Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am creat topicul ca sa pot cunoaste cateva din parerile voastre despre societatea pe care o intalnim din ce in ce mai des convituind alaturi de noi...si mai concret...grupurile rromilor...ce parere aveti despre ele?aveti ceva impotriva lor?unde vom ajunge daca se vor inmulti peste masura aceste grupuri?etc...ah...si daca vreti puteti povesti si intamplari care se leaga de grupurile acestea...Incep eu cu o mica intamplare pe care am trait-o chiar in seara asta...ma plimbam cu prietena prin oras...si se aporpie de noi doi tigani...o fata si un baiat...mai mari decat noi. Nu obisnuiesc sa ma uit urat la cei din jur sau sa am comportamente ostentative fata de ei. Asa ca mi-am vazut linistit de drum inca vreo 5 secunde:))...dupa ce am trecut pe langa ei, baiatul s-a intors si a vrut sa imi loveasca prietena...nu a reusit, iar eu nu am apucat sa zic sau sa fac nimic ca s-a si repezit la mine. La inceput am facut doar cativa pasi in spate, iar apoi am vazut k tipul a luat-o la fuga spre mine, si am fugit si eu...a obosit repede...dupa vreo 50 de metri s-a oprit.Eu am trecut strada, unde se afla si prietena mea....iar el a strigat la mine, spunandu-mi:"Ca el e nasu' nostru"A spus asta pentru ca in urma cu vreo saptamana...a fost o bataie generala intre tigani,politie si inca vreo 3-4 baieti pe care ii cunosc mai mult din vedere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am creat topicul ca sa pot cunoaste cateva din parerile voastre despre societatea pe care o intalnim din ce in ce mai des convituind alaturi de noi...si mai concret...grupurile rromilor...ce parere aveti despre ele?aveti ceva impotriva lor?unde vom ajunge daca se vor inmulti peste masura aceste grupuri?etc...ah...si daca vreti puteti povesti si intamplari care se leaga de grupurile acestea...Incep eu cu o mica intamplare pe care am trait-o chiar in seara asta...ma plimbam cu prietena prin oras...si se aporpie de noi doi tigani...o fata si un baiat...mai mari decat noi. Nu obisnuiesc sa ma uit urat la cei din jur sau sa am comportamente ostentative fata de ei. Asa ca mi-am vazut linistit de drum inca vreo 5 secunde:))...dupa ce am trecut pe langa ei, baiatul s-a intors si a vrut sa imi loveasca prietena...nu a reusit, iar eu nu am apucat sa zic sau sa fac nimic ca s-a si repezit la mine. La inceput am facut doar cativa pasi in spate, iar apoi am vazut k tipul a luat-o la fuga spre mine, si am fugit si eu...a obosit repede...dupa vreo 50 de metri s-a oprit.Eu am trecut strada, unde se afla si prietena mea....iar el a strigat la mine, spunandu-mi:"Ca el e nasu' nostru"A spus asta pentru ca in urma cu vreo saptamana...a fost o bataie generala intre tigani,politie si inca vreo 3-4 baieti pe care ii cunosc mai mult din vedere...

incearca sa evitzi acel grup de 3-4 baieti...cat mai mult posibil

pentru restul.....exista politzie ..legi....

vezi-ti de treaba

padure fara uscaturi nu se egzista....

nu sunt tzgani sunt negri..nu sunt negri sunt albi betzivi,,,

nu sunt ashtia totzi....sunt idiotzi cu bashini bengoase care te sfarma pe trecerea de pietoni..

asa caaaa......alege alt loc de plimbare cu prietena....

ducetzi-va la munte

 

bahta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am creat topicul ca sa ma plang...oricum mersi pentru sfaturi...ma gandeam si eu la asta!:)

dar...se vorbeste de rasism...ca cik, noi albii, ii persecutam pe tigani, ii desconsideram...si ei?!s-au luat de mine si pentru ca sunt rocker...asta e conceptia lor...nu esti negru si prost, te bat!

sunt curios da ca se intampla asa si pe altundeva...de asta ma creat mai mult topicul:)

cate despre politie si legi...hmmm...cam lasa de dorit, cel putin din experientele mele...si au fost cateva:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

01.jpg

 

Toleranta asta rasiala care este atat de mult promovata si amestecarea neamurilor odata cu procesul de globalizare face parte dintr-un mare plan mondial... respectiv omogenizarea si pierdea identitatii indivizilor... cand amesteci plastilina colorata obtii in final un verede murdar... asta se si vrea - o masa de sclavi adusi la cel mai jos nivel comun (cultural, fiancial si aspirational, diamante in dintii de aur si masina 4X4)... numai vezi ce probleme au francezii cu algerienii, iar englezii cu pakistanezii si indienii care au inceput sa le puna si bombe...

  • Cati romani nu au preluat deja gusturile, stilul de viata si valorile tiganesti ?

Cine profita de acest trend de tampire a indivizilor in final ?

politicienii si corporatiile... vezi mercedesul din poza, vezi marea masa de votanti PSD...

 

26_snoopdog_lgl.jpgfrom_220_ro_27969.jpg

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cati romani nu au preluat deja gusturile, stilul de viata si valorile tiganesti ?

 

Toti dragul meu sofist-sau aproape toti.

Tocmai asta e diferenta intre romani si germani.

Intre romani si americani.

