Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Multi dintre voi au vazut Star Trek.Daca ne amintim,Enterprise starship functiona cu un motor WARP,care permitea navei sa depaseasca viteza luminii( to warp inseamna a indoi).Se spune despre motorul cu viteza de propulsie Warp ca dilata spatiul din spatele navei si contracta spatiul din fata navei.Cei din nava nu simt viteza imensa cu care aceasta zboara in schimb cei de pe pamant ar putea observa foarte bine viteza supraluminica a navetei.Credeti ca se va putea inventa pe viitor un asemenea tip de propulsie???????Credeti ca un corp cu masa va putea depasi viteza luminii??Eu sper ca da.Daca va fi asa,oamenii vor putea cucerii intreaga galaxie si mai mult de atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu de abia astept sa inventeze astia teleportarea; exact ca in startrek.. engage.. Din pacate se pare ca nu au fost inventate decat usile care se deschid singure :roll: Pana la warp 3 mai avem....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi dintre voi au vazut Star Trek.Daca ne amintim,Enterprise starship functiona cu un motor WARP,care permitea navei sa depaseasca viteza luminii( to warp inseamna a indoi).Se spune despre motorul cu viteza de propulsie Warp ca dilata spatiul din spatele navei si contracta spatiul din fata navei.Cei din nava nu simt viteza imensa cu care aceasta zboara in schimb cei de pe pamant ar putea observa foarte bine viteza supraluminica a navetei.Credeti ca se va putea inventa pe viitor un asemenea tip de propulsie???????Credeti ca un corp cu masa va putea depasi viteza luminii??Eu sper ca da.Daca va fi asa,oamenii vor putea cucerii intreaga galaxie si mai mult de atat.

 

- Salut tuturor !

 

- Daca va tineti de postari am sa va aduc materiale si sute de trimiteri pe aceasta tema, si as dori sa discutam caci este domeniul meu favorit (pasiunea mea) !!!

 

- De ani caut un forum pe aceasta tema, insa acest tip de om este o raritate !(a fost un compliment pt., toata lumea de aici).

 

- Bon !

 

- Deci sa vedem:

 

- Avem sub-luxonica si super-luxonica !

 

- Avem experimentele tahionice cu rezultate din 1997 si pana in prezent (sti, exp., cu raza laser si indeterminarea cuantica) !

- S-a ajuns pana la 1o.ooo x viteza luminii, dincolo de warp-ul din Star Trek, si de performanta nava Voyager din serialul omonim, care avea nevoie de 70 de ani sa strabata 50-70.ooo de ani lumina, de la capatul opus al galaxiei si pana la Terra !!! (iata noi am reusi acest lucru in 7 ani !!!), si chiar se crede ca nu exista limita de viteza !!! (vezi serialul Andromeda "Ascendent", nava care circula instantaneu in trei galaxii apropiate !!!).

 

- Propulsia warp pe cand ??? !!! (poate la anu', poate in 2030/2050/2100 ori in 2200, oricum va fi pe aproape ca in Star Trek (2063 - Zefram Cochrain cu primul sau motor warp si prima nava Prometheus, si pana la Enterprise 2160 !!!).

 

- In orice caz avem acces la 12 % din viteza luminii (o calatorie pana la Pluton ar dura cateva zile - saptamani ), iar un voyaj la Proxima centauri (4,3 a.l), ar dura 45 de ani !!!

 

- Am mai avea posibilitatea de a ne trimite replicile digitale ale memoriei, cu viteza luminii, pana la p.Centauri, in doar 4,5 ani, iar acolo robotii, le-ar genera un creier si un corp sintetic !!!

 

- Problema este ca la viteze sub-luminice, nu se poate controla galaxia ca un imperiu, ci doar pe distante de cel mult 7 ani lumina !!!

 

- Daca, si in mod sigur, vom ataca domeniul warp, vom avea universul Star Trek la picioarele noastre !!!

 

- Exista cateva directii, pe care le studiaza savantii, din intreaga lume, in acest sens !!!

 

- Voi aduce date concrete vineri, ori cel mai sigur pe luni !!! :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cand spui ca s-a ajuns pana la "1o.ooo x viteza luminii" spune-mi cu ce au masurat si ce anume au folosit pentru a testa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Daca, si in mod sigur, vom ataca domeniul warp, vom avea universul Star Trek la picioarele noastre !!!

 

astept cu nerabdare ziua cind il voi auzi pe unul de pe linga betelgeuse adresindu-mi-se cu traditionalul "resistance is futile" :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cand spui ca s-a ajuns pana la "1o.ooo x viteza luminii" spune-mi cu ce au masurat si ce anume au folosit pentru a testa

Cu ruleta.....Cum sa ajungi la 10.000x viteza luminii?? Poate au masurat-o cu mai 10.000 de becuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi dintre voi au vazut Star Trek.Daca ne amintim,Enterprise starship functiona cu un motor WARP,care permitea navei sa depaseasca viteza luminii( to warp inseamna a indoi).Se spune despre motorul cu viteza de propulsie Warp ca dilata spatiul din spatele navei si contracta spatiul din fata navei.Cei din nava nu simt viteza imensa cu care aceasta zboara in schimb cei de pe pamant ar putea observa foarte bine viteza supraluminica a navetei.Credeti ca se va putea inventa pe viitor un asemenea tip de propulsie???????Credeti ca un corp cu masa va putea depasi viteza luminii??Eu sper ca da.Daca va fi asa,oamenii vor putea cucerii intreaga galaxie si mai mult de atat.

 

Poveste adevarata: Stephen Hawking a vizitat studio-ul de filmare al serialului, si ajungand in dreptul warp drive ("tehnologia" warp), a spus: "I am working on that" (Lucrez la asta) :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cand spui ca s-a ajuns pana la "1o.ooo x viteza luminii" spune-mi cu ce au masurat si ce anume au folosit pentru a testa

 

 

( in Wikipedia si nu numai- Cautare pe web: science from star trek, F.T.L - faster than light, Tahionica, Hiper-drive, hiperspace, etc. )

 

- HIPER

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×