Sari la conținut
Forum Roportal
Utopia

V-ati gandit vreodata din ce sunt facute gandurile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mai utopia...dar chiar ne pui la gandire nu gluma :blink:

gandurile apar in orice clipa...si cred eu ca reprezinta alegerea informatiilor primite de creier...pentru a face o actiune..

insa gandul mai poate fi numit si amintire...

gandul reprezinta ratiunea ...capacitate de a discerne ceea ce e in jurul nostru...

cam atat deocamdata..ma mai gandesc :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai utopia...dar chiar ne pui la gandire nu gluma :tease:

gandurile apar in orice clipa...si cred eu ca reprezinta alegerea informatiilor primite de creier...pentru a face o actiune..

insa gandul mai poate fi numit si amintire...

gandul reprezinta ratiunea ...capacitate de a discerne ceea ce e in jurul nostru...

cam atat deocamdata..ma mai gandesc :)

 

Pun accentul pe "gandul reprezinta ratiunea ...capacitate de a discerne ceea ce e in jurul nostru..."

De acord cu asta, dar gandul nu e doar atat. El inglobeaza si incertitudini, instincte, intuitie, astea nu tin de ratiune.

Gandurile : o gramada de informatie....de fapt toata informatia pe care (neaparat) o constientizam. Ceea ce ma preocupa si nu stiu sa-mi raspund cu certitudine e - daca aceste - ganduri - sunt de noi controlate sau ne sunt insuflate, habar n-am cum - dar stiu prin ce: imaginatie sau vise.

De exemplu....tu cand privesti un apus - evident, tu esti cel care ti-ai propus sa-l privesti dar odata ce "te pierzi cu (iata) gandul" in semnificatia a ceea ce vezi, atunci cine pe cine controleaza? Zic asta pentru ca uneori, stim cu totii cum ne apucam sa facem ceva, ne concentram pe ceva anume si ne trezim "cu gandul" la cu totul altceva, fara sa avem habar cum am ajuns acolo..... :blink:

N-am o explicatie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pun accentul pe "gandul reprezinta ratiunea ...capacitate de a discerne ceea ce e in jurul nostru..."

De acord cu asta, dar gandul nu e doar atat. El inglobeaza si incertitudini, instincte, intuitie, astea nu tin de ratiune.

Gandurile : o gramada de informatie....de fapt toata informatia pe care (neaparat) o constientizam. Ceea ce ma preocupa si nu stiu sa-mi raspund cu certitudine e - daca aceste - ganduri - sunt de noi controlate sau ne sunt insuflate, habar n-am cum - dar stiu prin ce: imaginatie sau vise.

De exemplu....tu cand privesti un apus - evident, tu esti cel care ti-ai propus sa-l privesti dar odata ce "te pierzi cu (iata) gandul" in semnificatia a ceea ce vezi, atunci cine pe cine controleaza? Zic asta pentru ca uneori, stim cu totii cum ne apucam sa facem ceva, ne concentram pe ceva anume si ne trezim "cu gandul" la cu totul altceva, fara sa avem habar cum am ajuns acolo..... :tease:

N-am o explicatie....

Nu sunt controlate de noi in mare parte . Intrucat suntem fiinte instinctuale intai ,apoi rationale .Primul este instinctul apoi ratiunea,asta findca asociem instincte cu stari ..daca te va durea stomacul ..vei gandi ca iti este foame ..,si asa reactionezi la toate simturile ..vad ,auz ,miros ..si asa mai departe.

Iar apoi..sunt si cei ce manipuleaza ,stiind ce anume sa iti induca in conformitate cu instinctele si simturile . :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gandurile nu sunt facute ,ele se nasc ...iar cel ce naste ganduri e ....creierul .....creierul meu e mereu insarcinat :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gandurile nu sunt facute ,ele se nasc ...iar cel ce naste ganduri e ....creierul .....creierul meu e mereu insarcinat :tease:

..in ce luna ..? Iulie .. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..in ce luna ..? Iulie .. :blink:

 

 

in fiecare luna ..:) nasc cate 10 -20 ganduri odata ....acu intrebare ,ce dau de mancare gandurilor ,bre ....ca-mi mananca urechile ...:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

precum spunea si laurent

noi de cand ne nastem...invatam sa ascociem o stare cu o imagine auditiva, vizuala sau tactila..

de aceea cand te uiti la un apus...simti ca intri intr-o stare de melancolie..deoarece asociezi...sa zicem aici...cu sfarsitul, acele culori...te face sa asociezi acea imagine cu un sentiment avut mai inainte...

si majoritatea sunt native....suntem foarte diferiti de animale....suntem niste fiinte unice si foarte complexe...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
precum spunea si laurent

noi de cand ne nastem...invatam sa ascociem o stare cu o imagine auditiva, vizuala sau tactila..

de aceea cand te uiti la un apus...simti ca intri intr-o stare de melancolie..deoarece asociezi...sa zicem aici...cu sfarsitul, acele culori...te face sa asociezi acea imagine cu un sentiment avut mai inainte...

si majoritatea sunt native....suntem foarte diferiti de animale....suntem niste fiinte unice si foarte complexe...

 

sa inteleg ca asta e un gand sau mai bine zis un ...roi de ganduri ....intrebarea era din ce ,nu daca avem ....gandurile au culoare,miros ....le poti pipai ? daca dispui de imaginatie le poti pipai si daca dispui de vointa le poti materializa ....deci din ce sunt facute ? dorinte ...si dorintele ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in fiecare luna ..:blink: nasc cate 10 -20 ganduri odata ....acu intrebare ,ce dau de mancare gandurilor ,bre ....ca-mi mananca urechile ...:)

Cum ce le dai ?

..privesti un apus de soare ..o aurora boreala (daca apuci :lol2: ) ..mirosi o floare .. :blink: sau ..daca le vrei sintetizate ..tragi ceva pe nas.. :tease:..

..si o sa ai la ganduri.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×