Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Soarta jurnalistilor romani rapiti in Irak

Postări Recomandate

Au aparut imagini noi cu jurnalistii rapiti.Se pare ca e vb de alti rapitori acum,iar daca inainte credeam ca ei sunt amatori acestia de acum sunt clar niste profesionisti.Ziaristii sunt imobilizati...cu catuse...si au deasupra capului arme atintite.

Rapitorii ne-au dat un ultimatum..retragerea trupelor romanesti din Iraca in 4 zile sau jurnalistii vor fi omorati.Se pare ca acest ultimatum a fost dat in asa fel incat sa nu poata fi indeplinit pentru ca e imposibil ca in 4 zile sa retragem peste 800 de soldati.

Soarta jurnalistilor romani sta in mana autoritatilor si depinde de decizia pe care o va lua guvernul..decizie foarte grea ..

Chiar daca decizia aleasa va fi aceea de retragere a trupelor nu putem avea siguranta ca jurnalistii vor fi eliberati.De asemenea aceasta decizie ar putea fi vazuta ca un semn de slabiciune si pe viitor vor profita utilizand aceste santaje politice.

Ceea ce nu inteleg se pare prezentatorii de stiri si posturile de televiziune e faptul ca toate aceste speculatii si informatii nu fac decat sa ingreuneze situatia aceasta de criza..ar trebui sa se limiteze in a prezenta stirea si nu a face speculatii.

Deci ce e de facut?Ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord. Tot presa este aceea care in goana dupa senzational, nu respecta sentimentul ala profund uman si pune sare pe rana. Pe toti ne inspaimanta mai mult sau mai putin cele vazute, mai cu seama pe familiile respectivilor. E dureros, dar cu totii trebuie sa ne pastram calmul si sa avem incredere cei care se ocupa de cazul asta stiu au de facut... au mai fost precedente care sa-au rezolvat pana la urma pe cale diplomatica. Doamne ajuta sa fie bine!

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu vor retrage trupele fraza :"NU negociem cu teroristii "va spune ceva?

:-

 

Doamne ajuta sa fie bine!
Asa sa fie Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca in cele din urma au apelat la diversele consilii ale clericilor musulmani, la care eu cred ca trebuia apelat de mult. Dar am impresia ca au crezut mai mult in varianta cu Omah Hayssam, decat in ce este real. Si acum nu stiu cum sa scoata camasa, si sa iasa treaba buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa scriu prea mult caci ar fi multe de spus...imi dau si eu cu parerea:

jurnalistii si-au facut-o cu mana lor..erau constienti de risc....nici nu ar trebui sa se puna problema retragerii trupelor (alta treaba e ca trupele noastre nu aveau ce cauta de la bun inceput in Iraca)...ca sa retragi 1000-1500 de soldati tre sa dai o groaza de bani, bani cu care statul ar putea salva de la moarte poate si cateva zeci de oameni care n-au ce manca de aici din tara. sa nu se inteleaga ca am ceva cu jurnalistii...le doresc sa se intoarca cu bine acasa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu e momentul sa cautam un vinovat acum pentru ce sa-a intamplat, dar ar trebui sa le dea de gandit celor care isi trimit subalternii (ma refer la civili) intr-un Teatru de Operatii, in special in Iraca si ii trimit sa stea la hotel, ceea ce mi se pare o eroare... ar fi putut sa-i cazeze in campul romanesc si, de ce nu, sa poata fi protejati de trupele noastre pe timpul deplasarilor. Ma rog, asta e, speram sa se termine cu bine totul si sa nu se mai intample niciodata asa ceva... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai situatia e grava.

Trupele nu au cum sa se retraga. Nici un stat nu poate face asa ceva.

Sa speram ca autoritatile stiu sa-si faca treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine era ca inca de la inceput sa nu se fi negociat cu teroristii....acum ca sa-a creat un precedent ....poate se mai gandesc si altii sa mai rapeasca asa cativa romani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi v`ati gandit de ce fac iracaienii asta? de ce in ultimul an au inceput cu rapirile? pentru ca ei nu mai au viata acolo .... voi vedeti cum arata copii aia, femeile, toti? oare cum e sa traiesti intr`un continuu zgomot de arme? :tease:

sincer ii inteleg.... nu accept ceea ce fac ei, dar ii inteleg.

eu cred ca americanii au nevoie de petrolul din asia, dar nici chiar asa.....

daca ar fi dupa mine, la`as lasa in pace pe bus, si as pleca cu trupele din iraca, daca vrea el petrol, sa ramana el, cu americanii lui, care din cate am auzit nu prea se mai ingramadesc sa mearga in armata.

 

sper din tot sufletul ca jurnalistii sa se intoarca vii, insa. ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×