Sari la conținut
Forum Roportal
Peter Badesco

Scrisoare deschisa domnului CT Popescu

Postări Recomandate

Scrisoare deschisa Domnului Cristian Tudor Popescu

Presedinte al Clubului Roman de Presa

 

Domnule Popescu ,

 

Ma numesc Peter Badesco si in calitate de cetatean roman si in virtutea caliatatii dumneavoastra de presedinte al Clubului Roman de Presa , va adresez prezenta scrisoare , care reprezinta un protest public la initiativa dumneavoastra de a depune o plangere penala inderptata impotriva Domnului Presedinte Traian Basescu.

 

De la inceput trebuie sa va spun ca si eu am fost surprins de limbajul domniei sale , intradevar nefericit si nu ma surprinde indignarea nimanui . Totusi , pentru ca dumneavoastra domnule Cristian Tudor Popescu sunteti initiatorul unui demers penal indreptat impotriva domnului Presedinte Basescu , as dori sa ma asigur ca atunci cand ati initiat toate procedurile descrise in presa , v-ati asigurat ca jurnalista Andreea Pana nu a ignorat total codul deontologic astfel devenind ea insusi generator de conflict. Sigur ca limbajul folost , nu este justificat. Dar actiunile dumneavoastra trebuie ( ca ele sa fie corecte ) sa fie si pe deplin justificate , stiind apriori ca domnisoara Pana a actionat cu acordul tuturor celor implicati in nefericitul incident , altfel dumneavoastra domnule Cristian Tudor Popescu comiteti in opinia mea , prin actiunile initiate si pentru a nu stiu cata oara , o magarie. Si tocmai aceste magarii pe care le observ in activitatea dumneavoastra de jurnalist , sunt obiectul protestului meu. In nici o secventa din cele difuzate nu am observat ca domnul Presedinte Basescu ii acorda domnisoarei Pana libertatea de al agasa si filma intruna , cu telefonul . Sigur si repet , limbajul folosit nu este justificat , dar ce e sigur , este faptul ca domnisoara Pana , generand acest nefericit incident da posibilitatea acelor politicieni care se simt icoltiti de intoarcerea domnului Basescu la Cotroceni , sa dezlantuie un atac feroce impotriva domnului Presedinte , cu ajutorul dumneavoastra bineanteles , astfel incercand sa stirbeasca din popularitatea domniei sale si facand asta , reusesc sa intarzie nejustificat lupta noastra impotriva coruptiei. Acest lucru il calific ca fiind josnic si inacceptabil. V-am ascultat indignarea peste tot pe unde ati vorbit , si ati vorbit nu gluma , si ma intreb de unde atata ura impotriva Domnului Presedinte Basescu ,. ? si de ce ? Ce va determina sa luati atitudinea asta ostila pentru ca in numele nostru , al poporului , cu siguranta n-o faceti . Noi nu v-am dat un astfel de mandat.

Nu v-am auzit niciodata sa luati o asfel de atitudine impotriva Constitutiei dezastroase scrise de catre , banuiesc eu , prietenii dumneavoasrta din PCR domnul Iorgovan & Co. Unde a fost frustarea dumneavoastra cand domnul Vacaroiu a aprobat in mod ilegal trecerea pe lista de lucru a Parlamentului votul pentru suspendarea Presedintelui Basescu ,... ? macar atat puteti sti ca suspendarea nu se poate face decat cand intruneste unul din doua conditi si cum nu a intrunit nici unul ,....votul , a fost trecut pe ordinea de zi , ILEGAL ,..nu politic cum s-a spus,.....asta nu va deranjat pana acolo incat sa initiati o plangere penala impotriva parlamentarilor corupti,.. ?,...de ce nu ?..e acest lucru mai putin important decat un incident cu un telefon mobil,.. ?

Unde este domnul Cristian Tudor Popescu cand membrii CSM detin in mod cu totul imoral multiple functii in sistemul juridic ,..?,

post-98399-1180012758_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scrisoare deschisa Domnului Cristian Tudor Popescu

Presedinte al Clubului Roman de Presa

 

Domnule Popescu ,

 

Ma numesc Peter Badesco si in calitate de cetatean roman si in virtutea caliatatii dumneavoastra de presedinte al Clubului Roman de Presa , va adresez prezenta scrisoare , care reprezinta un protest public la initiativa dumneavoastra de a depune o plangere penala inderptata impotriva Domnului Presedinte Traian Basescu.

 

De la inceput trebuie sa va spun ca si eu am fost surprins de limbajul domniei sale , intradevar nefericit si nu ma surprinde indignarea nimanui . .................................................. . Noi suntem acum destul de maturi ca sa stim ce anume trebuie sa credem sau nu in relatia cu jurnalistii ,..si pe cei mentionati aici ,..nu-i credem.

Consider ca actiunea dumneavoastra este imorala , josnica , nedemna de un om care se crede jurnalist. Toate problemele Romaniei surclaseaza pe departe un incident nefericit cu un telefon mobil , iar dumneavoastra , prin actiunile initiate nu faceti decat sa ne puneti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si criminal daca ar fi basescu, tot ati sari sa-l aparati in virtutea imunitatii si a popularitatii..totul are o limita :P

 

p.s. nu inteleg rostul pozei :o:

Editat de Khristine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si criminal daca ar fi basescu, tot ati sari sa-l aparati in virtutea imunitatii si a popularitatii..totul are o limita :doh:

 

p.s. nu inteleg rostul pozei :P

 

 

sa fie mai credibil! cred eu sau... cine stie :P :lol2:

(ps.offtopic - iar imi faci poftaaaaaaa de capsunica! iti mananc avatarul cu totul!!!)

