Sari la conținut
Forum Roportal
stea de mare

Vergeturile. Exista remedii pentru ele?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma intrebam daca stie cineva vreun produs de pe piata romaneasca care sa fie eficient in tratarea vergeturilor vechi :blink: Zilele trecute am gasit ceva de la Aslavital pe baza de argila, dar ......astept sfaturile voastre :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am scapat de vergeturile de pe sani pe care le-am facut cat am fost insarcinata. Insa de cele de pe coapse nu. Pe abdomen nu am deloc pentru ca m-am dat cu crema zilnic in timpul sarcinii.

 

Am uitat ce era mai important :blink:

De cele de pe sani am scapat cu ajutorul unei creme pentru fermitate pentru bust.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am scapat de vergeturile de pe sani pe care le-am facut cat am fost insarcinata. Insa de cele de pe coapse nu. Pe abdomen nu am deloc pentru ca m-am dat cu crema zilnic in timpul sarcinii.

 

Am uitat ce era mai important :(

De cele de pe sani am scapat cu ajutorul unei creme pentru fermitate pentru bust.

 

 

:blink: si nu vrei sa imi spui si mie cum se cheama crema aia? :( Poate merge si pentru fese, macar incerc :( Multam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, ba da. :blink:

E o crema de la Avon, din gama Avon Solutions. Si vezi ca tot in aceeasi gama este si o crema tratament speciala impotriva vergeturilor si celulitei.

Sper ca-ti va fi de ajutor :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aaaa, ba da. :(

E o crema de la Avon, din gama Avon Solutions. Si vezi ca tot in aceeasi gama este si o crema tratament speciala impotriva vergeturilor si celulitei.

Sper ca-ti va fi de ajutor :(

 

Multam fine :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pot trata vergeturile?

 

Avand in vedere problemele de estetica ridicate de vergeturi, s-au cautat multe solutii pentru indepartarea lor odata aparute. Din pacate foarte putine se dovedesc si eficiente. Printre ele se numara:

 

1. Operatia estetica. Se elimina partile de piele afectate, si se "lipesc" partile ramase sanatoase. Metoda aceasta este eficienta pe suprafete mici si nu face nimic sa previn aparitia de noi vergeturi

2. Tratamentul cu laser. Are efect doar asupra vergeturilor rosii. Se distruge practic tesutul cu raza laser, acesta refacandu-se intr-o forma mai apropiata de normal. Problema este ca sunt necesare mai multe sedinte succesive pentru a avea rezultate notabile.

3. Ultrasunetele, se pare ca ajuta la refacerea intr-o oarecare masura a fibrelor conjunctive din piele.

4. Razale ultraviolete. Expunerea la razele ultraviolete grabeste cicatrizarea- albirea, si in acelasi timp uniformizeaza culoarea pielii, facandu-le mai putin vizibile.

5. Tratamet corporal in cabinetele de estetica. Acesta are rolul de a activa regenerarea celulara si a componentelor responsabile de elasticitatea pielii pentru prevenirea aparitiei si/sau reducerea vergeturilor deja formate. Trebuie urmat un tratament intens de 3-4 ori pe saptamana. Microdermabraziunea cu cristale de aluminiu este o tehnica care le atenueaza si poate ca in anumite cazuri sa le faca sa dispara complet.

6. Autobronzantele perfect inofensive le camufleaza bine.

7. Diferite creme si lotiuni. Acestea isi propun prin aplicare locala refacerea intr-o oarecare masura a tesutului conjunctiv. Contin de obicei: alantoina(presupusa a mari formarea de colagen si elastina), acid glicolic(inlatura celulele moarte si transporta in profunzime alte substante active), vitamine(in special E), proteine naturale, colagen, elastina, substante hidratante, aloe vera, acizi alfa-hidroxy(eficienti in concentratii de 8-12%), retin A(grabeste albirea

vergeturilor rosii, 1% concentratie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×