Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
andaanda79

Radio pe net

Rate this topic

Recommended Posts

as dori sa inchiriez un server pe linux pentru un post de radio si nu stiu de unde si nu stiu cum , va multumesc

Edited by nightwish
topic combinat

am facut un radio pe net dar nu merge bine..se intrerupe si le arata ascultatorilor : buffering x%

ce pot sa fac? exista niste setari sa nu se mai intample asta?

va rog nu imi dati solutii cu host pt ca e destul de scump si nu merita.. ms anticipat :good:

am facut un radio pe net dar nu merge bine..se intrerupe si le arata ascultatorilor : buffering x%

ce pot sa fac? exista niste setari sa nu se mai intample asta?

va rog nu imi dati solutii cu host pt ca e destul de scump si nu merita.. ms anticipat :good:

depinde ce banda ai; calculeaza cate conexiuni simultane suporta banda ta in functie de calitatea pe care o emiti si limiteaza numarul de conexiuni in functie de asta

am tot incercat sa confgurez shoutcast nu imi merge de loc. daca cineva vrea sa ma ajute ma poate contacta pe adresa de mess EDIT**** astept cu nerabdare

Edited by EmmaD
Discutiile vor continua pe forum pt a fi utile si altora ce se confrunta cu aceeasi problema.

si cum ai configurat shoutcast-ul?

Ce IP-uri ai?

De unde vrei sa fi ascultat?

Retea sau interne?

Multe radiouri sunt puse pe site-uri. Nu sunt acelea din winamp. Cu winamp le poti asculta, acolo unde adaugi un url cum ar fi http://83.103.170.141:8007/listen.pls (un radio care l-am gasit si eu).

Intrebarea mea este: Cum pot creea si eu un asemenea radio, de ce programe am nevoie? Vreau ca ascultatorii sa intre pe o adresa ca aia, nu pe adresa mea de ip pt ca un ip nu duce mult daca sunt multi conectat pe el, e ca si cum ma flodez singur.

Astept sa imi spuneti :o:

Hmmm chiar ara greu e sa faci un radio cum cer eu? Nimeni sa nu stie? Ciudat :huh: