Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Nume si oameni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

CREDETI CA NUMELE PE CARE IL PURTAM NE INFLUENTEAZA VIATA ?,DACA DA IN CE MOD?

CREDETI CA NUMELE NE ESTE PREDESTINAT? IAR CEI CARE UN NUME IDENTIC AU CARACTERE ASEMANATOARE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numele meu .

Nu ma vad purtand un alt nume , ma caracterizeaza , ma influenteaza , vibreaza cu persoana mea .

Am cunoscut persoane cu acelasi nume care semanau prin ceva cu temperamentul meu . Aveam puncte comune si evident ne diferentiam prin multe .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma cheama Constantin si mi se spune Costi, Costel, Costinel, Costelus, Costisor, Costica :D

Prietenii imi spun Costi, restul sunt din copilarie, sa stii ca influenteaza oarecum .. identitatea

Editat de Costty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA NUMELE PE CARE IL PURTAM NE INFLUENTEAZA VIATA ?,DACA DA IN CE MOD?

CREDETI CA NUMELE NE ESTE PREDESTINAT? IAR CEI CARE UN NUME IDENTIC AU CARACTERE ASEMANATOARE?

nu, nu cred asta

e doar perceptia fiecaruia in jurul unui nume ce i-a fost dat

ex: aceluiasi bebelus il pot numi oricum, destinul lui nefiind influientat in mod semnificativ. doar persoanele excesiv de sensibile invoca numele, ca motiv al esecurilor proprii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA NUMELE PE CARE IL PURTAM NE INFLUENTEAZA VIATA ?,DACA DA IN CE MOD?

CREDETI CA NUMELE NE ESTE PREDESTINAT? IAR CEI CARE UN NUME IDENTIC AU CARACTERE ASEMANATOARE?

 

Nu se poate da un raspuns clar, iti dai seama. :D

La modul general, cred ca fiecare nume, in conformitate cu sensul, simbolisitca pe care le are, dispune de o vibratie proprie (intreaba-te, cum "suna" Ana in raport cu Carmen?). Uneori acea vibratie se suprapune armonios peste personalitatea celui care il poarta ("i se potriveste numele") alteori, nu (simti ca unele persoane ar fi mai potrivite sa poarte un alt nume- sau din cele doua nume pe care le poarta, uneori simti ca unul le defineste mai bine decat altul). Dar astea sunt lucruri pe care le percepi doar daca le dai atentie.. daca esti interesat de ele.

De asemenea... s-a mai observat o legatura interesanta, dar in nici un fel relevanta- adica e o chestie de optica, in familiile care transmit un nume ca pe o "mostenire", sau in familiile in care parintii aleg numele copilului dupa sistemul "imi place de matusa Maria, este blanda si vorbareata. Ii pun numele fetii Maria".

 

Edit: ca o concluzie... minimala, as spune ca influenta numelui se face pe cel putin 3 planuri: 1. vibratia in sine a numelui; 2. conotatia care i s-a dat de catre parintii care l-au ales- sensul lor; 3. perceptia sociala, baza pe experienta (din experienta Ana este mai blanda decat Carmen- ca sa pastrez acelasi exemplu).

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA NUMELE PE CARE IL PURTAM NE INFLUENTEAZA VIATA ?,DACA DA IN CE MOD?

CREDETI CA NUMELE NE ESTE PREDESTINAT? IAR CEI CARE UN NUME IDENTIC AU CARACTERE ASEMANATOARE?

Nu.

 

Am niste amici cu nume mai pretentioase. Pe unul in cheama Cezar si i se zice Puiu, nu-l striga nimeni Cezar. Pe altul Euclid si e Micky iar Leonte e Bebe asa ca...nu vad influenta aici. Si nici in rest. Poate doar daca ai vreun nume total iesit din comun de care sa faca lumea misto neincetat. Atunci da, as vedea influenta. Insa altfel, nu prea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA NUMELE PE CARE IL PURTAM NE INFLUENTEAZA VIATA ?,DACA DA IN CE MOD?

CREDETI CA NUMELE NE ESTE PREDESTINAT? IAR CEI CARE UN NUME IDENTIC AU CARACTERE ASEMANATOARE?

 

te referi la numele de familie, nume+prenume/ numele mic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA NUMELE PE CARE IL PURTAM NE INFLUENTEAZA VIATA ?,DACA DA IN CE MOD?

CREDETI CA NUMELE NE ESTE PREDESTINAT? IAR CEI CARE UN NUME IDENTIC AU CARACTERE ASEMANATOARE?

Ma cheama Oana, nu stiu daca imi va influenta cumva destinul o voi afla intr-o zi si voi afla si in ce mod. Dar daca e la ce cuget eu, zic ca e de bine aceasta influenta. Pentru mine nimic nu este intamplator. Pe sotul meu il cheama IOan si ne asemanam, dar mai sunt atatia Ioani si Ioni si Ioane si nu ma inteleg de fel cu ei :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma cheama manuela si mi se zice pur si simplu manu sau uneori ema ( doar tata s-a trezit sa ma strige mana).nu vad cum ma influenteaza numele asta.stiu ca in seamna "Dumnezeu este cu noi",dar nu ma influenteaza nici asta.si totusi nu ma vad purtand alt nume.mai demult am gasit o lista p care a facut-o mama,cu toate numele de la A la Z care ar fi putut sa mi le dea mie.erau unele interesante (macrina,hanne lore),altele banale( carmen,miruna) si altele ciudate rau (frunzana,ursula...cel putin mie mi se par ciudate)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA NUMELE PE CARE IL PURTAM NE INFLUENTEAZA VIATA ?

Eu cred ca numele pe care il avem spune in primul rand ceva despre familia in care ne'am nascut. Mai exact, cat de culti sau ce caracter au parintii nostri. Cei cu numele de Ion/Maria (de ex) au parinti traditionalisti.

Eu cred ca numele ne influenteaza viata intr-o anumita masura, dar numai daca e un nume precum Memorandum (de ex.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×