Sau intre romani si japonezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu ! Vorbesti din burta ca de obicei si exceptionalizezi romania de parca noi am fii cei mai diferiti buricul pamantului (cei mai mari imitatori, cei mai tari olimpici, cei mai mari hoti, cele mai frumoase femei) ! nene te-a complexat televizoru'

 

Sa vezi tu japonezi imitand negrimani (sunt atat de ridicoli) sau americani blonzi care isi bleasta-ma zilele ca nu s-au nascut negri (astia sunt patetici) - atat de mult i-au obsedat astia prin media cu imaginea coolnes-ului.... si crede-ma ca sunt multi si multe peste tot in lume...

 

Vorbeam de globalizare si de efectele de omogenizare :

Toleranta asta rasiala care este atat de mult promovata si amestecarea neamurilor odata cu procesul de globalizare face parte dintr-un mare plan mondial... respectiv omogenizarea si pierdea identitatii indivizilor... cand amesteci plastilina colorata obtii in final un verede murdar... asta se si vrea - o masa de sclavi adusi la cel mai jos nivel comun (cultural, fiancial si aspirational, diamante in dintii de aur si masina 4X4)... numai vezi ce probleme au francezii cu algerienii, iar englezii cu pakistanezii si indienii care au inceput sa le puna si bombe...
Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba nu schimbarea.

Tocmai ca nu ma uit (numai)la televizor si nu ma complexez usor. Nici macar in fata prostiei.

Dimpotriva. Am citit mult la viata mea, si inca mai citesc.

De aceea si pot sintetiza in putine cuvinte ce vreau sa spun.

Si eu tot despre integrarea tiganilor vorbesc.

Cu ce sant de vina tiganii, ca romanii ii imita ?

De ce romanii nu-i imita pe nemti de exemplu.

Si acum ovu`-le.

Ca pe tine vreau sa te intreb.

Nu crezi ca "integrarea" e o problema care priveste ambele, sau ma rog, suma grupurilor etnice ?!

Si ma refer la membrii in sine.

E suficient sa faci scoala exclusiv de romi, si acolo sa pui un profesor care vorbeste ca-n evu` mediu cu ei ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu,a creat multe vietati si multe rase....dar numai de doua ne spune sa fugim:nebunii si tiganii!

De ce, oare? :jester:

Ni s-a bagat mina in buzunar si pumnu'-n gura de catre "tiganu' ajuns imparat" cu palat cu turnulete la Cornu prin legea ...stiti voi care.

Ni s-au pus etichete:"romanii,rasisti",intoleranti,etc...dar cind portile s-au deschis si tiganii romani au navalit peste civilizatii,bunii samariteni,nonrasistii,tolerantii europeni,nimeni nu le-a mai crezut povestile tiganilor in care fac pe victimile si ai denigreaza pe romani!

Tolerantii,moralistii europeni,i-au incendiat si alungat pe tigani fara sa se mai gindeasca la mult trimbitata toleranta cu care scoteau ochii romanilor!

E drept ca nu au dus toleranta la extrem,pina la prostie, ca romanii.

Dupa francezi,italienii,se razvratesc:cer lege de declarare a tiganilor romani "persona non grata" pentru Italia! :cheer:

"Cu noi,nu le merge;noi,nu suntem prosti ca voi,romanii!"- imi spun italienii.

Hai sa-i vad cit de destepti sunt!

Si sunt...pentru ca vor sa scoata castanele din foc cu mina...romanilor! :o: Sub amenintarea cu interdictia pe teritoriul sau a tuturor romanilor daca nu-si rezolva problema tiganilor,italienii,isi fac curatenie in propria ograda.

Deocamdata,focul e mocnit...protestele sunt tacite;sunt curioasa daca vor da acea lege si cum va suna!

Romaniei,ar trebui sa-i dea de gindit si sa faca ceva cu "capusele" ei... :crazy: pentru a nu suporta consecintele.

Se confunda romanii cu tiganii,se urasc romanii din cauza tiganilor,se incita si se deschid topicuri despre romani...

Incotro,Romania? Cind vad toleranta confundata cu prostia,ma doare ca sunt romanca...

Integrare? Ce-i aia? E o prostie!

http://gaming.ngi.it/forum/showthread.php?...0467&page=2

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant de intrat pe-un site al vreunei primarii din Spania sau Italia, sa vedem cat au cheltuit municipalitatile respective cu intretinerea coloniilor de romi.

Asta in contrapartida la ce spune Baghera.

Nu cred sa apara vre-o lege in genul asta.

Cu referire strict la vreo etnie.

Sigur ca-i arunca inapoi pe tiganii romani deoarece sant infractori.

Si cetateni romani.

Si nu cred ca tiganii sau negrii, se vor "tolerati".

Iar daca "Integrarea?!- o prostie" ajungeam si noi in lumea civilizata la sfantu` asteapta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si acum ovu`-le.

Ca pe tine vreau sa te intreb.

Nu crezi ca "integrarea" e o problema care priveste ambele, sau ma rog, suma grupurilor etnice ?!

Si ma refer la membrii in sine.

E suficient sa faci scoala exclusiv de romi, si acolo sa pui un profesor care vorbeste ca-n evu` mediu cu ei ?

Nu sunt sigur k am inteles corect chiar ceea ce doreai sa spui...dar daca da...uite raspunsul meu.

Integrarea?!se va putea realiza daca ei vin si te bat numai pentru ca nu porti haine pe care sa scrie "Gigolo italiano" sau mai stiu eu ce text de prost gust...ei nu vor integrarea in comunitatea romanilor, ci vor ca romanii sa se integreze in comunitatea lor...si totusi l-au judecat pe Antonescu pentru "rasismul" lui...care de fapt, ne ajuta mai mult decat orice acum!

ah...si de ce sa facem scoala de rromi?!k sa sse formeze "comunitatea" "rromanilor"???

Daca nu am inteles bine...sorry...fii mai explicit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×