Sari la conținut
Forum Roportal
maitreyi19

Castelul Peles

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am fost la Castelul Peles de doua ori acuma cativa anisori si anul trecut am vazut Versaiul si parca nu m-a impresiona asa de mult Versaiul pe cum m-a impresiona Castelul Peles. E o capodopera si nu suntem in stare sa o facem cunoscuta in strainatate. Altii stiu mai bine decat noi. Am o carte cu castelele lumii si chit ca sunt in ea multe castele, unele mai putin impresionate decat Pelesul nostru, Castelul Peles nu apare in aceasta carte. Trist!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost la Castelul Peles de doua ori acuma cativa anisori si anul trecut am vazut Versaiul si parca nu m-a impresiona asa de mult Versaiul pe cum m-a impresiona Castelul Peles. E o capodopera si nu suntem in stare sa o facem cunoscuta in strainatate. Altii stiu mai bine decat noi. Am o carte cu castelele lumii si chit ca sunt in ea multe castele, unele mai putin impresionate decat Pelesul nostru, Castelul Peles nu apare in aceasta carte. Trist!

 

Am fost impresionat şi eu de castelul Peleş atunci c

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca iese atat de mult in evidenta, avand in vedere multitudinea castelelor din Europa.

Vezi Bavaria, Austria etc

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca iese atat de mult in evidenta, avand in vedere multitudinea castelelor din Europa.

Vezi Bavaria, Austria etc

:wizard:

 

In Austria sant cateva castele de exceptie,insa ei nu le dau uitarii in nici o carte pentru turisti...asa cum facem noi cu Pelesul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost la Castelul Peles de doua ori acuma cativa anisori si anul trecut am vazut Versaiul si parca nu m-a impresiona asa de mult Versaiul pe cum m-a impresiona Castelul Peles. E o capodopera si nu suntem in stare sa o facem cunoscuta in strainatate. Altii stiu mai bine decat noi. Am o carte cu castelele lumii si chit ca sunt in ea multe castele, unele mai putin impresionate decat Pelesul nostru, Castelul Peles nu apare in aceasta carte. Trist!

 

 

Sincer, castelul Peles nu se compara cu Versailles.... este mult sub nivel din toate punctele de vedere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine... si cum e Romania si cum e Franta care este mult mai bogata... si care a avut posibilitatea de a construi un astfel de castell (si multe altele)

 

 

luati in considerare acest lucru.

 

PS: am vizitat Peles de cel putin 5 ori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de multe ori la Peles. Si la Pelisor o data! Asta pentru ca am fost mai des la Sinaia, ca e cea mai aproape de Bucuresti si de cate ori am fost la munte, acolo m-am dus. E nice, mi-au placut mult amandoua! Mi-am luat si niste amintiri de acolo, carti cu regalitatea de atunci, vederi, brelocuri etc. Frumos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine personal nu prea ma impresionat cine stie ce pelesul...pare a fi o destinatie pentru coplasii de clasele I-VII...cu adevarat si adevarat merita incercat sus la cota 1400 si pentru cei care se incumeta sa urce la 2000...drum bun sa urez si noi pareri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumos Pelesul. Misto si pretul. Am vrut sa il revad luna trecuta, dar nu m-am indurat sa dau 50 de lei pentru ceea ce ei numesc "tur extins". M-am multumit cu Pelisorul, ca si asa il inchid de la anul. Acolo e numai 10 lei biletul si il poti vizita aproape in totalitate (exceptie face ultimul etaj).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×