Sari la conținut
Forum Roportal
lipetz

Cresterea puilor de pisicuta

Postări Recomandate

Sunt noua pe aici dar am o problema care arde rau! m-am pricopsit cu patru pui de pisica de doar trei saptamani ramasi orfani si nu ma prea pricep sa-i cresc si sa-i pun pe picioare. va rog mult ajutati-ma.

 

pana acum le-am dat sa manance lapte cu biberonul si atat. trebuie sa le dau si altceva? sa le trec pe mancare solida?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt noua pe aici dar am o problema care arde rau! m-am pricopsit cu patru pui de pisica de doar trei saptamani ramasi orfani si nu ma prea pricep sa-i cresc si sa-i pun pe picioare. va rog mult ajutati-ma.

daca au 3 saptamani se descurca sa manance lapte din castron , ii bagi bland cu boticul in castron, sa se linga pe botic, tine-i intr-o cutie de carton si sa faci curat dupa ei in fiecare zi , sa nu-i lasi sa iasa din cutie ... o sa planga poate noaptea nu ai ce sa le faci lasa-i sa planga , nu le da apa!!! inca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa-i mai scot din cutie sa mai faca si miscare in timpul zilei? mi se pare ca au foarte multa energie si eu nu fac decat sa le dau sa manance si sa-i bag la somn.

trebuie sa-i dau calciu? sau alte vitamine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa-i mai scot din cutie sa mai faca si miscare in timpul zilei? mi se pare ca au foarte multa energie si eu nu fac decat sa le dau sa manance si sa-i bag la somn.

trebuie sa-i dau calciu? sau alte vitamine?

asta numai daca consulti un veterinar scoate-i putin dar ai grija sa nu faca prapad :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU le mai da lapte de vaca.

Du'te la farmacie si cere lapte FARA LACTOZA (parca asa era)

Laptele de vaca le provoaca diaree, se vor deshidrata, intervine destul de rapid moartea...

du'te mai bine si cere sfatul unui veterinar, nu te costa nimic, decat niste minute in plus :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU le mai da lapte de vaca.

Du'te la farmacie si cere lapte FARA LACTOZA (parca asa era)

Laptele de vaca le provoaca diaree, se vor deshidrata, intervine destul de rapid moartea...

du'te mai bine si cere sfatul unui veterinar, nu te costa nimic, decat niste minute in plus :sorry:

Nu ştiu cum e la pisici, dar la căţei li se poate da lapte praf pentru sugari, preparat de 4 ori mai concentrat dec

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am fost astazi la un magazin special de animale si mi-au spus ca exista lapte special pt pisici dar este foarte scump peste 150 ron. dar, spuneau ei ca pot sa le dau si lapte de vaca cu galbenus de ou si gris putin fiert. numai ca nu vor sa invete sa manance din castron, am incercat sa-i invat dar n-am reusit. cel mai trist e ca unul dintre ei nu mai mananc de vreo 2 zile si a ramas mai mic decat toti ceilalti si se vede clar ca e bolnavior. o sa merg cu el maine la veterinar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am fost astazi la un magazin special de animale si mi-au spus ca exista lapte special pt pisici dar este foarte scump peste 150 ron. dar, spuneau ei ca pot sa le dau si lapte de vaca cu galbenus de ou si gris putin fiert. numai ca nu vor sa invete sa manance din castron, am incercat sa-i invat dar n-am reusit. cel mai trist e ca unul dintre ei nu mai mananc de vreo 2 zile si a ramas mai mic decat toti ceilalti si se vede clar ca e bolnavior. o sa merg cu el maine la veterinar.

N-are ce să-i facă veterinarul, trebuie să-i dai să măn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am fost astazi la un magazin special de animale si mi-au spus ca exista lapte special pt pisici dar este foarte scump peste 150 ron. dar, spuneau ei ca pot sa le dau si lapte de vaca cu galbenus de ou si gris putin fiert. numai ca nu vor sa invete sa manance din castron, am incercat sa-i invat dar n-am reusit. cel mai trist e ca unul dintre ei nu mai mananc de vreo 2 zile si a ramas mai mic decat toti ceilalti si se vede clar ca e bolnavior. o sa merg cu el maine la veterinar.

Cand Himar era micut il hraneam cu o seringa. Fara ac, desigur.

Sa mai vii sa ne dai noutati despre pisicutele tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DIn pacate am oveste trista.....una dintre pisicutele mele a murit...cea mica si bolnavioara care nu acroia sa mai manance....am fost la veterinar dar mi-a spus ca n-are ce sa-i faca ca e prea mica si prea slaba si nu are cum sa-i puna perfuzie era hipotermica nici n-a putut sa-i depisteze temperatura era sub 30 de grade C.

m-am simtit tare vinovata...m-am gandit ca am fost prea tarziu cu ea la veterinar...poate daca ma duceam mai devreme......

 

vestea buna e ca restul de trei pisicute...sunt foarte bine....mananca tot din biberon!!!!spre disperarea mea...si trebuie sa le schimb des tetina ca le-au dat coltisori micuti...si sunt foarte rautaciosi....:offtopic:) am multe zgarieturi pe mana ca dau din gherute in timp ce mananca....se joaca si sunt atat de curiosi cu tot ce e in jurul lor.... se uita la mine cu ochisorii lor micuti in timp ce stau in bratele mele si ii hranesc....

am zis la inceput ca ii tin pana cresc un pic si sunt in stare sa se descurce singuri dupa care ii dau...dar cum poti sa renunti la un suflet pe care l-ai hranit atata timp???

 

am reusit sa-i tin in viata punandu-le o sticla cu apa calda in cutie...la inceput tot timpul, acum le pun sticla doar noaptea...asa mi-a spus veterinarul. daca stiam lucrul asta de la inceput poate nu pierdeam nici una...:rock:

sa tineti minte poate va loviti vreodata de problema asta :PISICUTELOR (si cred ca in general tuturor animalelor) can sunt foarte mici puteti sa le mentineti caldura de care au nevoie punandu-le O STICLA CU APA CALDA.

i-am hranit cu lapte de vaca cu galbenus de ou. si de maine incerc sa adaug in compozitie si smantana. de vreo 2 zile am inceput sa le dau cate o fiola de calciu la masa de seara. sper sa fie bine...o sa incerc sa ajung si cu ei la veterinar sa ma asigur ca sunt sanatosi si ca fac bine ceea ce fac. dar mi-e greu sa ma deplasez cu ei. daca mai aveti sfaturi pt mine le astept cu mare bucurie..................

nu prea stiu cum sa-i mentin curatei....nu sunt pisica sa-i ling!!!!! chiar e o problema asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×