Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Ni se da ceea ce simtim

Postări Recomandate

Accesul la miracol, si implicit, la supraconstient nu este posibil decat atunci cand reincepem sa privim lumea prin ochii unui copil. E vorba despre redescoperirea inocentei, nu despre cultivarea infantilitatii. Problema adultilor este ca si-au pierdut inocenta, dar si-au accentuat infantilitatea prin evitarea sistematica a asumarii responsabilitatii. Kahuna afirma ca, reinstaurand inocenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suntem prizonierii propriei minti, cat e de adevarat ... vad la mine cate piedici imi pune cand incep sa ma simt libera, atunci vine mintea cu daca daca daca ... Cand eram copil nu-mi doream sa cresc, cred ca stiam eu ce stiam :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare interesanta gandirea asta, cu redescoperirea inocentei, dar nu o inteleg total si nu stiu exact cum sa o aplic. Daca cineva s-a comportat urat cu mine, m-a facut sa sufar, poate intentionat poate neintentionat, eu sa ii cer iertare? Pt. ce? Pt. gandurile mele? Dar daca eu am avut numai ganduri bune in ceea ce il priveste, de ce nu l-au influentat si de ce nu a fost si el bun? si ce sa gandesc? "iarta-ma ca am avut numai ganduri bune in ce te priveste"? "oricum nu s-a vazut nimic"? cum pot sa spun ca el a fost "captivul gandurilor mele negative"? si cum ma poate ajuta o asemenea maniera de a face fata la aceasta problema?

Chiar cred ca nu reusesc sa inteleg aceasta Kahuna. Daca mi-as regasi inocenta, as fi mai fericita si mi-as rezolva problema pt. ca...ce?

Va rog sa-mi explicati si mie cum trebuie sa inteleg acest "acces la miracol". Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Daca cineva s-a comportat urat cu mine, m-a facut sa sufar, poate intentionat poate neintentionat, eu sa ii cer iertare? "

 

Da, intoarce si obrazul celalalt, din suflet (nu neaparat sa te duci verbal sa-i zici iarta-ma, totul se rezuma la ganduri) si ce vei primi va fi ... o mangaiere

 

"Pt. ce?"

 

pentru ca to' ce ti se intampla meriti ... si daca ai meritat inseamna ca ai facut undeva candva cu cineva o greseala ... iarta si se va sterge

 

"Pt. gandurile mele?"

 

pentru gandurile tale sa ii ceri iertare propriului corp pentru ca datorita gandurilor negative ii provoci suferinta

 

sau bunastare, depinde de ganduri ... dar pentru bunastare trebe sa multumesti cu recunostinta

 

"Dar daca eu am avut numai ganduri bune in ceea ce il priveste, de ce nu l-au influentat si de ce nu a fost si el bun? si ce sa gandesc?"

 

procesul are nevoie de timp si libertate... daca ierti si astepti rasplata n-ai iertat din suflet deci nu vei vedea nici un efect

iarta dezinteresat, fara scop fara sa astepti rasplata sau rezultate

 

"cum pot sa spun ca el a fost "captivul gandurilor mele negative"? "

 

pai daca ai gandit negativ la adresa lui sau l-ai judecat deja e captivul gandurilor tale

 

"si cum ma poate ajuta o asemenea maniera de a face fata la aceasta problema?"

 

simplu, aduci lumina in ganduri si intunericul dispare ... astfel aduci lumina si pozitivism in viata ta si lucrurile negative dispar ...

 

 

"Daca mi-as regasi inocenta, as fi mai fericita si mi-as rezolva problema pt. ca...ce? "

 

pentru ca ai fi ca un copil care se bucura de viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Daca cineva s-a comportat urat cu mine, m-a facut sa sufar, poate intentionat poate neintentionat, eu sa ii cer iertare? "

 

Da, intoarce si obrazul celalalt, din suflet (nu neaparat sa te duci verbal sa-i zici iarta-ma, totul se rezuma la ganduri) si ce vei primi va fi ... o mangaiere

 

 

sincer, cum?cum sa faci asta? tu ai putut? chiar te-ai simtit mangaiata? cum? mie nu-mi iese si crede-ma, chiar incerc.... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, am reusit dar mi-a trebuit ceva esecuri pana sa reusesc :P

 

cand renunti la mandrie si to' ce vrei e binele per total ... atunci simti ca te invaluie iubirea si ca sacrificiul care il faci e placut divinitatii ... si intorci obrazul fara retineri ... si vorba cauiva de pe forum: nici ofapta buna nu ramane nepedepsita

 

cand vei vedea efectul? cand meriti ... poate imediat :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare interesanta gandirea asta, cu redescoperirea inocentei, dar nu o inteleg total si nu stiu exact cum sa o aplic. Daca cineva s-a comportat urat cu mine, m-a facut sa sufar, poate intentionat poate neintentionat, eu sa ii cer iertare? Pt. ce? Pt. gandurile mele? Dar daca eu am avut numai ganduri bune in ceea ce il priveste, de ce nu l-au influentat si de ce nu a fost si el bun? si ce sa gandesc? "iarta-ma ca am avut numai ganduri bune in ce te priveste"? "oricum nu s-a vazut nimic"? cum pot sa spun ca el a fost "captivul gandurilor mele negative"? si cum ma poate ajuta o asemenea maniera de a face fata la aceasta problema?

Chiar cred ca nu reusesc sa inteleg aceasta Kahuna. Daca mi-as regasi inocenta, as fi mai fericita si mi-as rezolva problema pt. ca...ce?

Va rog sa-mi explicati si mie cum trebuie sa inteleg acest "acces la miracol". Multumesc.

Inteleg acest aspect, l-am trait si eu pe undeva, toate "tehnicile" mele nu dadeau rezultate. Nici gandirea pozitiva, nici una, nici alta. Cred ca Osho zicea ca nu e de ajuns sa fi numai bun. Trebuie sa fii si puternic in bunatatea respectiva. Exista o lupta a fortelui binelui cu cele ale raului, daca cineva nu se poate apara, de exemplu, de un vampirism energetic, cel mai bine e sa plece de acolo.

Se zice ca rabdarea si indurarea trebuie sa fie unele din calitatile discipolului, dar si smerenia, ca sa iti vezi limitarea proprie, discernamantul sa iei decizii corecte. Altfel daca se ramane in noroi asteptand sa se transforme in apa limpede...

 

S-a transformat Iuda in fiinta de lumina? Se pare ca prezenta Mantuitorului nu a fost de ajuns. Mai e o vorba :" eu iti arat usa, tu trebuie sa intri", cu alte cuvinte nu poti transforma o persoana peste voia ei, liberul arbitru nu trebuie incalcat. Trebuie lasati sa se balicareasca pana vor sa se transforme. Na, c-am spus-o. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate - ni se da ceea ce gandim!

Cu mici exceptii!

Daca fiecare dintre noi am proceda cum bine ai reliefat aici, cu siguranta lumea ar fi mai frumoasa si mai buna

Insa.....

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Autoprogramarea .

Dorinţele, speranţele, teama, sugestiile pozitive şi negative, convingerile, optimismul sau blazarea etc. pot crea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×