 

Loc de dat in CTP, pentru doritori:

 

http://www.pressclub.ro/contact.html

 

good point! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce post luuuung!

Pai nu am nimic impotriva plangerii penale . Naiba l-a pus pe presedinte sa-i ia telefonul ziaristei, in timpul asta trebuia sa vaneze niste corupti.

NU cred eu ca domnului presedinte nu i s-ar gasi cineva sa-i faca cumparaturile. Daca ii plac atat de mult baile de multime sa fie atent la consecinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva comentarii:

CT Popescu era la "ADEVARUL" cand hoardele mineresti au descins in Bucuresti zorii zilei in 14 iunie 1990. Cititi va rog, cum infiera acest "individ" "golanii" din Piata Universitatii.

Fara sa fiu de acord cu domnul Presedinte, vreau sa spun urmatoarele: tigan nespalat este o realitate si nu o jignire. Eu daca vreau sa jignesc un tigan ii spun "cioara borata".

Inregistrarea unei convorbiri privae FARA ACORDUL INREGISTRATULUI din cate stiu eu are consecinte penale, deci tigancii nespalate ar fi absolut normal sa ii se intenteze un proces PENAL, in urma caruia sa fie condamnata.

In statele civilizate un asemenea "comportament deontologic" ar fi fost drastic sanctionat (3-5 M Euro) deoarece informatia "T. Basescu la cumparaturi" NU este de interes public, si prin urmare se INCALCA DREPTUL LA INTIMITATE al persoanei.

CIne s-a gasit sa-i ia apararea tigancii nespalate? Taman Kk T Popescu! (e posibil sa nu fi scris bine :spiteful: ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara sa fiu de acord cu domnul Presedinte, vreau sa spun urmatoarele: tigan nespalat este o realitate si nu o jignire.

 

Zau?

 

Inregistrarea unei convorbiri privae FARA ACORDUL INREGISTRATULUI din cate stiu eu are consecinte penale, deci tigancii nespalate ar fi absolut normal sa ii se intenteze un proces PENAL, in urma caruia sa fie condamnata.

In statele civilizate un asemenea "comportament deontologic" ar fi fost drastic sanctionat (3-5 M Euro) deoarece informatia "T. Basescu la cumparaturi" NU este de interes public, si prin urmare se INCALCA DREPTUL LA INTIMITATE al persoanei.

 

Basescu a anuntat ziaristii de iesirea la cumparaturi. Si el a luat telefonul ziaristei in spatiul sau privat, impotriva vointei acesteia. Ideea de a-i intenta acesteia proces penal pentru asta e :unsure:

 

CIne s-a gasit sa-i ia apararea tigancii nespalate? Taman Kk T Popescu! (e posibil sa nu fi scris bine :spiteful: ).

 

Care tiganca nespalata? :drinks:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda...

Traian Basescu a fost cel care a anuntat presa ca pleaca la cumparaturi, ca de obicei...

A zis tiganca imputita, nu nespalata, e o diferenta de nuanta...

Convorbiri private....pai na, din cate stiu, "domnul" presedinte luase telefonul, deci s-a inregistrat singur :spiteful:

Ce a inregistrat jurnalista a fost cu acordul sau, pana la un punct, ceva de genul, ai inregistrat cateva secunde peste cat te-am lasat eu...

CTP nu ii ia aparearea din postura de persoana CTP ( pe care nici eu nu pot sa o sufar ) ci din postura de presedinte al Clubului Roman de presa...nu el ii ia apararea, ci o institutie, cand o sa invatam sa facem diferenta intre o institutie si omul care o reprezinta?

In statele civilizate, au fost drastic sanctionate comportamentele asemanatoare cu ale presedintelui, chiar mai putin grave...

E presedintele tarii, adora baile de multime, le provoaca de fiecare data...are niste responsabilitati de asumat... parca il si aud in piata universitatii, asa cum a promis, peste 3 luni.. "am gresit cand am furat telefonul tigancii imputite?".. si multimea vrajita de vorbele magice sigur ca ii v-a da dreptate...pentru ca asa cum am mai zis, asta e Romania, din pacate.... :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateva comentarii:

CT Popescu era la "ADEVARUL" cand hoardele mineresti au descins in Bucuresti zorii zilei in 14 iunie 1990. Cititi va rog, cum infiera acest "individ" "golanii" din Piata Universitatii.

Fara sa fiu de acord cu domnul Presedinte, vreau sa spun urmatoarele: tigan nespalat este o realitate si nu o jignire. Eu daca vreau sa jignesc un tigan ii spun "cioara borata".

Inregistrarea unei convorbiri privae FARA ACORDUL INREGISTRATULUI din cate stiu eu are consecinte penale, deci tigancii nespalate ar fi absolut normal sa ii se intenteze un proces PENAL, in urma caruia sa fie condamnata.

In statele civilizate un asemenea "comportament deontologic" ar fi fost drastic sanctionat (3-5 M Euro) deoarece informatia "T. Basescu la cumparaturi" NU este de interes public, si prin urmare se INCALCA DREPTUL LA INTIMITATE al persoanei.

CIne s-a gasit sa-i ia apararea tigancii nespalate? Taman Kk T Popescu! (e posibil sa nu fi scris bine :spiteful: ).

Inregistrarea nu avea loc daca insusi inregistratul, aflat sub imperiul unei stari de maxima agitatie, nu i-ar fi luat telefonul. Hai sa-o dam tot pe ea in judecata!

Presedintele i-a invitat la cumparaturi. Daca nu-i placea balacareala trimitea pe cineva cu lista, dar el este un om de al nostru, popular si trebuie sa profite sa faca o "baie de multime."Poate se simtea "imputit".

Ai mirosit multe "ciori"?

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×