Sari la conținut
Forum Roportal
jeny_lidi

Se pot casatori doua surori in acelasi an sau in aceeasi zi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut :cheer:

 

Stie cineva daca se pot casatori doua surori in aceeasi zi sau in acelasi an? Cineva mi-a zis ca nu se poate, ca aduce ghinion...dar vreau sa stiu daca se poate din punct de vedere religios. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut :cheer:

 

Stie cineva daca se pot casatori doua surori in aceeasi zi sau in acelasi an? Cineva mi-a zis ca nu se poate, ca aduce ghinion...dar vreau sa stiu daca se poate din punct de vedere religios. ;)

 

Dpdv religios nu exista noroc sau ghinion. Exista doar cu Dumnezeu sau fara, cu binecuvantarea Lui sau fara. Iar daca respectivii cer binecuvantarea Domnului asupra alegerii facute, chiar nu vad biblic care este problema? Pe rand, sau in acelasi timp eu cred ca nu conteaza, pt ca Domnul nu se uita decat la starea inimii. Deci nu vad nici o problema... doar daca tu crezi in ghinion si il iei in serios...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut :cheer:

 

Stie cineva daca se pot casatori doua surori in aceeasi zi sau in acelasi an? Cineva mi-a zis ca nu se poate, ca aduce ghinion...dar vreau sa stiu daca se poate din punct de vedere religios. ;)

doua verisoare de ale mele (surori fiind) s-au casatorit in aceeasi zi ...au fost cununate de preot ortodox...din cate stiu eu..nu e nici o problema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;)

 

din cate imi aduc eu aminte, in cartea de povesti din clasa 3-a , se spunea ca mezina se marita prima ... dar cred ca autorul se contrazicea, pentru ca intr-o alta povestire fetele cele mari se maritau mai intai si apoi mezina ! :cheer:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
seamana teoria expusa de madan Katherine cu teoria formele fara fond a lui Maiorescu :cheer:

 

si ce zice teoria aia a formelor fara fund ?... pardon, fond ?! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut :doh:

 

Stie cineva daca se pot casatori doua surori in aceeasi zi sau in acelasi an? Cineva mi-a zis ca nu se poate, ca aduce ghinion...dar vreau sa stiu daca se poate din punct de vedere religios. :cheer:

Bineinteles ca nu aduce ghinion, astea sunt simple povesti.

Dar trebuie neaparat ca fiecare mireasa sa poate ceva nou, ceva vechi, ceva albastru, ceva "imprumutat", altfel chiar ca au ghinion. Si nu cumva sa fie in data de 13, sau sa nu cumva sa treaca pe sub vreo scara in drum, ;) .........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cate prostie si dobitocie poate debita ratiunea sterila a unui om auzi ca aduce ghinion...casatoria a doua surori in acelasi an sau in aceeasi zi, imbecilitatea asta unde a-ti auzit-o ? la Radio Sanţ de la baba citire ?

 

:( multe debitează o raţiune lugubră

 

 

Mai de graba e vorba de Radio Baba... ;)

Am intrebat niste batrane despre o astfel de casatorie si ele mi-au zis ca aduce ghinion. ;)

 

Dar, dupa ce am citit mesajele voastre, am inceput sa-mi schimb parerea. ;) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×