Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Fractalii si paternurile perceptiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

FRACTALII SI PATTERNURILE PERCEPTIEI

 

kid_in_menger_sponge_home.jpg

 

Este vorba de de frecvente si de secventialitatea acestora (patternurile). Paternurile muzicale sunt preluate de creier si folosite apoi in procesul euristic (adica inventivitatea, combinarea si intelegerea evenimentelor precum si anticiparea acestora).

 

O secventialitate sonora poate fi reprezentata in fel si chip.

 

Sa nu uitam ca noi oamenii ca sa ascultam o melodie avem nevoie de ACELASI timp sa o parcurgem - in schimb pentru a intelege un desen (patern vizual) timpul difera functie de IQ si informatii personale. Asa deci, omul traieste liniar in timp si viata lui este plina de situatii (paternuri) pe care le poate vedea imediat sau nu. Muzica clasica are o repetitie a notelor de pana la 64... in schimb muzica comerciala, repetarea apare cam la 3~5 note.

  • De obicei oamenii obisnuiti, eu ii numesc idioti sau roboti - gandesc, vad si inteleg maxim secventialitatea de 5 evenimente, personaje situatii etc si asta cand se concetreaza ; de regula oamenii robot merg pe 2 (cauza si efect) de aici se dau cu capul de pereti precum carasul in acvariu, repetarea istoriei ; de aici manipularea maselor prin politica, scoala si comportament social acceptat. Muzica pe care o asculta acestia este de regula cum am mai spus simpla repetari de 3~5 note... Oamenii de rand sunt incapabili sa perceapa sau sa recunoasca forme in paternuri complexe !

Ascultarea de muzica clasica iti largeste spectrul de observatie asupra secventialitatilor (paternurilor) - practic ai o rezolutie mai mare, ca si cum te-ai duce in spate 10 metrii si ai observa ca toate imaginile in ansamblul lor formeaza o forma si nu sunt haotic, ci urmeaza un plan.

 

Red_Star_1000.jpg

 

P.S. imaginea de mai sus nu este un test, ci doar o ilustrare simplista a celor explicate abstract mai sus. Daca ai vazut steaua de mare nu inseamna neaparat ca poti vedea paternuri abstracte...

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FRACTALII SI PATTERNURILE PERCEPTIEI

 

kid_in_menger_sponge_home.jpg

 

Este vorba de de frecvente si de secventialitatea acestora (patternurile). Paternurile muzicale sunt preluate de creier si folosite apoi in procesul euristic (adica inventivitatea, combinarea si intelegerea evenimentelor precum si anticiparea acestora).

 

O secventialitate sonora poate fi reprezentata in fel si chip.

 

Sa nu uitam ca noi oamenii ca sa ascultam o melodie avem nevoie de ACELASI timp sa o parcurgem - in schimb pentru a intelege un desen (patern vizual) timpul difera functie de IQ si informatii personale. Asa deci, omul traieste liniar in timp si viata lui este plina de situatii (paternuri) pe care le poate vedea imediat sau nu. Muzica clasica are o repetitie a notelor de pana la 64... in schimb muzica comerciala, repetarea apare cam la 3~5 note.

  • De obicei oamenii obisnuiti, eu ii numesc idioti sau roboti - gandesc, vad si inteleg maxim secventialitatea de 5 evenimente, personaje situatii etc si asta cand se concetreaza ; de regula oamenii robot merg pe 2 (cauza si efect) de aici se dau cu capul de pereti precum carasul in acvariu, repetarea istoriei ; de aici manipularea maselor prin politica, scoala si comportament social acceptat. Muzica pe care o asculta acestia este de regula cum am mai spus simpla repetari de 3~5 note... Oamenii de rand sunt incapabili sa perceapa sau sa recunoasca forme in paternuri complexe !

Ascultarea de muzica clasica iti largeste spectrul de observatie asupra secventialitatilor (paternurilor) - practic ai o rezolutie mai mare, ca si cum te-ai duce in spate 10 metrii si ai observa ca toate imaginile in ansamblul lor formeaza o forma si nu sunt haotic, ci urmeaza un plan.

 

Red_Star_1000.jpg

 

P.S. imaginea de mai sus nu este un test, ci doar o ilustrare simplista a celor explicate abstract mai sus. Daca ai vazut steaua de mare nu inseamna neaparat ca poti vedea paternuri abstracte...

 

Cateva precizari.

1) cand traduci un text fa-o integral, pattern=tipar

2)-"- -"- -"- corect, secventialitatea, care nu cred ca exista in DEX, eu n-am gasit-o, se refera la repetabilitate

 

In rest, ideea este cat se poate de corecta si reala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu tot respectul nu am tradus nimic, am scris pur si simplu...

unii oameni gandesc si au intuitie fara sa fie iluminati de surse din exterior...asta depinde mult de procesul prin care au fost educati sa perceapa lumea in primii 5 ani de viata. D'aia spun eu ca gradinita obligatorie de la 3 ani

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu tot respectul nu am tradus nimic, am scris pur si simplu...

