Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Taxiul din al cincilea element e mai aproape decat credem

Postări Recomandate

Luna aceasta a avut loc expozitia NextFest, organizata in San Francisco. La aceasta expozitie au fost prezentate cele mai noi inventii.

 

Cele mai multe priviri admirative le-a atras o masina luata parca dintr-o megaproductie hollywoodiana. Scaycar, masina zburatoare, este rodul creatiei lui Paul Moller, care a cheltuit nu mai putin de 200 de milioane de dolari pentru ca inventia sa sa paraseasca solul. Vehiculul, in configuratia sa curenta, are nevoie de 10 m pentru a decola, dar gratie motorului sau de 770 CP poate sa urce cu 2.000 m/min si sa atinga viteze de peste 570 cam/h.  

Conducerea NASA afirma ca in urmatorii 10 ani, un sfert din populatia americana va avea acces la Scaycar. Si mai afirma ca, in 25 de ani, ele vor fi folosite de 90a din oameni. Costul initial este estimat la 500.000 de dolari, dar consumul de combustibil este mult mai scazut decit in cazul multor jeep-uri, facind aceasta masina mai “prietenoasa” fata de mediu.

 

In Evenimentul Zilei gasiti prezentarea altor cateva inventii.

 

Parca sunt putin cam fanteziste prognosticile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Luna aceasta a avut loc expozitia NextFest, organizata in San Francisco. La aceasta expozitie au fost prezentate cele mai noi inventii.

 

Cele mai multe priviri admirative le-a atras o masina luata parca dintr-o megaproductie hollywoodiana. Scaycar, masina zburatoare, este rodul creatiei lui Paul Moller, care a cheltuit nu mai putin de 200 de milioane de dolari pentru ca inventia sa sa paraseasca solul. Vehiculul, in configuratia sa curenta, are nevoie de 10 m pentru a decola, dar gratie motorului sau de 770 CP poate sa urce cu 2.000 m/min si sa atinga viteze de peste 570 cam/h.  

Conducerea NASA afirma ca in urmatorii 10 ani, un sfert din populatia americana va avea acces la Scaycar. Si mai afirma ca, in 25 de ani, ele vor fi folosite de 90a din oameni. Costul initial este estimat la 500.000 de dolari, dar consumul de combustibil este mult mai scazut decit in cazul multor jeep-uri, facind aceasta masina mai “prietenoasa” fata de mediu.

 

In Evenimentul Zilei gasiti prezentarea altor cateva inventii.

 

Parca sunt putin cam fanteziste prognosticile.

super! mega marfa! ai cumva si poze cu masina zburand?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prototipul...Scaycar, masina zburatoare a aparut......

 

Stie cineva ...... ziua mea e pe 00 august.... si peste 10 ani tot in august o sa-o sarbatoresc :8): :dee 8) :winca: :!:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste 10 ani o sa avem toti masini zburatoare (CRED... 8) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cine i-a crezut acum' 50 de ani :doubt:

 

Stiti intrebarile: Cum te vezi peste 2 ani?

Ce crezi ca se va intamlpa cu tine peste 4 ani?

....................

Eu propun si ...O sa te mai intereseze automobilele peste 10 ani?

 

8) 8) :twisted:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca automobilele vor disparea asa repede, cel putin nu la noi.

 

Cu "chestiile" zburatoare vor zbura mai intai cei din clasele superioare (cum este si acum cu avioanele personale si elicoterele) iar deabea dupa aceea vom putea si noi sa ne bucuram.

 

Sunt curios daca vom reusi si noi sa avem o autostrada calumea pana atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E destul de buna Autostrada Bucuresti - Constanta.

Acum sunt gata 63 cam, dar se merge foarte bine cu toate ca sunt doar 2 benzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E destul de buna Autostrada Bucuresti - Constanta.

Acum sunt gata 63 cam, dar se merge foarte bine cu toate ca sunt doar 2 benzi.

 

Si nu crezi ca noua autostrada va ajunge ca si Bucuresti-Pitesti. Eu imi doresc din tot sufletul sa nu fie asa dar ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×