si mai putin solicitant.

 

Adevarat ca ecranizarile sunt fade dar totusi....Eu abia mai gasesc timpul de o carte (intre 8 ore de scoala ..8 ore de somn+ alte treburi nu pea mai ramane timp ) singurul moment cad mai apuc ceva de citit e sambata pe duminica ... si sa vedeti un lucru ciudat acum citesc o carte pe calculator in format pdf (cred){mi le-a trimis moise odata cu codul lui da vinci} simbioza perfecta nu???

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti un caz fericit! Intr-adevar internetul si cartea se completeaza reciproc. Dar nu toti au inteles acest lucru.

Tendinta generala este de abandonare a lecturii in favoarea, si aici surpriza, JOCURILOR pe internet.

Mi-as dori din tot sufletul ca noua generatie sa inteleaga cat de mult reprezinta cartea pentru dezvoltarea individului. Se pare ca tu ai inteles, dar ce ne facem cu ceilalti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-as dori din tot sufletul ca noua generatie sa inteleaga cat de mult reprezinta cartea pentru dezvoltarea individului

 

1. Cartea a pierdut lupta ti-o spun sigur!

2. Cand te referi la noua generatie ce vrei sa spui? Cati ani ai :) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmmmm asta inseamna 22 :crazy:

[snapbacca]41383[/snapbacca]

Nu stiu de ce dar ai inceput sa-mi placi!

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×