Sari la conținut
Forum Roportal
enoch

Preotia o afacere profitabila

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un studiu economic asupra institutiei preotesti.

http://stiri.rol.ro/content/view/74297/2/

acolo am gasit asa o informatie sumara...o relatare de presa. Dar multi viseaza sa ajunga preoti si poate nu viseaza decit foarte putini dintre ei sa ajunga preoti pentru ca au " chemare"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O simpla intrebare: preotii platesc TVA la sumele pe care le incaseaza fara chitantier sau factura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O simpla intrebare: preotii platesc TVA la sumele pe care le incaseaza fara chitantier sau factura?

cum sa plateasca TVA la ceva ce nu e inregistrat in evidente?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca eu nu stiam?

Deci este rentabil, la fel ca si la cersetori!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O simpla intrebare: preotii platesc TVA la sumele pe care le incaseaza fara chitantier sau factura?
Chiar daca ar da chitanta sau factura , nu se aplica TVA si nici un alt impozit intrucat se considera contributie baneasca, findca Biserica este definita ca organizatie de cult si functioneaza precum un ONG,deci este nonprofit. :fool: ...............Si mai apoi toata lumea stie ca preotia este o afacere profitabila, nu exista indoiala in privinta asta .Sunt foarte mari diferente intre Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa privind averile preotilor .
Crezi ca eu nu stiam?Deci este rentabil, la fel ca si la cersetori!
Nu prea ..ca macar ala accepta ce ii dai , preotul nu. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

preotia nu este ,,o afacere", este o meserie.

poate multi preoti, sa spunem... personalul calificat pentru acest job mai fenteaza meseria si castiga mai mult decat merita, dar acest fenomen poate fi intalnit peste tot, in orice domeniu.

biserica, fie ea ortodocsa, baptista, catolica, etc o percep eu ca o afacere, nu slujbasul (preotul) care teoretic propovaduieste cuvantul Domnului pe Pamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Macar preotul tine slujbe si a facut o facultate, e meseria lui, iar omul ii da bani fara sa fie obligat...

Dar aia ce stau prin parlament si nu fac nimic toata ziua ce salarii au? Pe mine aia ma supara mai tare decat preotii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Macar preotul tine slujbe si a facut o facultate, e meseria lui, iar omul ii da bani fara sa fie obligat...

Dar aia ce stau prin parlament si nu fac nimic toata ziua ce salarii au? Pe mine aia ma supara mai tare decat preotii.

Fără să depl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×