 

Cu tot respectul cu atat mai rau, totusi eu raman la parerea mea ca macar te-ai "inspirat" dintr-o lucrare scris in engleza, altfel nu se explica folosirea unor termeni adaptati, inexistenti in lb romana, sau preluati integral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enoch .. crede-ma, suntem anglofoni intr-o masura mai mare decat ne place sa recunoastem. Gandind in engleza, ajungi sa preferi sa transcrii termeni care au coerenta pentru tine in context, fara sa te obosesti sa-i echivalezi :bye:

 

Revenind la modele. Eliade pleda pentru increderea in oamenii de cultura, cam din aceleasi motive ca si tine. Pentru ca ei nu incurca planurile, pentru ca ei vad imaginea cea mare, nu doar secventele. Din pacate, saracu' n-a avut priza la public.

 

Ideea este ca omul are nevoie de lideri. Suntem fiinte sociale. Organizam grupuri. In grup trebuie rezolvate litigiile. Liderii sunt delegati sa decida. Cand ei nu ne mai reprezinta, ii schimbam sau ii :) Cred ca asta e si ideea ta, right?

 

The thing is, studiul cere timp si energie mentala. Si nici nu castigi din asta, daca nu esti intelectual de meserie. Asa ca ar fi cazul sa te impaci cu faptul ca o masa larga de oameni va ramane mereu docila, gata de a fi condusa.

 

Last thing: nu faptul ca asculti muzica complexa te face sa "vezi". Incepi sa vezi doar daca iti antrenezi urechea sa recunoasca modelele complexe. Iar asta e abia inceputul, flexarea muschilor, daca vrei. Adevarata lupta se da apoi, cand incepi lecturile substantiale din toate domeniile, pentru a-ti reface ideea despre lume, despre cum este construita ea ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FRACTALII SI PATTERNURILE PERCEPTIEI

Ascultarea de muzica clasica iti largeste spectrul de observatie asupra secventialitatilor (paternurilor) - practic ai o rezolutie mai mare, ca si cum te-ai duce in spate 10 metrii si ai observa ca toate imaginile in ansamblul lor formeaza o forma si nu sunt haotic, ci urmeaza un plan.

Din pacate pentru a putea intelege muzica clasica iti trebuie oarece cultura .Altfel ai toate sansele sa nu o intelegi si chiar sa nu vezi chiar nicio "armonie" ,melodicitate a ce a ce asculti.

Apoi te miri ca prostul cand vezi pe marii oameni ca se relaxeaza ascultand Wagner.

Asadar ce a ce spui tu nu este o noutate ,sau poate este pentru cei ce nu stiu ,dar si la noi exista vorba : Ca nu vezi padurea ,din cauza copacilor.

Este exact ce a ce expui tu acum. :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hm...al citi pe ****** asta este un act de idiotism cras.El este platit sa bantuie forumurile si sa posteze rahaturile astea. voi sunteti platiti sa i le cititi? :bye: macar daca va ganditi ca voi personal munciti mai mult pentru a plati netul asta ..sau parintii vostri ma rog, decat un ******* ca asta. si atunci de ce sa nu-i dati voi cu tifla si sa-l ignorati?

 

auzi mai schimbarea c******i...daca maine nu ti-ar mai da stia bani, pentru asta....din ce ai trai? :)

amu intreb si eu...asa, ca omul curios ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hm...al citi pe ****** asta este un act de idiotism cras.El este platit sa bantuie forumurile si sa posteze rahaturile astea. voi sunteti platiti sa i le cititi? :bye: macar daca va ganditi ca voi personal munciti mai mult pentru a plati netul asta ..sau parintii vostri ma rog, decat un ******* ca asta. si atunci de ce sa nu-i dati voi cu tifla si sa-l ignorati?

 

auzi mai schimbarea c******i...daca maine nu ti-ar mai da stia bani, pentru asta....din ce ai trai? :)

amu intreb si eu...asa, ca omul curios ;)

Acum vezi..depinde si ce anume intelegi tu din ce a ce scrie el.

Pentru mine personal este o favoare sa am informatia sintetizata de el ,in loc sa citesc asa de mult pentru a trage aceleasi concluzii .

Poate ca tu consideri ca nu iti sunt folositoare la nimic ce a ce spune el,dar pentru altii sunt.

Asta ca ai intrebat ...din pura curiozitate . :bye:

Si tot din curiozitate ..De ce crezi tu ca al citi este .." un act de idiotism cras" ?

Poate tu ai vazut ceva ce noua ne-a scapat din vedere .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine...cum spui tu, domnu` Laur ;).spre deosebire de tine eu macar stiu ce vorbesc :bye:

Daaaaa..se vede ,ca nu spui ..nimic..:bye:

Daca spui ca a citi ..este"o idiotenie crasa "..e clar. :) bine ca nu sunt mai multi ca tine la guvernare.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×