Sari la conținut
Forum Roportal
58Romeo

Moise si Ilie sunt deja in cer?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De multe ori mi-am pus intrebarea "cum e posibil ca unii oameni sa ajunga in cer inaintea altora"?

Iar a doua intrebare: "este sufletul nemuritor"?

:)

 

Pana acum am crezut cu toata inima ca aceste personaje sunt deja luate la cer asa cum am invatat la biserica.

Dar nu cumva biblia vrea sa ne spuna cu totul altceva?

Haideti sa dezbatem impreuna acest subiect. :beee:

 

Iata ce explicatie mi-a dat un prieten :

 

Textele biblice se inteleg greu din mai multe motive bine determinate. Si anume din:

a. Diferenta lexicala fata de originalul biblic prin exprimarea gresita a traducatorului

b. Diferenta dintre mentalitatea scriitorului biblic si mentalitatea cititorului respectiv.

c. Diferenta dintre sistemul de g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi bat capul cu asemenea teme.

Cel mai mult ma distreaza cazul sfantului Ilie ...care aici pe pamant a fost o canalie bicisnica ...cred ca este permisa o asemenea exprimare fata de cineva care si-a ucis parintii ...asa cum a procedat "sf ilie".

 

Meritul sau este ca ajuns in Iad ptr faptele sale ...a inteles sa faca zile fripze unui drac caruia i-am uitat numele ... sa fie Unsu-rila? ...care l-a indemnat sa comita odioasele crime

 

Iata unde e nedumerirea mea religioasa ... am auzit ca Hitler Criminalul sef al istoriei .... ajuns in Iad ... se caieste atat de mult de faptele sale ... caci ca un f

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu imi bat capul cu asemenea teme.

Cel mai mult ma distreaza cazul sfantului Ilie ...care aici pe pamant a fost o canalie bicisnica ...cred ca este permisa o asemenea exprimare fata de cineva care si-a ucis parintii ...asa cum a procedat "sf ilie".

 

Meritul sau este ca ajuns in Iad ptr faptele sale ...a inteles sa faca zile fripze unui drac caruia i-am uitat numele ... sa fie Unsu-rila? ...care l-a indemnat sa comita odioasele crime

 

Iata unde e nedumerirea mea religioasa ... am auzit ca Hitler Criminalul sef al istoriei .... ajuns in Iad ... se caieste atat de mult de faptele sale ... caci ca un f

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma mira ...se pare ca aceast fel de a fi este adevarata "sfintenie" a religiei crestine !

Acest gen de probleme religioase cred ca ar trebui studiate cu atentie si puse intr-un context unic sub tema:

 

Modul in care Diavolul isi bate joc de naivitatea crestinilor, prezentandu-se drept Dumnezeu, dandu-le ca si carte sfanta o minciuna bazata pe furt intelectual (Biblia) ... Un dumnezeu fiu ...care singur recunoaste ca e Lucifer si Stapanul Iadului si pe care si apostolii biblici il vad ca atare, si care singur arata ca a venit sa aduca pe pamant nu Pacea ci Sabia!

 

Deci se poate concluziona ca Diavolul isi bate pe fata joc de naivitatea crestinilor, sau le masoara gradul de indoctrinare aratandu-le in mod clar si direct natura sa diabolica iar crestinii in loc sa-i condamne faptele bicisnice se lasa amagiti ca niste oi de cuvinte frumos rasunatoare ...dovedind nestramutata credinta in cel ce face rau dar vorbeste de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai ca autoritate numai scriptura, este usor sa intelegi.

 

Ioan 5:28-29

 

Nu vă miraţi de lucrul acesta; pentrucă vine ceasul c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
<br />Daca ai ca autoritate numai scriptura,

 

Oare nu e mai sanatos din p de v moral sa ai ca autoritate scriptura "catelus cu parul cret"?

 

Ce autoritate poate sa reprezinte un text furat de la o religie ...in speta mozaica ...si adaptat ca sa corespunda minciunii crestine?

 

Esti capabil sa dai un raspuns competent ...ma refer la unul rationat din tine si nu citat din Povestea Porcului .... sti care ...ala de se lauda singur ca e de soi si tatal sau e Vieru!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai, multe intrebari mai ai tu..eu nu stiu raspuns la nici una din ele...dar mai postez inca o intrebare ca si completare:

Pt ca 'istoria' sa se implineasca, trebuia ca pe Iisus sa il vinda cineva..si l-a vandut Iuda..si Iuda e acum in iad din cate spune popa..dar daca nu era Iuda..atunci cine?..si i-a fost oare lui predestinat sa faca asta sau a fost pur si simplu ales , daca intelegeti ce vreau sa spun

pt ca altfel..cum rascumpara Iisus lumea?..cine l-ar fi vandut?..sau s-ar fi 'predat' singur`?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pt ca altfel..cum rascumpara Iisus lumea?..cine l-ar fi vandut?..sau s-ar fi 'predat' singur`?

Pai........Isus n-a rascumparat TOATA lumea.......ci doar pe cei alesi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai........Isus n-a rascumparat TOATA lumea.......ci doar pe cei alesi.

ok, refolmulez atunci..cum altfel ar fi rasumparat Iisus pe cei care merita?...s-ar fi predat singur..aia intrebam: Iuda a avut un destin predestinat sa il vanda pe EL ?..pt ca asa trebuia sa fie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok, refolmulez atunci..cum altfel ar fi rasumparat Iisus pe cei care merita?...s-ar fi predat singur..aia intrebam: Iuda a avut un destin predestinat sa il vanda pe EL ?..pt ca asa trebuia sa fie?

Ha, ha...mai reformuleaza odata...Scuze ca sunt foarte exact.

 

NIMENI nu merita.

 

Romani 3:10-12

 

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

 

11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

 

12 Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×